Teşkilat'ta bariz hata

01.11.2021
A- A+

Ariel hain mi?

İyi de neden hain olsun? Adam farklı bir ülke ajanı olabilir. Hatta düşman bile olabilir ama hain olamaz. Şayet kendi ülkenin vatandaşı ise hain olma şansı vardır. Başka bir ülke vatandaşı veya düşman ülke kuvveti ise hain olamaz. Bu ifade çoğunlukla PKK’lı teröristler için de kullanılıyor, ki onlar da düşman olduklarına göre, hain olmaları oldukça külliyetli miktarda su götürür. Aman dikkat yanlış ifadeler ile komik olmayalım.

A person holding a phone to his ear

Description automatically generated with medium confidence
*İsrailli ajan Ariel

1. ARİEL ŞAM’DA İKAMET EDİYOR

Bir İsrail ajanı veya “ACAN” eskisinin ŞAM da ikamet etmesi o kadar olası değil. Şam’da ikamet eden son İsrailli ajan Eli Kohen idam edilmişti. Bu senaryoyu yazan arkadaş herhalde bu olayı bilmiyordur. Ama olsun… Film bu, gider denmiştir.

2. ARİEL, ŞAM’DAN TEL-AVİV’E SAAT 5’TE KALKAN UÇAKTA YER AYIRTMIŞ, SAATİNİ DE VERİYOR…

Hadi be… Ayıptır yahu. Kundaktaki bebeler bile iki düşman ülke arasında uçak seferleri olmadığını biliyor da, “Teşkilat” dizisi senaristi mi bilmiyor? Hoş güzel de, Milli İstihbarat Teşkilatı da kendisini temsil eden böylesi güzel ve önemli bir dizi yayına girmeden evvel veya senaryo safhasında bir gözden geçirmez? MİT’in Şam’dan Tel-Aviv’e uçak seferleri olmadığını bildiğinden eminim. 

3. KİMSE İSRAİL’E PASAPORTUNDA İRAN VİZESİ İLE GİRİŞ YAPAMAZ. DEĞİL GİRİŞ YAPMAK VİZE ALAMAZ UÇAĞA DAHİ BİNEMEZ.

İsrail Havaalanı prosedürünü kesinlikle incelemeden, bu ülkeye giriş çıkışlar nasıl yapılır bilmeden, aklınızda sadece “İsrail’e nasıl çamur atarım” varsa bu türden basit bilgileri atlayarak tamiri imkansız hatalar ile rezil olursunuz.

Kısaca senaryonuz bu yüzden sadece “sıfır”, rakamla “0” alıyor. Ha bir konu daha; İsrail Havaalanı pasaport kontrol görevlileri takım elbiseli kravatlı erkekler değildir. Bu görev İsrail polisine verilmiş olup, kontrol memurları genellikle üniformalı genç kızlardır. Polisler de dizideki gibi kazmalar değildir. İşlerini nezaketle ama acımasızca yaparlar. Havaalanı turist kabul kapısıdır. Bunun bilinci içindedirler. Bir de pasaport kontrol memurunun kabininde “İbranice yazı olsun” diyen doktor görevlisi o yazıda sadece “İsrail vatandaşları” yazısının anlamını bilmediğinden katmerli bir hata daha işlemiş oldu.

A person sitting at a desk

Description automatically generated with low confidence

4. İSRAİL HAPİSHANELERİNİ DE ARAŞTIRMAMIŞSINIZ, HATA ÜSTÜNE HATA..

A picture containing text, indoor, floor, ceiling

Description automatically generated

20. bölümde resmettiğiniz hapishane koğuşu İsrail’de mevcut değil. Bu türden koğuşlar olsa olsa bir Arap ülkesinde veya sizin hayalinizde mevcuttur. Olabilir, bu belgesel değil film ama amacınızın İsrail’i karalamak olduğu açıkça belli oluyor. Kendinizi böyle yaparak ele veriyorsunuz.

בתי הכלא שארגוני הפשע בישראל מפחדים להגיע אליהם
אסיר ביטחוני יהודי שובת רעב בגלל תנאי האסירים היהודים • הקול היהודי

Ha ben İsrail hapishanelerinin hepsini tanıyor muyum? Hayır, tanımıyorum, sadece Beer-Şeva’daki Ela Hapishanesine Mavi Marmara yolcularının tercümesinde yardımcı olmak için davet edilmiştim, orayı yakından tanıdım. Ama diğer hapishaneleri de neredeyse haftada bir televizyonlarda izliyoruz. Hiçbiri lüks otel seviyesinde değil kuşkusuz ama  Orta Çağ hapishanesi seviyesinde de değil. Allah kimseyi hiçbir sebeple düşürmesin tabii.

5. Hapishane girişinde duvarda büyük fotokopi kağıdına basılmış İsrail milli marşı Hatikva’nın İbranicesini asmanıza gerek yoktu. Bu milli marş değil hapishanelerde  okullarda bile bu şekilde asılmıyor. Basit bilgisizlikler... Tabii ucuza kaçmanın sonuçları. İsrail’i bilen birilerine danışmanlık ücreti ödeseydiniz bu hatalar yer almazdı, bunun gibi güzel bir dizide. Bir de polisin, ki hapishanede polis değil gardiyan olur, olması gereken memurun ifadeleri sadece düşmanlık yaratmaya yönelik yazıldığı alenen belli. “Müslüman Türk olmanız yeterli suç, buradan Türk olduğunuza pişman olarak çıkacaksınız”  gibi sözler kötü niyetinizi açık ediyor. Yani sanat ile siyasi emelleri birbirine karıştırmak olmamış diyorum. Yakışmıyor. Ne senaryo yazarına ne de bu oyunu oynayan kıymetli oyuculara.

6. DİKKATSİZLİK, BİLGİSİZLİK VE CİMRİLİKTEN DOĞAN BİR HATA DAHA

A picture containing text, indoor

Description automatically generated

Hapishane müdürü odasında aynı fotokopi kağıdına basılmış İsrail milli marşı Hatikva ama ters asılmış, eh alışık olmayan şey de don durmazmış. İbranice bilen bir danışman ya bulamadınız ya da cimrilik edip “biz hallederiz” dediniz. Ama bir kez daha rezil oldunuz.

Burak Bey’in yönettiği bir filme yakışmıyor bu hatalar.

Film aslında güzel ve ilgiyle izlenen bir film. Ama belli ki birileri rica etmiş “araya parça koyun denmiş” ve konmak zorunda kalınmış. Halbuki Burak Arlıel; İsrail’i bilen ve evvelce de ziyaret etmiş bir yönetmen. “Türk Pasaportu” isimli filmin galası için İsrail’de bulunmuştu. Orada tanışmıştık. Kısmet bu, filmde sanal olarak da olsa karşılaşmak varmış.

Allah hepinize kolaylık versin. 

Mecbur kalarak iş yapmak zor bir durum.

Rafael Sadi

Odatv.com

Popüler Yazılar
Facebook Twitter Youtube Instagram