Türkiye'nin NATO üyeliği masaya mı geliyor

14.10.2017

Berlin’in Türkiye’nin NATO üyeliğini de mercek altına almaya hazırlandığı yolundaki işaretler artıyor. Art arda gelen açıklamalar ve AKP-Erdoğan baskılarının  yol açtığı yeni gerginlikler, AB üyeliği zaten tarihe karışmış görünen Ankara için NATO üyeliğinin de tehlikeye düşebileceğini gösteriyor.

Alman siyasetçilerin artan bir yoğunlukla ve neredeyse partiler üstü bir uzlaşmayla “NATO’nun bir değerler sistemi olduğuna” dikkat çekmesi ve Türkiye’yi uyarması, gerginliklerin giderilemediğini gösteriyor. Böyle bir ortamda, Alman Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in önümüzdeki pazartesi günü AB Dışişleri Bakanları toplantısında, AB Komiseri Frederica Mogherini ile birlikte “sadece Türkiye’yi konuşacağı” bildirildi.

Merkel politikalarını destekleyen ve Berlin’den iyi haber alan muhafazakâr Die Welt gazetesinde çıkan ayrıntılı bir değerlendirme, Türkiye’nin NATO’da daha ne kadar kalabileceği yolunda sorulara da yer verince, beklentilerin dozu iyice düştü. İki ülke arasındaki gerilimin bir türlü bitmek bilmemesinin bazı beklenmedik sonuçlara yol açabileceği de dile getiriliyor.

ANKARA KOPUYOR

Deniz Yücel’den sonra Peter Steudtner ve Meşale Tolu’nun tutuklulukları, bu arada yine Alman vatandaşı Doğan Akhanlı’nın İspanya’da kırmızı bülten nedeniyle uzun süre tutulması, kamuoyundaki AKP ve Erdoğan karşıtı tepkiyi adeta kemikleştirdi. Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in temmuz ayında “Türkiye siyasetine yeniden bir yön verileceği” yolundaki sert açıklamasından sonra art arda yaşananların, Alman siyaset sınıfındaki “AKP Ankarası” karşıtı havayı her geçen gün biraz daha “bozduğu” ve dikkatlerin NATO üyeliğine yöneldiği gözleniyor.

Özellikle insan hakları aktivisti Peter Steudtner’in 15 yılla yargılanması hafta içinde medyanın manşetlerine otururken, sadece sol partilerin değil, Angela Merkel’in yakın çalışma arkadaşlarının da Ankara’ya karşı sert açıklamalarda bulunması, iki ülke başkentleri arasındaki gerginliğin artacağına dair yeni sinyaller olarak değerlendirildi. Angela Merkel’in Yeşiller ve FDP ile yeni hükümeti (“Jamaika kurması halinde, dışişleri bakanı olmasına özellikle medyada neredeyse kesin gözüyle bakılan Yeşiller Eşbaşkanı Cem Özdemir’in Erdoğan politikalarına yönelik ağır eleştirilerine, parti içindeki etkili isimlerden Omid Nouripour da destek verdi. İran kökenli yeşil Alman politikacı, Erdoğan politikalarının böyle devam etmesi halinde ileride Ankara’ya silah ihracatının kısıtlanabileceğini belirtti. Nouripour, “Kimse Erdoğan’ın küçük oyunlarına katılmak zorunda değil” diye konuştu.

ERDOĞAN KARŞITLIĞI VE NATO ÜYELİĞİ

Gelen açıklamalar, birlikte hükümet kurmaya hazırlanan Hıristiyan demokratlar (CDU ve CSU) ile Yeşiller arasındaki Ankara karşıtı politikalarda ortak bir zemin yakalandığı yolunda değerlendirildi. Bu arada CDU’nun önemli isimlerinden silahlı kuvvetler kökenli Roderich Kiesewetter, Erdoğan politikalarını birçok alanda engellenmesinden yana görüş belirtti. DİTİB’e yönelik önlemlerde daha etkin olunmasını isteyen Kiesewetter, yaz aylarında bir açıklama yaparak Türkiye’nin orta vadede NATO’yu terk edeceğini de ileri sürmüştü.

Bu görüşün giderek yayıldığı gözleniyor. Nitekim Sol Parti milletvekili Stefan Liebich, “NATO ilkelerini ve değerlerini çiğneyen” Türkiye’nin tam üye kalmasının mümkün olmadığını belirtti. Liebich’in “NATO’nun kendi değerlerini ciddiye alması gerektiği” uyarısı da dikkat çekti. CDU milletvekili Roderich Kiesewetter, “Erdogan-Clan” dediği ve Erdoğan’ın yakın çevresinden oluşan isimlerin Avrupa’daki banka hesaplarının incelenmesi ve gerekirse dondurulması için yeni hükümetin AB nezdinde girişimde bulunmasını da istedi. SPD milletvekili Ursula Schmidt önceki gün bir açıklama yapmış ve NATO’nun salt bir askeri ittifak değil, onun ötesinde bir değerler birliği olduğunun altını çizmişti. Schmidt, Türkiye’nin bu değerleri çiğnemesinden endişe duyduklarını dile getirmişti.

Hafta başında iki saat “Türkiye Dosyası”nı masaya yatırdığı belirtilen Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, pazartesi günü AB Dışişleri Bakanları Konseyi’nde AB Dışişleri Sorumlusu Frederica Mogherini ile birlikte sadece Türkiye’yi tartışacak. Bu tartışmadan çıkacak sonuçlar, 19-20 Ekim’deki Avrupa Konseyi toplantısına temel oluşturacak.

Osman Çutsay / Frankfurt

Odatv.com

0
Popüler Yazılar
Facebook Twitter Youtube Instagram