Türkiye'yi Avusturya'da bekleyen tehlike ne

12.10.2017

Türkiye’yi ve Avusturya-Almanya hattında yerleşik Türkiye kökenli insanları çok yakından ilgilendiren yeni bir seçim için Avusturya’da seçmen pazar günü sandığa gidiyor.

Uzun yıllardır Viyana’da yaşayan yayıncı ve gazeteci Birol Kılıç, gerek Avusturya’yı gerekse bu ülkede yaşayan Türkiye kökenli yoğun nüfusu ve Ankara’yı nelerin beklediğini Odatv’den Osman Çutsay’ın sorularını yanıtlayarak değerlendirdi.

Osman Çutsay: 15 Ekim Avusturya seçimlerinde, sandıktan Federal Almanya’yı aratacak bir “sağ yönelim” çıkacak gibi görünüyor. Son kamuoyu araştırmaları neyi gösteriyor, Viyana sizce nereye gidiyor?

Birol Kılıç: 8,2 milyon nüfuslu Avusturya’da 6,4 milyon seçmen Avusturya Federal Meclisi’nin yeni milletvekillerini belirlemek üzere 15 Ekim pazar günü sandık başına gidecek. Toplam 16 partinin yarışacağı seçime katılan 2054 aday arasında, Türkiye kökenli 20 kişi de bulunuyor ve kesin olarak seçilecek olanların sayısı 4 olarak tahmin ediliyor.

300 binden fazla Türkiye göçmeninin yaşadığı Avusturya’da, bu seçimde, yaklaşık 109 bin Türk kökenli Avusturya vatandaşı oy kullanacak. Toplam 200 bin civarındaki Türk kökenli Avusturya vatandaşını temsil edecek olan 109 bin seçmenin, en çok oy verecekleri partilerin sırası ile Sosyal Demokrat Parti (SPÖ), Yeşiller Partisi, Neos Partisi, Avusturya Halk Partisi (ÖVP)  ve Pilz Listesi olacağı tahmin ediliyor. Popülist sağcı Avusturya Özgürlük Partisi’ne (FPÖ) Türkiye göçmenlerinin oy verdiği de bilinen bir gerçek.

Avusturya kamuoyu araştırmaları, kısa adı ÖVP olan ve  Avusturya Hristiyan demokratlar olarak bilinen, 31 yaşındaki Sebastian Kurz’un başkanlığındaki Avusturya Halk Partisi’nin yüzde 30 bandında oy alacağını gösteriyor. Kısa adı FPÖ olan sağcı popülist Avusturya Özgürlük Partisi’nin oy oranı yüzde 25 bandında. Kısa adı SPÖ olan Sosyal Demokrat Parti’nin oy oranı ise yüzde 23 bandında seyrediyor.

Bu üç partiye ait tahminler, artı ve eksi yüzde üç oranında değişiklik gösterebilir. Neden? Çünkü, seçime katılmayan ve şu anda parlamentoda olan iki partiye ait 420 bin oyun hangi partilere gideceği, henüz bilinmiyor. Muhafazakâr sağ ve liberallerden oluşan bu oylar, seçimin sonucunu ve iktidar partisini belirleyecek. Yeşiller Partisi’nden ayrılarak kendi listesi ile seçime hazırlanan ve oldukça popüler bir isim olan Peter Pilz’in de en az yüzde 4 oranında oy alacağına kesin gözüyle bakılıyor. Yeşiller’in yüzde 6 oranında oy alacağı tahmin ediliyor. Neos adlı partinin de yüzde 4 oranında oy alması oldukça muhtemel. Bu anlamda 15 Ekim, tarihi sürprizlere açık bir seçimdir.

SKANDALLAR EŞLİĞİNDE SEÇİM

Çeşitli skandalların yaşandığı ve hatta bol bol belden aşağı darbelerin de indirildiği bir seçim sürecinden geçiyor Avusturya. Bu fırtınaları siz nasıl değerlendiriyorsunuz?

Gerçekten de 15 Ekim Avusturya Parlamentosu Milletvekili Seçimleri, büyük skandallarla haftalardır tüm seçmenleri ve partileri sarsıyor. Türkiye seçimlerinden tanıdığımız, seçim öncesi milletvekili adaylarının seks kasetlerinin kim oldukları bilinmeyen ama tahmin edilen kişilerce internet sitelerine verilmesinin ardından kopan fırtınaların, nefret ve karşılıklı atışmaların bir benzerini, Avusturya seçim tarihinde hiç görülmemiş bir şekilde yaşıyoruz.

Bilindiği üzere öngörüde bulunmak zordur ancak biz yine de bir deneyelim. Salt mantıkla düşünürsek, seçim şöyle sonuçlanacak: “Silberstein skandalı” ile sarsılan SPÖ, seçimi kaybedecek. Yeşiller kazançlı çıkacak zira ÖVP Lideri Sebastian Kurz’u engellemek için SPÖ Lideri Christian Kern’e oy vermek isteyen eski Yeşiller seçmeni, ahlaki nedenlerden dolayı tekrar Yeşiller’e dönecek. Sevinen bir diğer taraf da FPÖ ve FPÖ Lideri Heinz Christian Strache olacak. Çünkü SPÖ, çamur kovasına takılıp düşmekle kalmadı, ÖVP’ye de bir şekilde çamur sıçrattı. Belki bu durumda Neos da oylarını artırabilir.

SPÖ Lideri ve Başbakan Kern’in, karşı partileri karalama ve çamur atma konusunda dünyaca ünlü İsrailli Tal Silberstein ile çalışmaya başlaması, bunun için yapılan 500 bin avroluk danışmanlık anlaşmaları, sosyal medyada ÖVP Lideri Kurz’u hedef alan “Yahudi düşmanı” şeklinde kara propagandaların yapıldığının ortaya çıkması ve tüm bunların Avusturya basınında belgeleri ve planları ile yayınlanması ortalığı karıştırdı. Pis bir oyunun içine düşen SPÖ Lideri Kern için, ahlaki olarak sosyal demokrasiye yakışmayan bir ekibi yöneten Tal Silberstein’in, tesadüfen Romanya’da Beny Steinmetz adlı İsrail asıllı bir işadamı ile birlikte tutuklanması da bardağı taşıran son damla oldu.

Bu biraz bizim medyamıza da yansımamış mıydı?

BİROL KILIÇ - Aslında Türk okuyucular, İsrail’in en zengin adamlarından Beny Steinmetz’i Afrika’daki yeraltı zenginliklerine ilişkin yaptığı iş anlaşmaları ve hükümetler arası skandalları, rüşvetleri, hükümeti yıkmak için paralel ordu kurması ile tanıyor. İsrail Devleti’nin, dokunulmaz gibi görünen bu iki ismi, dünyaya rezil edercesine, elleri kelepçeli, polisler arasında, tecavüz suçlusu tombalacı polis karakolunda tabureye oturtup basına lanse ederek Romanya devleti içinde rüşvet ve nitelikli dolandırıcık gibi nedenlerle  tutuklaması, en azından kendi vatandaşlarına karşı ayrım yapmayan bir hukuk devleti olduğunu göstermesi açısından tüm dünyaya adeta ders verir gibiydi.

İsrail Yahudi Devleti, bilindiği gibi eski Cumhurbaşkanı Moşe Katsav'ı da, iki ayrı tecavüz ve cinsel saldırı suçuyla 7 yıl hapis cezasına çarptırarak cezaevine yollamıştı. Bu tek değil, İsrail eski Başbakanı Ehud Olmert de, rüşvet nedeni ile 19 ay hapis cezasına çarptırılmış ve hapse yollanmıştır. Bu, İsrail’in bir hukuk devleti ve “herkesin dokunulabilir olduğunu” göstermesi açısından dikkat çekicidir.

HANGİ PLANIN PARÇALARI

Seçimlere gerçekten “fitne ve fesat” mı karıştı? Avusturya’yı sağa mahkûm mu ediyorlar?

BİROL KILIÇ - Bu anlamda dünyada ismi, seçim analizlerini matematiksel açıdan çok iyi okuyan adam olarak tarihe geçen İsrail vatandaşı Tal Silberstein, Avusturya basınında, ne yazık ki seçimlere fitne, fesat, karalama ve her türlü ahlak dışı pis işleri karıştıran bir isim olarak damgalanırken, ona yakın tüm parti ve kişileri de kendi kazdıkları kuyuya düşürdü. Acaba bu büyük bir planın parçası mıydı? Almanca bilmeyen Tal Silberstein’ın İngilizce tercümanlar aracılığı ile İsrail’den SPÖ’ye fitne fesat ile akıl verirken kullandığı yazışmalar ve planlar, dünya basınına rezillik olarak yansıdı, SPÖ ile ÖVP arasındaki uçurumu artırdı ve Avusturya’yı sağ bir koalisyonun kollarına attı. Evet, Avusturya bu skandallar ve tuzaklarla adeta sağ bir koalisyona mahkûm edildi.

Burada eleştirilmesi gereken Tal Silberstein değil, bu kişiye böyle bir görevi veren SPÖ Lideri Christian Kern veya ona bu kişiyi tavsiye eden eski SPÖ’lülerdir. Kaldi ki, düşünebiliyor musunuz, Tal Silberstein hakkında yine bir AB ülkesi olan Romanya’da Beny Steinmetz ile Romanya devleti ve ulusunu zarara uğratmaktan tutuklama kararı varken... Yılbaşında Avusturya basının Başbakan Kern’e “Silberstein hakkında Romanya’da tutuklama kararı var, böyle bir kişi ile seçime nasıl gidersiniz?” diye sorduklarında, Kern, “Ben Silberstein’e güveniyorum” demişti. İsrail’de Tal Silberstein ve Beny Steinmetz 2 ay önce tutuklanıp fotoğrafları da dünya basınına yansıdığında, Başbakan Kern derhal bu kişinin işine son verdiğini açıklaması yetmedi. Çünkü Steinmetz Viyana’da korkunç bir “karalama network”ü kurmuştu ve pislikler birebir ortaya çıktı.

Bu yüzden Avusturya sosyal demokrasisi bu seçimden sonra büyük depremler yaşayacaktır. Avusturya’da pislikler kapatılamaz. Bunu ne cumhurbaşkanı ne başbakan, hiç kimse başaramaz. Kuvvetler ayrılığı, basın ve fikir özgürlüğü azami şekilde vardır.

Sağın önü açılmış oldu yani…

Evet, ama Viyana aslında hep olduğu yerde. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra dengeli muhafazakâr Hıristiyan demokrat bir parti olan ÖVP’nin ve dengeli sosyal demokrat bir parti olan SPÖ’nün temel bileşenlerini oluşturduğu, kuvvetler ayrılığı ilkesine bağlı bir hukuk devleti olan Avusturya Cumhuriyeti’nin, şu anda hükümete katılacağı tahmin edilen FPÖ ile daha sağ bir siyaset çizmesi beklenebilir. Haklısınız.

Peki, FPÖ Almanya’daki sağ popülist AfD ile aynı özelliklere mi sahip?

BİROL KILIÇ – Pek değil. Haider’in partisi olarak akılda kalan ve kısa adı FPÖ olan Avusturya Özgürlük Partisi, Almanya’da geçen ay parlamentoya giren AfD gibi bir parti değildir. Şöyle diyebiliriz: Almanya’daki AfD, Avusturya’daki FPÖ’nün anaokulu dönemindeki halidir. FPÖ karşımızda, kirli suların içinden geçmiş, yıkanmış, tecrübeli ve eski hatalarını tekrar etmemek için diplomasiye ve ifadelerine müthiş dikkat eden, Avrupa Parlamentosu içinde deneyim sahibi, Avrupa’nın en oturmuş sağcı popülist partisi olarak duruyor.

Bu parti, mesela kesinlikle Yahudi düşmanı yani antisemitik ifadeler kullanmayacaktır veya bu yönde ifadelerde bulunan kişileri derhal partisinden uzaklaştıracak, Hitler ve nasyonal sosyalist geçmişten ders çıkardıklarını söyleyecektir. Zaten son on yıl içinde FPÖ Lideri Heinz Christian Strache, bunun için İsrail ziyaretlerinde bulunmuş, partisine Yahudi asıllı milletvekilleri katmış ve onları desteklemiştir. İsrail devleti ve hükümeti ve ayrıca Avusturya Yahudi Cemaati, şu andaki FPÖ’ye mesafelidir.

AŞIRI SAĞIN YÜKSELİŞİ

Siz, FPÖ’nün yükselişini neye bağlıyorsunuz?

FPÖ’nün son yıllardaki yükselişinin sebebi, “Siyasal İslam” konusudur. FPÖ’nün ilk başta, “İslam dini ve Müslümanlar ülkemizi istila etti, kültürümüz, dilimiz ve sosyal sistemimiz sömürülüyor” şeklinde ifadelerde bulunurken şimdi sap ile samanı ayırarak “Biz İslam dinine veya Müslümanlara karşı değiliz ama siyasal İslam, en başta Türkiye temsilcileri olmak üzere, Mısır, Katar ve Suudi Arabistan’ın etkisi ile Avusturya demokratik sistemini suiistimal ediyor, din bezirgânlığı yapılıyor ve devlet içinde devlet kuruluyor” şeklinde söylemlerde bulunması dikkat çekicidir. Siyasi İslam ve Müslüman mültecilerin çoğunun aslında ekonomik ilticacı oldukları iddiası, ÖVP ve FPÖ’nün ortak konusu olmuştur. İşte sizin sorunuzun cevabı, yani sağa kayışın “müsebbibi”, neden-sonuç ilişkisi temelinde budur. FPÖ ve ÖVP’nin, iktidar ortağı SPÖ’ye yönelik en büyük eleştirileri, Avusturya’nın siyasal İslam’ın sığınma merkezi haline gelmesi ve SPÖ’nün bunun destek organı olması temeline oturtulmakta ve bu, seçim kampanyalarının ana temasını oluşturmaktadır. Ancak SPÖ’nün, özellikle Milli Görüş ve AKP kökenli Türk Avusturya vatandaşlarını, milletvekili aday listesine almamış olması da dikkatlerden kaçmamalıdır.

2000 yıllarında FPÖ Lideri Jörg Haider, bu konudaki tutumu ile yani Yahudilerin dünyayı yönettiği şeklindeki ifadeleri, Amerika ve İsrail’e mesafeli duruşu ve eleştirileri ile gerek İsrail’in gerekse Avusturya Yahudi Cemaati’nin tepkisini çekmişti. Haider’in o zamanlar tek konusu, yabancılardı. Kökeni ne olursa olsun. Polonya, Sırp, Hırvat, Türk vs. 2004’den sonra Avrupa Birliği’ne giren bu ülkelerin vatandaşlarının kazandığı haklar, Irak savaşı sonrası zincirleme olarak Amerika’nın Müslüman ülkelere saldırılarının bir sonucu olarak karşımıza çıkan mülteci sorunu ve siyasi İslam’ın yükselişi ile FPÖ’nün son yıllardaki ana konusu ‘siyasi İslam’ ve ‘selefileşme’ olmuştur.

TÜRK TOPLUMU DİBE VURDU

Avusturya’da 300 bin civarında Türkiye kökenli insanımız yaşıyor. Avusturya gibi 8 milyonluk görece küçük bir ülkede bu rakam oldukça önemli bir yoğunluğa işaret ediyor. Türkiye kökenli toplumu nasıl bir 16 Ekim bekliyor sizce? Gelişmeler bu ülkedeki insanlarımızı nasıl etkileyebilir?

Avusturya’da Türkiye kökenli vatandaşlarımızın durumu dibe vurmuştur. Bunun farklı nedenleri var. Ama en büyük nedenlerinden biri, Türkiye’deki cumhurbaşkanlığı seçiminde, Avusturya’nın adeta “Türkiye’nin bir ili” gibi görülmesi ve burada yürütülen seçim kampanyalarıdır. Yıllardır “Avusturya vatandaşlığına geçin ve Avusturya partileri aracılığıyla hakkınızı arayın” diye mücadele eden sol partilerin tüm uyum politikaları mahvedilmiştir.

Türkiye seçimleri ve siyasi partileri, burada yürütülen inanılmaz kampanyalar ile Avusturya toplumunun tepkisini çekti. Avusturya’da çifte vatandaşlık yasaktır. Türk vatandaşları, eskiden Türkiye’de seçime katılıyorlardı. Şimdi ise başkonsolosluklarda seçime katıldılar ve buradaki Türk seçmen listeleri dışarıya sızdırıldı. Bu listeler sağ partilerin eline geçti ve çifte vatandaşlık iddiaları ortaya çıktı. Bu da aylarca Avusturya medyasının ana konusu oldu. Çifte vatandaşlığa sahip olduğu iddia edilen tüm bu vatandaşlar hakkında suç duyurusunda bulunuldu. İlgili ya da ilgisiz vatandaşlara, Avusturya devleti ve belediyelerin ilgili birimleri tarafından “Siz çifte vatandaşsınız. Seçim listesinde isminiz geçiyor. Buyurun gelin ve çifte vatandaş olmadığınızı ispatlayın” şeklinde mektuplar gönderildi ve gönderilmeye de devam ediyor. Birçok Türk, Avusturya vatandaşlığından çıkarıldı, çıkarılmaya devam ediyor. Bazıları, hemen Türk vatandaşlığından çıktıkları için vatansız kaldı. Düşünebiliyor musunuz, 30-40 yıldır burada yaşayan insanlar, Avusturya’ya daha dün gelmiş gibi, yabancı statüsüne düşürüldü.

Avusturya basınında bu konunun suçlusu, AKP ve Erdoğan olarak gösteriliyor. Ne gerek vardı bunlara? Bu nasıl bir siyasi sorumsuzluktur?

-Avusturya’da AKP siyasetine ve Recep Tayyip Erdoğan’a gerçekten çok ciddi tepkiler var. Hatta Viyana, bu alanda Berlin’i bile aratacak sertlikte sinyaller veriyor. Ankara-Viyana ilişkileri nereye çıkacak bu gidişle? Siz bu alandaki gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

BİROL KILIÇ - FPÖ’nün bu seviyeye gelmesinde tabii ki, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, iki kere Viyana’ya gelip binlerce vatandaşı Türk bayrakları ile sokaklara döktüğü konuşması ve 1529’da Viyana’yı fethetmeye kalkışan (1. Viyana Kuşatması) ancak başarılı olamayan Kanuni Sultan Süleyman ve 1683’de ikinci kez Viyana’yı fethetmek isteyen (2. Viyana Kuşatması) ancak başarılı olamayıp kaçan ve o zamanın padişahı tarafından kafası vurulan Kara Mustafa Paşa’dan söz ederek, “Bu isimlerin torunları olarak gurur duyunuz” şeklindeki talihsiz ifadelerinin büyük payı var.

Bu gösterilerin ve AKP tarafında yer alan insanlarımızın, Avusturya’daki Türk vatandaşlarına “Evet deyin, yoksa iç savaş çıkacak” şeklindeki ifadelerinin Avusturya basınına yansıması, Avusturya toplumunu, medyasını, siyasetini sarsmış ve büyük bir hayal kırıklığına yol açmıştır. FPÖ, işte bu ortamdan en fazla yararlanan parti olmuştur.

HAVA İYİCE BOZULDU

-Avusturya’daki Türkiye kökenli insanların Avusturya demokrasisine karşı olduğu havası mı yayılmaya çalışılıyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, kendisi başbakan iken danışmanlığını yapan milletvekilleri veya dernek başkanları, kesinlikle hem Erdoğan’a hem de Avusturya’da yaşayan 300 binden fazla Türkiye göçmenine zarar vermiştir. Avusturya’da yürütülen bu tür bir siyasetten derhal vazgeçilmelidir. Avusturya, Türkiye’nin düşmanı değildir.

Avusturya’da Almanya’da bile olmayan bir şey vardır: 1912 yılında İslam dini, Avusturya Devleti tarafından resmi olarak tanınmıştır. Bunun yanında, birkaç yıl önce, Aleviler de yıllarca verdikleri mücadele ve topladıkları binlerce imza sonrasında, Avusturya Devleti tarafından Avusturya Alevi İslam Cemaati olarak kabul edilmiştir. Avusturya Devleti, gerekli şartları yerine getiren tüm dinlere, her türlü olanağı sağlayan bir hukuk devleti olması nedeniyle saygınlığı yüksek bir devlettir. Hukuk dışılıklar, mesela polis şiddeti, hemen tartışılır ve basına yansır. Kimse, hiçbir parti, Avusturya Devleti’ni babasının bahçesi gibi göremez. Partizanlıklar vardır. Ama devamlı yanlış olduğu tartışılır ve azaltılmaya çalışılır.

2000 yıllarında Avusturya, imam hatip mezunu kadınlara kapısını açmış ve bu kadınların, Türkiye’deki Önder adlı İmam Hatip Mezunları Derneği’nin Avusturya’daki kardeş kuruluşu olan Wonder isimli dernek çatısı altında okumalarına olanak sağlamıştır. Bunu en iyi bilen kişi de Cumhurbaşkanı Erdoğan’dır. Bu dernek vasıtası ile Avusturya’ya gelen başarılı gençlerimiz, bizim medya kurumlarımızda hiçbir ayrımcılığa maruz kalmadan, tercüman ya da hukuk danışmanı olarak çalışmış ve okullarından mezun olmuştur. Aynı fikirde, duruşta ya da meşrepte olmamıza gerek yok, ama ahlaki ve vicdani duruşumuzun ortak paydada buluşması gerekiyor.

Türkiye’nin en büyük sorunu ahlaktır. Atatürkçülük deyip rozet takarak dolandırıcılık yapan vicdansız ve ahlaksızlar ile mensubu olduğu İslam dinini ve peygamberin ismini kullanarak nitelikli dolandırıcılık yapanlar ve her türlü ahlaksızlıkta bulunanlar, aynı odundan yapılmış insanlardır. Lokman Suresi 33. Ayet, “Aman o yaman aldatıcı seni aldatmasın” der. Bu mal, mülk, makam ve şirk pisliği içinde inim inim inleyen muhafazakâr dindar insanlar, Ulul Elbab (Akıl ve vicdan sahibi, Yusuf:111, Mumin: 54) sahibi olmaya dikkat etmelidir. Avusturya’da, Türk milletinin ve burada yaşayan 300 binden fazla Türkiye göçmeninin itibarı yerle bir edilmiştir.

-Ankara’daki iktidar galiba sadece Almanya’da değil Avusturya’da da Türkiye’deki her gelişmenin bir iç politika sorunu haline geldiğini gördü ve bazı çevrelerce bu “ağırlığını” kullanmak istiyor. Böyle bir yaklaşımı siz nasıl değerlendiriyorsunuz? Nereye açılır bu ısrarın ucu?

BİROL KILIÇ - Ankara iktidarının siyaseti yanlıştır. Hemşerim ve değer verdiğim bir insan olan Sayın Başbakan Binali Yıldırım, derhal bu siyaseti durdurmlıdır. Hiçbir ülke, hele hele Avusturya gibi Türkler ve Osmanlılarla 500 yıl boyunca süren inişli çıkışlı derin bir tarihe sahip olan bir ülke, kendi topraklarının, başka ülkelerden kendi ülkesine göç etmiş olan insanların - hangi kökene sahip olursa olsun- geldikleri ülkelerin hükümetlerince arka bahçe haline getirilmesine ve bu hükümetlerin ülkede “5’inci kol” olarak hareket etmesine izin vermez.

Avusturya, bağımsızlığına çok önem veren bir ülkedir. Avusturya devleti ve tüm partiler bunun farkına vardı. Arada kalan ise tüm Türkiye göçmenleri oldu. Avusturya’da AKP veya Erdoğan’a yakın diyen kişi, kurum ve dernekler Avusturya’da var olan demokartik özgürlüğü suiistimal ederek kendisi gibi düşünmeyen kişilere ve kuruluşlara Receb İvedikvari söz ve vücut dilleri hem Avusturya basınında hem genel Türkiye göçmenleri üzerlerinde tiksinti ve nefret oluşturdular.

ANKARA VE VİYANA

-Ankara’nın Viyana karşısındaki tutumunu da mı eleştirmek gerekiyor?

Avusturya’ya gelen bazı milletvekilleri ülke içinde sanki gizli teşkilatlar kurar gibi Avusturya’da kendilerinden farklı düşünen kişiler ve kurumlar hakkında sözlü ve fiili saldırılarda bulundular. Üzerlerinden bu kadar cahillik ve kabalık akan kişilerin ayrıca “Türkiye’de referanduma evet verin, yoksa iç savaş çıkacak!” sözlerini Türk vatandaşlarını toplayıp ifade etmeleri, Avusturya´da gerçekten infial yarattı. Sosyal medyada kendileri gibi düşünmeyenleri, hadi bırakın Türkleri Avusturya basın mensupları bile tehdit edildi. Bunların hepsi Avusturya basınına yıllar içinde “AKP-Erdoğan adamları ve çevresi” diye haber yapıldı. Kaldı ki, bu kişilerin hepsinin resimleri AKP’li siyasiler ile birlikte sosyal medyada dolaştı ve dolaşıyor.

İşte bu siyasete AKP’den kimse dur demedi. Bu arada Avusturya’da herkes, “Bu Türkler yıllardır içimizde yaşadı, meğer bunlar hain ve Avusturya milleti ve devleti düşmanı emirlerini Erdoğan’dan veya AKP’den alıyormuş” imajı oturdu.  Avusturya sağı bunu “Bakın bu Türkler böyle, bakın bu Erdoğan taraftarları böyle” diye her gün basında oylarını artırıcı insanlar diye tanıttı. Bu yetmedi. Başbakan Kern’in Türkiye'nin demokratik ve ekonomik kriterler bakımından yetersiz olduğunu belirterek Twitter’dan yanıt veren AKP Milletvekili Burhan Kuzu”, “HS Gavur. AB zaten batıyor; Nato da Türkiyesiz bir hiç” demesi tüm Avusturya basınında “Dememiş miydik, bunlar kaba küfürbaz insanlar” diye rezil haberlerin ve tüm Ankara hükümetinin ve Türklerin “HS Gavur” ile seviyesinin ayrıca ırkçılıklarını gösterdiğin ispatı olarak tarihe not düşmüş oldu.

Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan beri kaba ve saba yöntemlerle temsil edilmemiştir, artı, yurdışındaki vatandaşları hiçbir şekilde bir hükümet partisi tarafından yurtdışında silah gibi tehdit unsuru olarak kullanılmamıştır” yorum ve analizleri her gün gündeme geldi. “Kabile devleti değiliz” diyenler aslında haklı. Kabile devleti bile böyle ünlü komedyen Receb İvedik duruş, çıkış ve tepkilerinden oluşan bir Avusturya siyaseti yapmamıştır. Yani kabilenin lideri bile ilk önce kendisinin ve kabile üyelerinin şeref, namus ve itibarına dikkat eder.

BAHANE VE İKİLİ SAĞ TAHKİMAT

Avusturya’da Türklerin sırtından bir siyaset izlendiği gerçekten ortada... Ne yapılmalı?

BİROL KILIÇ - Avusturya’da kendi vatandaşlarını birbirine düşmesini sağlayan farklı meşrep ve düşüncedeki insanları Avusturya’da bile cadı avı ile tehditler ve kaba küfür ve iftiralar nefret ettirenlerin, devamlı “Hâlâ kurbanız, bizi beğenmiyorlar ayrımcılık ırkçılık var” lafları, “yalancı çoban” misali kimsenin artık umurunda olmuyor. Aslında bu bir hicrandır. Bu yanlış, kaba, sorumsuz ve üç adım ötesi düşünülmeden yapılan siyaset tekrarlanmamalıdır. Avusturya’da tüm Türkiye göçmenleri arasında partizanlık ve mezhep ayrımı yapmadan, Türkiye Cumhuriyeti, mesafeli bir şekilde kucaklamalıdır.

Bu aşamadan sonra mümkün mü?

Kimse size bundan sonra güvenmese de, zararın neresinden dönülürse kârdır. Düzeysiz bazı siyasiler Ankara’dan gelip Avusturya’da katil, ajan, casus ruhlu, veya her biri diğerinden cahil insanlara gaz vererek burada toplumun huzurunu bozdurmasınlar. Avusturya devleti ve partileri buna karşı Avusturya Parlementosu’nda işte bu sözler ile konuşmalar yapıyorlar.

Ankara hükümetinin Avusturya’da “gaz verdiği” böyle insanlar üzerinden terör çıkmasından korkuyorlar. Buna biz karşı çıksak da, “İşte bakın resimler ve yapılanlar ortada” deniyor. Avusturya’da bu yüzden çok sessizce tarihinde ilk defa Avusturya Milli Güvenlik Kurulu kuruldu. Başbakan, Milli Savunma Bakanı, İçişleri Bakanı ve bazı önemli istihbarat kuruluşları oturup Avusturya Milli Savunma dosyalarını gündeme alıp konuştular. Kimse haber yapmadı. Detaya girmek istemiyorum.

Tablo bu vahim haliyle kalır mı?

BİROL KILIÇ – Avusturya, kadim, acı ve tatlı tarihinden dersler çıkarmış, demokratik, çoğulcu ve kuvvetler ayrılığı ilkesini temel alan, herkesin herkesi özgürce eleştirebildiği ve saydam bir şekilde kontrol edebildiği, özgür basının var olduğu, kendi içinde denetim sistemini oturtmuş, üretim ekonomisini sağlamlaştırmış, çağdaş bir cumhuriyettir. Avusturya’da hiçbir parti lideri, ne “baba” ne de “dayı”dır. Avusturya’da mafya babaları gelip çadır kurarak reklamlarını yapamaz. Avusturya bir sosyal devlettir. Fakirine, işsizine, kimsesizine vatandaşlığına bakmaksızın, eşit ve insan onuruna yakışacak şekilde yardım eder. İnsan onuru, yalnızca Avusturya Anayasası ile yazılı olarak değil, kanunlarla da fiili olarak garanti altına alınmıştır. Bu anlattıklarımın hepsi, 2017 yılının ekim ayına kadar geçerli, benim gibi son 25 yılını burada geçirmiş Türk asıllı bir Avusturya vatandaşının tecrübe ile sabitlenmiş, artıları ve eksileri olan notlarıdır diyebiliriz.

Burada yeteri kadar özgürlük var. Bizlerin istediği, insan hakları alanında örnek, ekonomisi güçlü, çoğulculuğun, basın ve fikir özgürlüğünün icraatlar ile işlevini sürdürdüğü, kuvvetler ayrılığı ilkesine itibar eden, hukuk devletinin gereklerini yerine getiren tam bağımsız bir Türkiye Cumhuriyeti’dir. İktidarda kim olursa olsun. Bunu getirenlere, insanlık saygı duyar ve biz de sevinir, şeref duyarız. Bizim istediğimiz, Avusturya ve Türkiye arasında dostluk köprülerinin kurulmasıdır. Ticari yatırımların artırılmasıdır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çevresindeki danışmanların içinde, bu sorunları gören, çok değerli Ulul Elbab sahibi insanlar vardır. Akıl, fiilin ve diplomasinin lalasıdır. Avusturya’da Türklere yönelik yürütülen bu siyaset, sebep-sonuç bağlamında, Avusturya’daki Türk toplumuna karşı yapılan büyük bir ayıptır ve zulümdür, yazıktır.

Osman Çutsay

Odatv.com

0
Popüler Yazılar
Facebook Twitter Youtube Instagram