if (LayoutModel.Option.InsidePageRefreshPeriod != 0) {}

İsrail’de hükümet kurma pazarlıkları

18.11.2022

Her ne kadar koalisyon ortakları birtakım kabarık iştahlar ile koalisyon ana partisinin elinde bulundurmak isteyeceği bakanlıkları isteseler de usta siyasetçi bu arkadaşlarla nasıl mücadele edilmesi gerektiğini iyi biliyor.

Mesela Betsalel Smturich sadece 3 ay askerlik tecrübesi olmasına rağmen yüzü kızarmadan Savunma Bakanlığı’nı talep etmekte ve kısıtlı ekonomi tecrübesine rağmen de Hazine Bakanlığı’nı istemekte… Bakalım Netanyahu onu nasıl ve neye ikna edecek.

“ANLAŞIP BANA ÖYLE GELİN”

Binyamin Netanyahu ise kaçın kurasıdır. Ben seninle görüşmüyorum deyip Smutrich'i eski ortağı Ariye Deri'ye havale etti. Eh ikisi de dindar ve birbirlerinin lisanından anlıyorlar ve bu akşam yayınlanan haberlere göre Smutrich Savunma Bakanlığı yüksek ağacından inmiş görünüyor. Hazine Bakanlığı’nın da bir kısmı ile iktifa edecek gibi duruyor. Ariye Deri de Netanyahu’nun yönetimi ile ne yapacağını ve nasıl yapacağını gayet iyi bilen eski şofördür.

İtamar Ben Gvir'in gönlünde yatan aslan ise İç Güvenlik Bakanlığı idi. Bakalım Netanyahu onu neye ikna edecek. Aslında İç Güvenlik Bakanlığı artan İsrailli Arap düşmanlığı ve Batı Şeria'daki terör dalgaları ile İsrail Güneyindeki bedevi çeteleri ile baş edebileceğini iddia eden Ben Gvir'in denenmesinde fayda bile olabilir. Tabii dediklerini yapabilmesi için en az 5000 polis daha alması bunun bütçesini onaylatabilmesi ve terör ile mücadelede istediklerini yapabileceği yasal düzenlemeleri meclisten yasalaştırarak geçirebilmesi gerekir.

En önemli yasal düzenleme ise Polis ve Kolluk Kuvvetleri ile sivillerin hayati tehlike altında iken ateş açma kurallarını yeniden düzenlemeleri gerekmektedir. Bunun iyi ve tehlikeli tarafları var ancak elinde bıçak veya sliahla seni vurmaya gelen adamı silahına davranıp öldürürsen hapis yatmaman gerektiği Dünyanın her tarafında nefsi Müdafaa olarak yazılı olmasına rağmen İsrail'de askerler bile bu tür sebeplerle hapis yattıkları varittir. 

Hükümet kurulma çabaları içinde en rahatsız edici durum ise ABD Büyükelçisinin Netanyahu’yu ziyareti esnasında “Smutrich’i Savunma Bakanı yapmamanız yerinde olur” gibi ifadesidir ki Natanyahu kendisine ne dedi bilmiyoruz ve yayınlanmadı ama gerekeni söylediğinden eminim. İsrail basını bu konuda rahatsız ve bu milletvekillerini Amerikan Hükümeti seçmedi, İsrail halkı seçti. Amerikalılar dostumuz olsa bile iç işlerimize karışmamaları gerektiğini bilmeleri ve buna göre  davranmaları gerekir demektedirler.

Aynı gün içersinde Yeruşalayim kaza kurşunu ile hayatını kaybeden Arap gazeteci kadın Şirin Abu Kahle'nin ölümünün araştırılacağını ve bunun için FBI görevlilerini İsrail'e göndereceklerini beyan eden Biden Hükümeti'ne en basit ve anlamlı cevabı Savunma Bakanı Benny Gantz verdi ve iki sözcükle “İşbirliği yapmayacağız” dedi. Bütün bu ayak oyunları Amerikan Hükümet Partisi olan Demokrat Parti ve Biden yönetiminin becerisi olup İsrail karşıtlığını bu türden gıcıklıklar ile dile getirdikleri gayet iyi biliniyor ama İsrail Hükümetleri de onlara gerekli cevapları vermektedirler. Ne yazık ki türden sözler ilişkileri sivrilmekte ve olumsuz etkilemektedir.

Dostluk ile mandacılık kavramlarını bir türlü anlayamamakta Biden Hükümeti. Natanyahu en efendi şekilde kendisine hatırlatacaktır. 

Dışişleri Bakanlığına ise Netanyahu eski ABD'nin İsrail Büyükelçisi Ron Dermer. Ve Dermer Biden'a alaycı ve iğneleyici bir dille “Ortadoğuyu savaşa sürüklüyorsun” demesi ile biliniyor. Yani lafını esirgemeyen genç bir kuvvet. Muhtemelen Biden de kendisinden hazetmiyordur. Dernerin Dışişleri Bakanlığı neredeyse kesin gibi ama Partililer dışarıdan birinin Dışişleri Bakanlığına getirilmesini pek hazmetmemekte oldukları da sır değil. Dermer Biden'i İran'a karşı yetersiz olmakla suçlamıştı. 

Bakalım Netanyahu kabineyi fazla dert çıkmadan oluşturabilecek mi?

Mesele sadece koalisyon partileri değildir. Likud Partisi içinde bakanlık bekleyen 32 milletvekili var ki bence en büyük sorun burada olabilir. Netanyahu bence kafasında kime ne vereceğini ve de kimi kıyma makinesine atıp öğüteceğinin hesabını yapmıştır bile.

Odatv.com

0
Popüler Yazılar
İletişim
Haber Merkezi: 0212 741 52 00
Mobil Uygulamalar
app
play
Reklam
Reklam: 0212 741 57 00
© 2022, Oda TV. Tüm haklar saklıdır.
×
ODATV
ANA SAYFA YAZARLAR VİDEO FOTO GALERİ ARŞİV KATEGORİLER
Önceki Analiz Siyaset Güncel Ekonomi Medya Spor Magazin Kültür Sanat Canlı Anlatım
app
ply
bck