Yunanistan'dan sınırda yeni hamle

19 Mayıs Perşembe 2022 20:32

Yunanistan Göçmenlik Bakanı Notis Mitarakis'inde bugün New York’ta konu ile ilgili görüşmeler yaptığı ve ABD hükümetinden destek istediği belirtildi...

Yunanistan'ın 2022-2027 döneminde Batı Trakya'daki Dedeağaç ili Meriç nehrindeki çelik çiti AB fonlarından yararlanarak göçmen geçişlerini engellemek amacıyla 80 kilometre daha uzatma kararı aldığı belirtildi.

Atina hükümeti tarafından Avrupa Göçmen Komisyonu'na gönderilen son raporda Meriç nehrindeki Türkiye sınırı boyunca bir çelik – beton duvar inşa etmek için AB fonlarını kullanmasına izin verilmesi gerektiği belirtildi.

Yunanistan'un ulusal yayın organlarından Politico'da yayınlanan habere göre, Komisyon Başkanı Ursula Von Der Leyen, “Dikenli tel ve duvarlar” için AB fonlarının kullanılmasını kategorik olarak reddederken, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel görüşün aksini savunmuş destek verilmesi gerektiğini belirtmişti.

Sözcü’den Yaşar Anter’in haberine göre Yunanistan Göçmenlik Bakanı Notis Mitarakis'inde bugün New York’ta konu ile ilgili görüşmeler yaptığı ve ABD hükümetinden destek istediği belirtildi.

Yunanistan hükümeti geçtiğimiz yıl Meriç Nehri kıyısında başlattığı çelik-beton çiti 28 kilometreye kadar uzatmıştı. Sınıra ayrıca ses dalgaları yayan ultra ses sistemleri yerleştirmiş, geçen ay bölgeye 250 yeni sınır muhafızı yerleştirilmesi kararı almıştı.

Odatv.com

0
İletişim
Haber Merkezi: 0212 741 52 00
Mobil Uygulamalar
app
play
Reklam
Reklam: 0212 741 57 00
© 2022, Oda TV. Tüm haklar saklıdır.
×
ODATV
ANA SAYFA YAZARLAR VİDEO FOTO GALERİ ARŞİV KATEGORİLER
Önceki Analiz Siyaset Güncel Ekonomi Medya Spor Magazin Kültür Sanat Canlı Anlatım
app
ply
bck