KOMİSER YAZAR EMRULLAH USLU ABD’DEN NE İSTEDİ?

08.05.2009

Odatv’nin Utah dosyası büyük ses getirdi. Utah’tan Türkiye sızan gizli belgelerin peşine düşen Odatv, Utah’ta doktora yapan Taraf Gazetesi yazarı Emrullah Uslu’nun izine ulaştı. Emrullah Uslu, Emniyet Müdürlüğünde görevli bir komiser olmasına rağmen tam 8 yıldır ABD’de yaşıyordu. Odatv’nin yayınları sayesinde Emrullah Uslu, Türkiye’ye çağrıldı. Ancak hakkında bir soruşturma gerçekleşmeden Batman Emniyeti’nde göreve başladı. Üstelik Utah Üniversitesi’nde öğretim görevlisi Prof.Dr. Hakan Yavuz’un Uslu’nun Orgeneral Yaşar Büyükanıt’a yapılan komplo içinde olduğunu söylemesine rağmen. Bunun ötesinde Uslu, ABD’de bulunduğu dönemde neler yazdı, neler söyledi? CIA ve FBI ile beraber çalışmaları olan Jamestown Enstitüsü’nde Amerikalı yetkililer ile neler paylaştı?  

Bunlardan birine dikkat çekelim.  Emrullah Uslu’nun Kasım 2008 tarihli “Ergenekon Şebeke’si Türkiye’de anti-Amerikancılığı Azdırıyor” (Ergenekon Network Exacerbates Anti-Americanism in Turkey) başlıklı Eurasia Daily Monitor’de yayımlanan yazısı Türkiye’de toplumun Amerika’ya bakışını Ergenekon Soruşturması çerçevesinde inceleyen bir yazı. Genel hatlarıyla yazıda Ergenekon’un ve yeni milliyetçiliğin(“neonationalist” deniyor yazıda) Türkiye’deki anti-Amerikancılığı arttırdığından bahsediliyor ve bu soruşturma ile birlikte toplumun iki kampa bölündüğünü, bir tarafta liberallerin ve ılımlı İslamcıların, diğer tarafta ise Kemalistlerin ve yeni milliyetçilerin bulunduğunu söylüyor. Devamında ise ikinci kampı bir anlamda şikayet edercesine anti-amerikancılığı azdırmakla, Ergenekon Soruşturması-Amerika bağı kurmakla suçluyor.

İşin aslı, bu bağı kendisi de yazısında kuruyor. Soruşturma kapsamında alınan isimler, Soruşturma sürecinde Amerika’ya bakışın değişimi, Soruşturma’nın medyaya etkisi gibi birçok konuda Ergenekon ile ABD’yi bağlamaktan kaçınmıyor Uslu.

2008 yılında soruşturmaya dahil edilen Şener Eruygur, Hurşit Tolon, Emin Gürses ve Doğu Perinçek’in anti-Amerikancılığın başını çektiği, bunlardan ikisinin başkanları olduğu ADD ve TGB’nin sürekli anti-ABD’ci eylemler yaptığı söylendikten sonra, bu şahısların tutuklandıkları tarihten, 2008’den sonra ABD karşıtlığının yoğunluğunun bir miktar azaldığı söyleniyor.

Aynı zamanda soruşturmanın derinleştiği ve daha yüksek kademedeki insanların zanlı olarak gösterildiği 2008 yılında Türkiye’nin Amerika’ya bakışı, 2007 yılındaki anti-Amerikancı dalgayı atlatıp artmaya başlıyor. (www.transatlantictrends.org,). Bu artışta Rusya’nın Gürcistan’a saldırısının etkisi de olduğu belirtiliyor. Zaten 13 Aralık 2008 tarihli yazısında Uslu, Ergenekon Soruşturması, Rusya’ya karşı olmuştur; Rusyacı kesimler bunu Amerika’nın operasyonu diye göstermeye çalışıyorlar demiştir. Dolayısıyla bu operasyonu bir Rus-Amerikan çekişmesi boyutuna indirmiştir. Amerikan nereden çıktı demeyiniz, çünkü yazının başlığı olan Amerikan Ergenekon’u mu sorusuna net bir hayır cevabı verilmemektedir, yalnızca “Rusçular”a hakaret edilmektedir.

Yazıda yazılmadan söylenen bir takım şeyler de var. Bunlardan biri, Ergenekon Soruşturması’nın medyaya etkisi: Skytürk’ten iki anti-amerikancı havada geçen programın kaldırılması ( Nihat Genç ve Yalçın Küçük’ün programları kastediliyor) ve Akşam gazetesinden bir Amerikan karşıtı yazarın atılmasını (Güler Kömürcü'yü kastediyor) Ergenekon Soruşturması’na bağlıyor.

Yazının en önemli kısmı ise son kısmı olarak gözümüze çarpıyor. Emrullah Uslu, burada şöyle bir tespitte bulunuyor: Ergenekon Soruşturması’nın sonucu öyle veya böyle Türkiye toplumunun Amerika’ya bakışını etkileyecek: Eğer soruşturmaya maruz kalanlar aklanırlarsa AKP’ye karşı propaganda yaparlar, ama sadece AKP’ye karşı değil, aynı zamanda ABD’ye de karşı gelirler; eğer suçlu bulunurlarsa, bu durumda “Ergenekon destekçileri” bu kararın mevcut hükümet ve ABD zorlamasıyla alındığının propagandasını yapmaya çalışırlar deniliyor. Öncelikle Emrullah Bey’e sormak gerekiyor: Neden böyle bir son yaptınız? Ergenekon Soruşturması’na zaten hali hazırda yeterince müdahale gelmektedir. Orgeneral Başbuğ bile bu konudaki rahatsızlığını son basın toplantısında dile getirdi, ki yandaş medya tarafından TSK davanın bir tarafı ilan edilmiş durumdadır. Bir müdahale de Amerika’dan mı gelsin isteniyor acaba? Yoksa yazıda Emrullah Uslu’nun eleştirdiği kesimlerin düşündüğü gibi bu dava Amerikan destekli midir? Değilse böyle bir destek mi beklenmektedir? Amaçlanan ABD Ergenekon Soruşturması’na destek çıksın, Türkiye’deki anti-Amerikancı havanın yerini Amerikancı hava alsın mıdır?

Yukarıdaki sorularıma cevap gelir mi göreceğiz, ancak Emrullah Uslu gibi Ergenekon operasyonlarının Türkiye’nin iç dinamiklerinin güdümünde olduğunu savunan, operasyon ile Amerika’nın desteğinin doğrudan olmadığını, Amerikan desteği olmaksızın da soruşturmanın devam edeceğini düşünen birinin “Ergenekoncular”ı Amerika’ya şikayet etmesi, sonrasında bakın yakalananların hepsi Amerika’ya karşı, aslında bir taşla iki kuş vuruyoruz, size karşı çıkanları yakalıyoruz demesi, sonunu da eğer içeri aldıklarımız suçsuz çıkarsa bunlar hem hükümeti devirir, hem de anti-Amerikancılığı azdırır, ikimiz de yanarız demesi düşündürücüdür.

Doruk Cengiz

Odatv.com

0
Popüler Yazılar
Facebook Twitter Youtube Instagram