YANDAŞ MEDYADA FBI TEKNİKLERİ

22.05.2009

Prof. Türkan Saylan, 18 Mayıs 2009’da sabaha karşı vefat etti. Vefatı, farklı kesimlerce farklı karşılandı, kimi üzüldü, kimi sevindi, kimiyse ölümünün ardında komplolar aradı. Son kesimin başını, en sert  AKP destekçilerinin başında gelen Vakit’in çektiğini tarif etmek çok zor olmasa gerek. (Vakit’in teorilerinin solcu Birgün Gazetesi’nde de taraftar bulduğunu Odatv’den öğrendik)  Burada, Vakit’in iddialarını tartışmaya açacak değilim, beni ilgilendiren Vakit’in ve daha genel anlamıyla hükümet yanlısı medyanın bu tarz “bilgilendirmelerinin” neye benzediğini yazmak.

COINTELPRO, Türkçe açılımyla, Karşı İstihbarat Programı 1960’lı yıllarda FBI’ın başlattığına inanılan bir program. Adından tahmin edebileceğimiz, bu programın, başka istihbarat teşkilatlarına karşı kurulmuş olduğudur; ancak bu defa tahminimizde yanılıyoruz. COINTELPRO’nun düşmanı istihbarat örgütleri değil; Amerika’da bulunan hükümetle uzlaşmayan politik gruplar. Özellikle Amerika’da yaşayan siyahlara hitap eden Black Panther Party, ABD Komünist Partisi ve Sosyalist İşçi Partisi’ne karşı çalışmalar yürüten COINTELPRO, çalışma tarzı bakımından bir süre devlet tarafından gizlenmiş; 1971’de bir grup solcu aktivist tarafından ortaya çıkarılmıştır. COINTELPRO’nun nasıl çalıştığına gelince, bu konuda Brian Glick’in COINTELPRO hakkındaki muhalif makalesi bize bu konuda çokça bilgi sağlıyor. COINTELPRO’nun amacı, muhalif politik grupları araştırmak; ve aynı zamanda onların işleyişini bozmak diye tabir edilmiş ve ortaya çıkarılan belgelerde, amacın, muhalif grupları yanlış yönlendirmek, gözden düşürmek, engellemek ya da nötralize etmek olduğu söylenmiş. Bunları başarabilmek için farklı teknikler kullanılmış. Sızma, aldatma ya da taciz etme bu tekniklerden üçü olarak göze çarpıyor. Örgütlerin içlerine sızan ajanlar, örgüt içerisinde huzursuzluk çıkarıyorlar, yapılan organizasyonlarda provokasyon yapıyorlar, örgüt içerisine paranoya saçıyorlar vs. vs. Örgüt içine sızmayanlarsa, dışarıda psikolojik savaş sürdürüyorlar, uydurma telefonlar, mektuplar çıkartıp halka bu örgütün ne kadar zararlı olduğunu göstermeye çalışıyorlar, halkı örgütten korkutuyorlar, ya da örgüt liderleri ile örgütün arasına nifak tohumları serpiyorlar.

Görüldüğü gibi COINTELPRO, devletin muhalifleri susturmak için, ve onları bozmak için kullandığı FBI içinde bulunan illegal bir kurum. Bu tarz çalışmaların ABD’de bugün 60’lardaki düzeylerde olmadığı tahmin ediliyor. Sebebinin ABD’nin demokratikleşmesi mi yoksa ortada muhalif bırakılmaması ayrı tartışma konusu. Buradaki tartışma konusu bu teknikleri acaba Türkiye’de görebiliyor muyuz?

Cevabımız, maalesef evet oluyor. Süregiden bir davayı etkilemek gibi bir kaygımız yok, kaygımız etkileyenleri göstermek, yani bu teknikler istenerek ya da istenmeyerek Ergenekon Davası sürecinde defalarca kez kullanıldı. Hepsini göstermek mümkün değil, ama ortaya attığım iddiayı desteklemek için birkaç tanesini örnek olarak kullanacağım.

Çok yakın bir tarihte Samanyolu Televizyonu, 2009’daki Cumhuriyet Mitingi için çok ilginç ifadeler kullandı. Bunlardan bazıları, “Darbe mimarı Emekli Orgeneral Şener Eruygur”,  “şimdiki amacı, millete namlu doğrultan Ergenekon sanıklarını adaletin elinden kurtarmak”, “Ergenekon mitinglerinin, PKK yandaşlarının yaptığı mitinglerden çok da farkı yok”. Neler gördüğümüze bakalım: ADD ile PKK’yı aynı kefeye koyma, yani yalan suçlama. Millete namlu doğrultan, yani korkutma. Şener Eruygur’a ağır itham, süre giden davayı etkilemeye çalışma… Haberin devamında “suç oluşumunun bir faaliyeti” diye itham ediliyor mitingler. Burada da halkı bu mitinglerden korkutma görüyoruz, halbuki valiliğin bu mitinge izin verdiği Samanyolu’nun da bildiği bir gerçek.

Devam edelim. Vakit gazetesinin haber sitesi olan habervaktim’de de bunlardan bulmak son derece mümkün. Yakın tarihteki haberlerinden birkaç örnek vermek gerekirse, Eminağaoğlu ve Sabih Kanadoğlu’nun, Alman hukukçularla, Abdullah Gül’ü nasıl yargılatabiliriz toplantısı özel haberi. Aynı haber sitesinin Sinan Aygün’ün bir telefon görüşmesinde, avukat değil hakim tuttum, dediği yazıyor. Ayrıca Türkan Hanım için yazdıkları komplolar, hakkında söyledikleri asılsız iddialar da ortada. Burada da, ortada bir örgüt olmasa da, Kemalist ve Atatürkçü kitlenin saygı duyduğu isimlere iftiralar ve onları gözden düşürme çabaları görülüyor.  

Bu tür teknikler sadece Kemalist muhalefetle sınırlı kalmıyor. Sol muhalefet de bundan nasibini alıyor. Taraf yazarı Kütahyalı, bu konuda örnek verilebilecek isimlerden biri. Cumhuriyet mitingine giden solcuları ulusalcı-faşist ilan ediyor. Tabii bizim değerlendirmemize göre, bu haberler, halkı, özellikle sempatizanları korkutmak ve onlara politik örgütlenme veya gruplar hakkında iftira, asılsız suçlamak başlığı altına giriyor.

Bu örneklerin sonu gelmez. Benim burada yapmaya çalıştığım, bilerek veya bilmeyerek, hükümet yanlısı medyanın, zamanında bir anlamda başarılı olmuş bu teknikleri ısrarla uyguladığını göstermeye çalışmak; çünkü COINTELPRO için hikayenin sonu pek hayırlı gelmiyor: Bu teknikler yüzünden, FBI uzun süre gözden düşüyor.

Doruk Cengiz

Odatv.com

0
Popüler Yazılar
Facebook Twitter Youtube Instagram