Nagehan Alçı suçüstü yakalandı

11.03.2022

Toygun Atilla yazdı...

"Embedded journalism" yani kibar tanımı ile İliştirilmiş gazetecilik... 

Besleme, işbirlikçi gazeteci gibi tanımlayanlar da var. 

İlk olarak Körfez savaşı sırasında ABD'nin Çöl Fırtınası operasyonu sırasında bu kavramla tanıştık. 

ABD askerleri ile cepheden bildiren "iliştirilmiş gazetecilerin" gözüyle savaşı izledik. 

ASKERİ ÜNİFORMA İLE POZ

"İliştirilmiş" "Besleme" "Yandaş" "İşbirlikçi" gibi tanımlamalara Nagehan Alçı tipi gazetecilerin Türkiye’de sıklıkla muhatap oldukları bir gerçek. 

Ancak, 

Dün Kiev'de Ukrayna eski devlet başkanı Poroşenko ile yaptığı röportajı, Ukrayna askeri üniforması üzerinde olduğu halde, "Poroşenko ile Kiev'de röportaj yaptık" şeklinde Twitter'dan paylaştığında, "Yok artık. Bu kadar da değil" dedim.

Kamuflaj askeri üniforma ile poz veren Nagehan Alçı, arkasında aynı üniformalı dört Ukrayna askeri, karşısında ise Poroşenko vardı. 

Haliyle kamuoyu Nagehan Alçı'nın bu pozuna hak ettiği tepkiyi verdi. 

TSK’YA KUMPASA DESTEK, UKRAYNA ASKERİ ÜNİFORMASI GİYERKEN RAHAT

Ege adalarının tartışıldığı bir televizyon programında "18 keçinin otladığı kaya parçası için savaş mı yapalım" diyen, TSK'nın FETÖ kumpasları ile tarumar edilmesine çanak tutan, yazıları ile destek veren "anti-militarist” Nagehan Alçı, Ukrayna üniforması ile poz vermek konusunda da çok rahattı. Pozisyonunu yine ve mevzideki yerini almıştı. Tek fark ise bu kez "üniforma" giymeyi her nedense gerekli görmüştü.

TURUNCU DEVRİMİN FİNANSÖRÜ

Nagehan Alçı'nın önceden ayarlaması yapılan röportajlarının ilki Ukrayna'nın eski devlet başkanı Poroşenko diğeri ise Ukrayna Psikopası Eustratios'tu. 

Poroşenko ülkesi Ukrayna'daki turuncu devrimin finansörü ünlü fon yöneticisi George Soros'a "Özgürlük Nişanını" bizzat takdim eden isimdi. 

2015'e ülkesinde ağırladığı George Soros'a, "Sizin son yıllardaki faaliyetleriniz, Ukrayna'da yaşanan demokratik değişimlere yardımcı oldu. Bu yüzden bu yüksek ödülü bugün size takdim etmek benim için büyük onur" diyordu. 

Hatırlayın

Rusya'nın işgale başladığının ikinci günüydü. 25 Şubat 2022'de Kiev sokaklarında kurulan stüdyo ortamında Poroşenko elinde Kalaşnikof ile CNN International'a röportaj veriyordu. 

Belli ki, Poroşenko ülkesinin uluslararası medyada ön plana çıkardığı, batı medyasına konuşacak isim olarak seçilmişti. 

Uluslararası fon yöneticisi milyarder George Soros'un dostu Poroşenko'nun son görevi buydu. 

Nagehan Alçı, Ukrayna'da ilk röportajını Poroşenko ile yaptı. İkincisi ise 2018'de olaylı bir şekilde Moskova Kilisesi'nden ayrılarak Fener Rum Patrikhanesi'ne bağlanan Ukrayna Psikopası Eustratios'tu. 

Tüm "röportajlar" hedefe kilitlenmiş, nokta atışıydı.

Neyse, 

Bunları tarihe not ettikten sonra, tartışmak istediğim esas noktaya geçeyim...

Gazetecilik... 

Hepimiz biliriz ki, savaş alanlarında askerlerle sivillerin farkını ortaya üniforma koyar. 

Savaş alanlarında asker üniforması giyenler savaşanlar, günlük giysileri olanlar içinde olanlar ise sivillerdir.  Gazetecileri ise çoğu zaman başlarında "Press" yazan kaskları yine aynı şekilde çelik yelekleri ile cephede görürsünüz. Onlar da sivildir. 

Askeri bir üniformaya benzer giyinen ve askeri birliğin ortasında dolaşan bir kişiyi, düşman askerinin, gazeteci olarak tanımlaması ise beklenemez. 

Savaş alanlarında görev yapan gazetecilerin, dış dünya ile sıcak çatışma bölgesi arasında köprü olmak gibi çok önemli bir rolleri bulunur.

Gazeteciler, ifade özgürlüğü gibi insan haklarını temsil eder, haksızlıklara tanıklıklarını duyurur, hükümet ve orduların sahip oldukları gücün kötüye kullanımının takipçisi olurlar.

Tüm bunları "üniformasız" yaparlar. 

Sivillerdir, çünkü gazetecidirler. 

SEN HERKESİ KÖR, ALEMİ SERSEM Mİ SANIRSIN

1949 tarihli Cenevre Sözleşmesinin Ek I. Protokolün 79.maddesi bağımsız gazetecilerin sivil olarak kabul edildiğini açık olarak kabul eder. Savaş alanlarında gazeteciye sivil statüsü verir. Gazeteciye aksi şekilde davrananları ise savaş suçlusu ilan eder. 

Ancak, 

Bu sivil tanımının dışında, silahlı kuvvetlerin bir üyesi gibi davranan kişiler ise  Cenevre Sözleşmesinin 79. maddesi  anlamında bir gazeteci değildir. Bu kişiler silahlı kuvvetlerin tüm diğer üyelerinin kaderini paylaşır. 

Gazetecilik ciddi bir iştir, sorumluluk ister. 

Savaş bölgelerinde ise insanlığa, dünyaya, ülkenize ve mesleğinize karşı ekstra bir sorumluluk getirir. 

Heyhat... 

Tam bu yazıya noktayı koydum derken Nagehan Alçı'nın Ukrayna üniformasına karşı sosyal medyadan yaptığı savunması gözüme çarpıyor. 

"Poroşenko ile röportajı Kiev sokaklarında. Eski Başkan ve ekibinin karargahının önünde yaptık. Ben de o dondurucu soğukta çok üşüdüm, bunun üzerine Poroşenko'nun Başdanışmanı bana geçici olarak giymem için bu askeri montu getirdi, ben de giydim. Yoksa bu üniforma ile dolaşmıyorum" 

Bu satırları okuduğumda Nagehan Alçı'ya az kalsın kendisine çok üzülecektim. 

Öyle ya, 

Belki de görev aşkı ile alelacele yola çıktı. Kışın en sert olduğu bu aylarda Ukrayna'ya gitmesine rağmen üzerine bir mont bile alamadı. Yazık kadıncağıza üşüdü. Röportaj sırasında da kendisine verilen askeri monta hayır diyemedi. İş aşkıyla yanıp tutuşurken de fotoğraf çekimleri sırasında herhangi bir yanlış anlamaya neden olabilir, gazetecilik sorumluluğunu hiçe saymış mıyım, gibi şeyleri düşünemedi. Montu üzerinden çıkarmayı unuttu. 

Yazık, günahını aldık kendisini diye tam düşünecektim ki...

Sosyal medyada askeri üniformalı fotoğraftan dakikalar sonra Ukrayna Kilisesi'nde Psikopos Eustratios ile yaptığı röportajdaki fotoğrafı gördüm. 

Nagehan Alçı, kapüşonlu kış şartları için oldukça uygun bir montlaydı.

Birden ağzımdan Ziya Paşa'nın Terkib-i Bend'inden şu dizeler döküldü:

En ummadığın keşf eder esrar-ı derunun,

Sen herkesi kör, alemi sersem mi sanırsın? 

Toygun Atilla

Odatv.com

0
Popüler Yazılar
Facebook Twitter Youtube Instagram