Merak edilen fotoğrafın perde arkası… Netanyahu ve Necip Fazıl aynı karede mi

23.10.2021
A- A+

Öncelikle Binyamin Netanyahu veya İsrail halkının ağzındaki ismi ile Bibi’nin hayatını daha bir dikkatle incelemeye başladım.

Bibi, 1949 doğumlu ve dün 72. Yaş gününü kutladı.

BİNYAMİN NETANYAHU ANNESİ BABASI VE ENTEBBE BASKININDA HAYATINI KAYBEDEN YONATHAN NETANYAHU İLE BİRLİKTE 

Baba Bensiyon Netanyahu Yahudi tarihi uzmanı ve araştırmacısıydı.

İlk Okulu Yeruşalayim’de bitirdi. Ardından babasının bir araştırma için gittiği Amerika’nın Philadelphia eyaletindeki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) yüksek okulunda okudu. 18 yaşındayken de askeri görevini tamamlamak üzere İsrail’e geri döndü. İsrail ordusundaki mecburi görev süresi 3 yıldır. 

Netanyahu, Sayeret Matkal adıyla Maruf Özel Kuvvetler Biriminde tim liderliğine kadar yükseldi. Yüzbaşı rütbesi ile de terhis oldu.

Askerlik döneminden bir kaç fotoğraf takdim ediyorum:

Bu fotoğraflardaki Binyamin Netanyahu ile Necip Fazıl Kısakürek’le çekilmiş fotoğraflarda adı kötü bir el yazısı ile Binyamin diye yazılan şahıs arasında bir benzerlik söz konusu olmadığı gibi Netanyahu bu fotoğrafın çekildiği söylenen 1967 yılında İsrail ordusunda görevde ve İsrail ordusu da 6 gün savaşındaydı. Yani ordudan izin alıp, “Ben Necip Bey ile fotoğraf çektirmeye gidiyorum” diyemezdi. 1967 yılı kesin olmazsa bile Netanyahu 1970 yılı sonuna kadar askerdi.

Artık okurlar karar versin bu fotoğrafta sağ köşede görünen şahıs Netanyahu olabilir mi acaba?

Aynı karede Türkiye eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Bugünkü Savunma Bakanı Hulusi Akar da var deniyor.

Keşke Bibi bu fotoğrafta olsaydı da bu iki önemli şahsiyetle bir dostluk geçmişleri olsaydı.

Gelelim işin en can alıcı açısına. Necip Fazıl Kısakürek bir ideolog ve ideolojisinin içinde Yahudi dostluğuna pek yer yok. Yazdıklarına ve dediklerine bakar, incelerseniz kendisinin bir Yahudlik karşıtı ve İsrail sevmezi olduğunu anlarsınız. Kurmuş olduğu Büyük Doğu dergisi ve İdeolocya örgüsü kitabı ile de izah ettiği İslami milliyetçilik kavramı, kendi sevenleri ile birlikte AKP’nin de ideolojik temelinin bir kısmını teşkil etmektedir. Bir kısmı derken İslami ve milliyetçi ideolojisinin İslami kısmından söz ediyorum. Milliyetçilik kavramı tartışılabilir tabii. 

Binyamin Netanyahu ise bu ideolojinin tam karşıtı bir ideoloji olan ve Binyamin Zeev Jabotinsky’nin kurduğu BETAR gençlik teşkilatının revizyonist siyonizm ideolojisi ile büyümüştür. BETAR ideolojisi sadece milliyetçi bir ideoloji olup dini unsurlar karıştırılmamıştır. Tabii ki Yahudi ulusunun dini göz ardı edilmemiştir ancak İsrail devletinin kuruluşu esas alınmıştır.

Hal böyle iken karşı karşıya iki ideoloji insanının aynı karede yer almasının mantık çerçevesi dahilinde olmadığını kavrayabilmek lazımdır.

Peki alenen yalan olduğu belli olan böyle bir fotoğraf ve iddia neden yayınlanır, neden dağıtılır? Bu türden yalanları her geçen gün daha fazla görüyoruz ve seçim söylemleri ihtimalleri arttıkça da daha da fazla göreceğiz sanırım. Hep yazıyorum İsrail ve Mossad piyasadaki en popüler markalar durumundadır. Ve isteyen bir kuruş telif hakkı ödemeden kullanmakta ve rant elde etmeye devam etmektedir. 

Ne diyebilirim ki hayırlı olsun. 

Her şey ekmek parası adına…

Rafael Sadi

Odatv.com

Popüler Yazılar
Facebook Twitter Youtube Instagram