İLKER BAŞBUĞ ABD’DE HANGİ TOPLANTIYA KATILACAK?

27.05.2009

31 Mayıs-3 Haziran arasında yapılacak olan Washington’da bulunan Türk-Amerikan Konseyi’nin 28. Yıllık Konferansı, devlet erkanının üst düzey katılımıyla gerçekleşecek. Bu yıl Baş müzakereci Egemen Bağış, çiçeği burnunda Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın yanı sıra Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un da konferansa katılması bekleniyor.

Türk Amerikan Konseyi’ne bu denli yüksek düzeyli devlet görevlilerinin katılımı ilk olmuyor. 2008 yılında Kürşat Tüzmen, Vecdi Gönül, Mehmet Şimşek; 2007 yılında Genelkurmay 2. Başkanı sıfatıyla Ergin Saygun, Ali Babacan; 2004 yılında Kürşat Tüzmen, Vecdi Gönül, Hilmi Güler katıldı. DSP iktidarı döneminde de, 2002 yılında Kemal Derviş ile Zeki Çakan ve 2000 yılında Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel ile Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın katılmıştı.

Türk-Amerikan Konseyi’nin 2004 yılından beri başkanlığını ve CEO’luğunu James Howard Holmes yürütüyor. Howard, Doğu ve Güneydoğu Avrupa ülkelerinde büyükelçilik görevi yaptıktan sonra 2002 yılında devletin Güneydoğu Avrupa özel danışmanlığını yapmaya başlamıştır. Konseyin yönetim kurulu başkanlığını ise emekli hava kuvvetleri generali Brent Scowcroft yapmaktadır. Brent Scowcroft’u, bu yılın nisan ayında Akşam Gazete’sinden, Nagehan Alçı ile yaptığı söyleşiden hatırlıyoruz. Söyleşide Scowcroft’un PKK’yı ABD kullandı dediği iddia edilmiş, sonrasında Scowcroft’un kendisi tarafından bu sözleri söylediği yalanlanmış ve hatanın çeviriden kaynaklı olduğu söylenmişti. 2001-2005 yılları arasında Amerikan Başkanı’na bağlı olan bir istihbari danışma kurulunun yöneticiliğini yapmıştır.

Konsey amaçlarını, Türkiye-Amerika ilişkilerindeki ticari kültürel ve askeri sorunları çözmek, ticareti geliştirmek, Amerika-Türkiye müttefikliğinin önemini vurgulamak ve devletlerarası diyaloğu kolaylaştırmak olarak koyuyor.

Konsey hakkında bu kadar bilginin yeterli olduğu kanaatindeyim. O halde şimdi kafamızı en çok meşgul eden soruya gelelim: Hükümetten birçok defa üst düzey katılımlar gerçekleşmiş, dolayısıyla bu yılki konferansla ilgili bir soru sorulacaksa, önceki yıllardan farklı olanı soracağız. Bu da,  Genelkurmay Başkanı ile ilgili olmalı. Orgeneral Başbuğ neden bizzat bu konferansa katılmak istedi? Sorulacak soru budur.

Birçok basın ve yayın kuruluşunda söylenen Orgeneral Başbuğ’un ilk Amerika gezisinin bu tarihte olması ve bu konferansa denk gelmesinin sebebi, Amerikan Genelkurmay Başkanı Amiral Mike Mullen ile görüşecek olması. Bu görüşmenin önemi ise ABD Başkanı Obama’nın açıkça Türkiye’den Afganistan’da savaşmak için asker talep ediyor oluşu. İkilinin yapacağı görüşmelerde, PKK meselesiyle beraber, bu meselenin masaya yatırılacağı bekleniyor. Bu noktada düşünülmesi gereken Yaşar Büyükanıt’ın geçtiğimiz aylarda sorduğu, “Afganistan’dan gelecek şehitler için ne cevap vereceksiniz” sorusunun ne kadar etkisi olacağı. Kastettiğim bu görüşmeden sonra gelecek bir “Afganistan’a asker gidiyor” kararının neler karşılığında alınacağı ya da alınamayacağıdır.

Doruk Cengiz

Odatv.com

0
Popüler Yazılar
Facebook Twitter Youtube Instagram