İsrail'e Türk imzası

16.10.2021
A- A+

Uzun süreden beri biliniyor ki Türk yemekleri ve özellikle Türk Döneri ve dönercileri ile börekçileri daima popülaritelerini korumuşlardır. Türk lokantalarının ilklerinden olan ve şimdilerde rahmetli olan İzmirli Luna abla ile Celal abinin İzmir Lokantası en ünlüsüydü bir zamanlar.

Hangi zamanlar derseniz benim çocukluğumdan söz ediyoruz. Yani yıl 1960-65 yılları. Luna abla İzmir Fuar Gazinosu’nda tabla ile sigara satardı ve Celal abi de (Arap Celal) yanılmıyorsam vestiyeri işletirdi. Gönül bu ikisini bir araya getirdi ve din farklılıkları nedeni ile rahatsız edilmeyecekleri İsrail’e göç ettiler. Aile kurdular ve geçinmek için oldukça lezzetli yemekler yapan bir Türk lokantası kurdular. Lokanta Tel-Aviv merkezi olan Levinski çarşısı sokaklarından birindeydi. Çocukken babam beni o lokantaya götürmüştü. Luna abla ve Celal abi eski dostlarıydı. Erkek evlatları Avraam da uzun süredir görmezsem de dostumdur kalbimde.

Allah ikisine de rahmet eylesin.

Luna abladan sonraki dönemde kurulan Türk Lokantalarından aslında Börekçilerinden biri de baba dostu Yaşar Penso’ydu o da Levinski sokağı ile Merhavya sokağı arasındaki köşede faaliyet gösterdi ve halen de oğlu faaliyete devam ediyor.

Yusef Çeta adından yakışıklı bir Ortaköy delikanlısı ise Tel-Aviv merkez otobüs istasyonu caddesinde bir zamanların en ünlü Börekçisini açmıştı. Sarıyer Börekçisi adı ile. İyi de iş yapmıştı. Maalesef müptelası olduğu uyuşturucu nedeni ile hayatı çok erken sona erdi.

 

Son 30 sene içindeki Türk lokantalarının en usta ismi ise Ramiz Ustadır. Uzun seneler Bat-Yam’da Türk tavernası sayılan Türkiya Haktana mekânının şefi idi. Esnaf adamdı ve ondan sonra bugün Tel-Aviv de Türk Lahmacun adı ile maruf bir lokantanın kurucusudur. Lokanta bugünlerde İran kökenli insanlar tarafından yönetilmektedir. Ramiz Usta’nın açtığı Türk lokantalarının haddi hesabı yok gibi. Bat-Yam Balfur caddesi Yoseftal köşesinde bir kebapçı, Yıgal Alon caddesinde yine başka bir kebapçı dükkânı ve bilmediğim birkaç dükkanında kurucusu idi. Ne yazık ki bir takım finans sorunları nedeni ile yanlış yatırımcılar ile iş birliği içinde hep kaybediyor ve dükkanlar çalışır vaziyette elinden kayıp gidiyordu.RamizUsta eski dostumdur ve bildiğim kadarı ile şimdilerde Türkiye’de yaşamakta.Allah yolunu açık etsin.

İSRAİL’DE SAHNE ALAN TÜRK SANATÇI

Bat-Yam’da bir zamanlar Türk tavernası veya Türk eğlence müzikholü diyebileceğimiz lokantanın adı Küçük Türkiye veya Bebek Fami’ydi Ramiz usta da oranın şefi idi. Esas sahipleri ise Baba Şay’dı. Halen hayattadır, sağolsun… Bir süre sonra bu lokantanın bir şubesi Yafo’da açıldı ve adı Bebek Fami oldu. Oldukça büyük bir mekandı ve yönetimini de Tahtakale’den arkadaşım olan İzidor Mizrhai ile sanatçı Ofer Levi yapmışlardı. Fazla sürmedi ve zarar ile kapatıldı işetme. Vergi meseleleri esas konuydu galiba. Aslında ikisi dünürdüler ve halen öyleler, çocukları evlidir. Bu müzikholde Sibel Can da sahne almıştı, sadece 16 yaşındaydı.

Bir başka makalede de İsrail’de sahne alan Türk sanatçılarını yazarım memnuniyetle.

FAMİ BEBEK SAHNESİNDE OFER LEVİ…

Unutulamayacak olan lokantalardan biri ise rahmetli Ortaköylü balıkçı Şaptay Kordova’nın Yafo limanı girişindeki lokanta idi. Balığı daima taze ve lezzetliydi, onunda yüzü hep gülerdi. Allah ona da rahmet eylesin. Orası artık biracı oldu.

Bir de İzmirli balıkçı Hayfalı Cako’ydu. Sanırım halen faaliyettedir yolunuz düşerse karışık deniz mahsulleri ısmarlayın, çok lezzetlidir. Tabii çipurası da meşhurdur.

Tabii hiç unutulmaması gereken Türk lokantalarından biri de eski İstanbullu Kuledibi çocuğu olan Bondi Aboresi’nin Türk meyhanesi de diyebileceğimiz Boğaziçi Lokantası İsrail’de kurulmuş en nezih ve en lezzetli yemek yapan lokantalardan biriydi.

TÜRK LOKANTALARININ YAŞAM SÜRESİ NE YAZIK Kİ UZUN OLAMIYOR

Keza sınıf arkadaşım Sabi Dalva (Kendisi müthiş bir şeftir) kurduğu Gefen Lokantası da sadece birkaç yıl dayanabildi. Meslek zor, meşakkatli ve arkada para desteği olmadan dayanması kolay olmayan bir meslek…

Adını hatırlamadığım bir Türk Yahudisi de yine Levinski çarşısında uzun yıllar köftecilik yapmış ve bundan da uzun yıllar geçinmişti.

Yeni nesil lokantacılar arasında en iyi yerlerden biri İzmirli Niso abimdir. Çok güzel ve şık bir mekan oluşturmuş. Ne yazık ki, herhalde, yeni kira bedellerini ödeme zorluğu nedeni ile işyerini kapatmak zorunda kalmıştı. Niso Lokantası halen konuşulur. İyi yemekleri vardı.

En son kapanan lokanta ise oldukça sevimli ve kapandığına çok üzüldüğüm sabah kahvaltısı müthiş olan Lokum Lokantası idi. Bu işyerinin kapanışının sebebi ise koronaydı sanıyorum.

İlanları halen Facebook sayfasında dönmektedir. Umarım yeniden açarlar.

Korona bir başka konuda yatırımcıları da farklı iş kollarında özellikle evden servis vermekte cesaretlendirdi ve Facebook ve telefon aracılığı ile evlerde yapılan Türk Yemeklerinin pazarlanmasına geçildi.

Bunların yanı şıra ilk önce evde yaptığı lahmacunları servis eden Leon Bey, ortağı İzak Manoah ile Rishon Letsiyon Beer AVM’sinde kiraladıkları bir dükkan ile İstanbul Lahmacun dükkanını açtılar.

Lahmacun ve lezzetli pidelerinin yanı sıra değişik menülere de açılış yaptılar ve bu sayede de iş hacmini geliştirmekteler. Hayırlı işler temenni ederiz. Unutmadan antrikot etinden yapılmış pidelerini gözüm kapalı tavsiye ederim.

Babacığım lokantası ilk şubesini Bat-Yam sahilinde açtı. Leziz lahmacunu ve döneri kısa zamanda Türk müşterilerinin yanısıra çevre komşuları da sardı ve lokanta her yerden göç etmiş İsrailli müşteriler ile dolmaya başladı. En lezzetli ikramlardan biri de kendi yaptıkları ayrandır.

Babacım lokantası ikinci dükkânını Tel-Aviv Salame sokağında açtı ve daha büyük mekânda daha fazla müşteri ile şu sıralarda en iyi iş yapan Türk Lokantası olarak yerini almaya devam etmektedir.

Rafael Sadi

Odatv.com

Popüler Yazılar
Facebook Twitter Youtube Instagram