Meral Akşener Odatv'nin haberini kürsüde anlattı

13 Ekim Çarşamba 2021 12:00 - Son Güncelleme:14.10.2021 02:15

Odatv geçen hafta iktidarın BOTAŞ'ı özelleştirme planını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin arasındaki görüşmenin perde arkasını manşetinden okuyucularına duyurmuştu. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, bugün gerçekleşen partisinin grup toplantısında Odatv'nin haberini kürsüden aktardı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, grup toplantısında Odatv'den Gürkan Karakullukçu'nun gündeme getirdiği BOTAŞ'ın özelleştirme planını, artan doğal gaz fiyatlarını ve Erdoğan - Putin görüşmesinin arka planındaki gaz tartışmasını kürsüye taşıdı. 1 saatlik konuşmasının 15 dakikasını bu haberi ayıran Akşener, ekonomi yorumlarını bu haber üzerinden anlattı.

ODATV ÖZEL | ERDOĞAN - PUTİN GÖRÜŞMESİNİN PERDE ARKASI ORTAYA ÇIKIYOR: GAZ GERGİNLİĞİ

"Türkiye Petrolleri’ni ve BOTAŞ’ı yandaşlarına ve sözümona savaş açtığın küresel sermayeye göz göre göre peşkeş çekmeye kalkıyorsun" ifadelerini kullanan Akşener, Erdoğan - Putin görüşmesiyle ilgili ise "Doğalgazda Rusya'ya daha bağımlı hale gelen biziz. Hayırdır Sayın Erdoğan, biz bu doğalgazı Putin ile kankalığına rağmen niye bu kadar pahalı alıyoruz?" dedi.

BOTAŞ'ın üçe bölünerek özelleştireleceğini belirten Akşener, "Çocuklarımızın ve torunlarımızın geleceğine ipotek koyamazsın. Koymaya çalıştığın zaman iktidar değişiminde bütün bu gayri milli adımların iptal edileceğini bugünden alacaklara da vereceklere de duyurmanın sorumluluğunu taşıyorum. Seni uyarıyorum, gel giderayak böyle bir stratejik hata yapma" ifadelerini kullandı.

Akşener'in açıklamalarından konuyla ilgili öne çıkanlar şöyle:

-"Şimdi de çıkmışsın daha tehlikeli bir işe kalkışıp ülkemizin çok önemli iki kurumu olan Türkiye Petrolleri’ni ve BOTAŞ’ı yandaşlarına ve sözüm ona savaş açtığın küresel sermayeye göz göre göre peşkeş çekmeye kalkıyorsun."

-"Piyasalar ve üretim sektörü daha fazla enerjiye ihtiyaç duyuyor. Enerji üreticileri ve hammadde talebiyle bir kriz yaşanıyor. Almanya, Bulgaristan Türkiye'den yüzde 40, yüzde 50 daha ucuza doğalgaz alıyor. Bu ülkeler Türkiye'den daha mı zengin, Rusya ile ilişkileri daha mı iyi? Nükleer enerjiyi de, S400'leri alan da, doğalgaz borularını geçir diyen de biziz. Doğalgazda Rusya'ya daha bağımlı hale gelen biziz. Hayırdır Sayın Erdoğan, biz bu doğalgazı Putin ile kankalığına rağmen niye bu kadar pahalı alıyoruz? Biz bu dost kazığını niye yiyoruz? Doğalgazda yenilen bu kazık, Türkiye’nin sayın Erdoğan ve arkadaşları eliyle içine sokulduğu devlet krizinin bir yansımasıdır."

"3'E BÖLÜP ÖZELLEŞTİRECEKLER"

-"Sayın Erdoğan, BOTAŞ’ı ticari, international, altyapı olarak üç ayrı şirkete bölüp ticari ve International hisselerini aynı Türk Telekom özelleştirmesinde olduğu gibi yaranmak istediği yabancı sermayeye satmak istiyor. Altyapı AŞ’yi de BOTAŞ’ın tüm borçlarını üstlenen bir kamu kuruluşu haline getirip bunun maliyetini de milletimizin sırtına yıkmak istiyor. Tezgaha bakar mısınız? Buna benzer başka tezgahta Türkiye Petrolleri’nde yaşanıyor"

-"Sayın Erdoğan ve arkadaşları onu da sessizce Varlık Fonu’na alıp satacaklar. Rant sevdasına, vizyonsuzluğa, zilletliğe bakar mısınız?"

-"Çocuklarımızın ve torunlarımızın geleceğine ipotek koyamazsın. Koymaya çalıştığın zaman iktidar değişiminde bütün bu gayri milli adımların iptal edileceğini bugünden alacaklara da vereceklere de duyurmanın sorumluluğunu taşıyorum. Seni uyarıyorum, gel giderayak böyle bir stratejik hata yapma"

Odatv.com

İlgili Haberler
0
Facebook Twitter Youtube Instagram