TÜRKİYE-ÇİN İLİŞKİLERİNDE BÜYÜK FIRSAT NASIL KAÇTI

29.10.2011

İçinde bulunduğumuz 2011, Türkiye-Çin ilişkilerinin başlamasının 40. yıldönümüydü. Öte yandan bilindiği gibi 2012 “Türkiye’de Çin Yılı”, 2013 de “Çin’de Türkiye Yılı” olarak kutlanacak. Yani iki ülke ilişkileri açısından üç yıllık bir özel dönem söz konusu ve yakın gelecek açısından iyimserlik uyandırıcı gelişmeler yaşanıyor. Kapitalist dünyadaki krizler birbirini izlerken Çin dünyanın bir numaralı ekonomisi haline geldi ve ticari, askeri, kültürel yönlerden Türkiye’yle önemli etkileşim içinde olduğu açıkça ortada. İstatistiklerden ve karşılıkla ticaret hacminden, ithalat-ihracat oranlarından, sayılardan rakamlardan uzun uzun söz etmeye gerek yok. En basitinden, yalnızca İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük kentlerimizde değil, Adana, Antalya, Kayseri, Zonguldak gibi orta ölçekli kentlerimizin caddelerinde görmeye başladığımız Çin vatandaşlarının sayısı, gerek iş adamı gerekse turist olarak her geçen gün artıyor… Başlı başına bu olgu bile “Çin’in yakınlaştığının” gözle görülebilir bir kanıtı.

Türkiye tarafında pek çok küçük, orta ve büyük ölçekli girişimcinin iştahını kabartan bu olumlu tabloyla birlikte, kuşkusuz yolunda gitmeyen bazı şeyler de yaşanıyor.

Örneğin 2010’un Ekim ayında büyük umutlarla yayın hayatına başlayan “China Today Türkiye” dergisi, birkaç ay önce sessiz sedasız kapandı. Fasılalı biçimde ancak yedi sayı yayımlanabilen derginin çıkışı da iddiasının ve gücünün aksine hayli sessiz olmuştu ama bu kadar kısa süre içinde böylesi bir başarısızlığın yaşanabileceği başta Çinliler olmak üzere kimsenin aklına gelmemişti.

“China Today”, Çin’i dünyaya tanıtan resmi bir yayın organı olarak çok uzun yıllardır İngilizce, İspanyolca, Fransızca, Almanca, Rusça, Arapça ve Çince olarak yayımlanan aylık bir dergi. Örneğin İngilizce ve İspanyolca versiyonlar 50 yılı aşkın süredir 40 kadar ülkede kesintisiz biçimde her ay okurlarıyla buluşuyor. Diğer dillerdekiler de öyle… Dergi, önemli bir haber ve yorum kaynağı olarak her ülkede saygın ve ciddi bir konuma sahip.

“China Today Türkiye”, diğer ülkelerdeki versiyonlardan farklı olarak yalnızca “China Today”den değil, “China Pictoral” ve “Beijing Review” gibi dergilerden de yazı ve fotoğraf desteği alabilme olanağına sahipti, yani üç Çin dergisinin bileşimi niteliğiyle çok önemli avantajları vardı. Derginin yüzde 75’i orijinal versiyondan yapılan çevirilerden, yüzde 25’i de Türkiye’de hazırlanan güncel haber ve yorumlardan oluşuyordu. Ancak Çin’in tüm dünyada sorunsuz olarak yayımlanan dergisi, Türkiye ayağında daha hazırlık süresinde başlayan ve bir türlü çözülemeyen akıl almaz organizasyon ve yönetim sorunları nedeniyle, deyim yerindeyse yelkenlerini açmaya bile fırsat bulamadan alabora oldu gitti.
Çıkış duyurularında, “Türk iş dünyasının Çin ekonomik, kültürel, sosyal bilgi ihtiyacını karşılayacak güvenilir bir dergi olacak… Türkiye, ülkemizde Çin ile ticaret yapmak isteyenlerin kılavuzu, gözcüsü ve sözcüsü olmayı hedefliyor” denmişti. Ama dergi ne yazık ki limandan bile dışarı çıkamadı. 10 bin basılıp 300-400 civarında sattı, yalnızca bir (1) abonesi vardı, neredeyse hiç reklam alamadı, telefonları yalnızca alacaklı matbaacılar ve dağıtımcılar tarafından aranıyordu, yedi sayı boyunca dört yayın yönetmeni değiştirdi vs. vs… Kısacası, Türk-Çin ilişkilerindeki en büyük başarısızlıklardan biri olarak tarihe geçti. Böylece tam da 2012 ve 2013 öncesinde büyük bir fırsat kaçırılmış oldu. İngilizce, İspanyolca, Fransızca, Almanca, Rusça, Arapça yayımlanan “China Today” dergileri, Çin’i dünyaya tanıtmayı sürdürüyor ama Türkçe olanı bir yaşını bile göremedi.

Bu başarısızlığın nedenleri üzerinde ayrıntılı olarak durulabilir ama şimdilik yalnızca bir Çin atasözünü aktarmakla yetinelim: “Balık isteyenler, ağaca tırmanmamalıdır”.

Tunca Arslan
Odatv.com

0
Popüler Yazılar
Facebook Twitter Youtube Instagram