Karamollaoğlu'ndan 6'lı masa düzeltmesi: Çarpıttılar

15 Ağustos Pazartesi 2022 17:29

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, "İttifakların eskisi kadar önemi kalmadı" sözlerine açıklık getirdi: "Çarpıttılar."

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “Altılı Masa, benim kanaatim devam eder ama eskiden olduğu gibi büyük bir önemi kalmadı” sözlerine açıklık getirerek, “İttifakların eskisi kadar önemli olmadığını söylemiştik. Bunun sebebi de iktidarın bu konuda yaptığı değişiklikler. Ancak ‘bunun hiçbir faydası yok, bunun hiçbir önemi yok’ demedik. Bu (Altılı Masa) devam edecek kanaatindeyim… Kimse, bir kelimenin alınıp çarpıtılmasıyla bir şeyler, yanlış şeyler çıkarmaya teşebbüs etmemeli” dedi.

Temel Karamollaoğlu, bugün yaptığı açıklamada, daha önce kendisine sorulan “Seçime koalisyon olarak mı gireceksiniz” sorusuna verdiği “Koalisyon diye bir şey yok artık aslında. Altılı Masa, benim kanaatim devam eder ama eskiden olduğu gibi büyük bir önemi kalmadı” yanıtına açıklık getirdi. Karamollaoğlu, gazetecilerin “Altılı masanın önemi kalmadı mı, dağılır mı” sorusu üzerine şunları söyledi:

“Her konuyu bir yönüyle anlatmak ve bu yönüyle de istismar etmek mümkün. İttifakların eskisi kadar önemli olmadığını söylemiştik. Bunun sebebi de iktidarın bu konuda yaptığı değişiklikler. Ancak ‘bunun hiçbir faydası yok, bunun hiçbir önemi yok’ demedik. Altılı Masa çalışmaları bundan sonra da devam edecek, ister istemez bir dayanışma içinde. Bizim burada derdimiz, ille de bir şeyler yapmak, iktidar olmak vesaire değil, ilk kademede bu sistemi değiştirmek. Başkanlık sistemi, istismara açık bir sistem. Tek kişinin dediği oluyor. 

Başka kimseyle müzakere edilemiyor. Meclis’in önemi kalmadı. Halbuki biz, bunu yeniden değiştirmek, tek kişiye her şeyi endekslememek, mutlaka bir istişare kurumu olmasını temin etmek arzusundayız. Bu ittifaklara imkan veren değişiklikler yapılmadan önce de zaten biz, bir araya gelerek bu konuları görüşüyorduk. Referanduma giderken de bir araya gelmiştik. Bu referandumun faydalı olmadığını, geçmemesi icap ettiğini söylemiştik. Ama milletimiz o zaman pek iltifat etmedi bizim söylediklerimize. Şimdi herkes, büyük bir çoğunluk görüyoruz ki ittifaklar bu memlekete bugünkü haliyle büyük bir fayda sağlamıyor. Ama ‘hiç ittifak olmayacak’… Meclis’te çoğunluğunuz olmazsa mecbursunuz birçok siyasi parti bir araya gelip bir hükümet kurmaya. 

Bugün için bu da bu manaya geliyor zaten. Onun için Altılı Masa’nın toplantıları da bu hafta sonunda bildiğiniz gibi bizim ev sahipliğinde yapılacak. Bu devam edecek kanaatindeyim, inşallah memleketimize hayırlı bir değişiklik, hayırlı bir gelişme olur diye ümit ediyorum ben. Kimse, bir kelimenin hemen alınıp çarpıtılmasıyla bir şeyler, yanlış şeyler çıkarmaya teşebbüs etmemeli."

(ANKA)

Odatv.com

0
İletişim
Haber Merkezi: 0212 741 52 00
Mobil Uygulamalar
app
play
Reklam
Reklam: 0212 741 57 00
© 2022, Oda TV. Tüm haklar saklıdır.
×
ODATV
ANA SAYFA YAZARLAR VİDEO FOTO GALERİ ARŞİV KATEGORİLER
Önceki Analiz Siyaset Güncel Ekonomi Medya Spor Magazin Kültür Sanat Canlı Anlatım
app
ply
bck