Hitler'in bütün soykırımlarına tanıklık eden Szajna’nın olağanüstü oyunlarını bilir misiniz

29.10.2016

Sovyet orduları ilerliyordu, gerilemekte olan Alman ordusu artık Berlin’e çekiliyordu. Alman orduları artık Berlin’i korumak için, Berlin önlerinde yığınak yapmaya başlamıştı. Sovyet Orduları başkomutanı, Mareşal Jukov, beş yıl süren bu Sovyet-Alman savaşı üstüne anılarında pek fazla söz etmez. Bu zaferi doğal karşılar. Ancak şunu söylemekten de kendini alamaz, “En çetin savaşlar Berlin önlerinde oldu. Çünkü düz bir alandır, Banliyösü ile birlikte dümdüz alanda savaşmak güçtü. En büyük yığınağı Berlin önlerinde yapmıştı Hitler. Zinde kuvvetler denen; tüm güçleri ile Berlin’e girmemize direniyorlardı. Bütün bunlara karşın, biz o direnci kırdık ve Berlin’e girdik. 5 Mayıs 1945’te.”

Biz Berlin’e yaklaşırken savaşı kazanacağımız açık seçik belli olmuştu. Buna karşı, ABD, İngiliz ve Fransız Ordusu Normandiya çıkarmasını çok geciktirdiler. Bunun nedeni de Alman ve Sovyet ordularının iyice kırılmaları, güçsüz kalmaları için Normandiya Çıkarmasını geciktiriyorlardı. Fakat Mareşal Jukov yönetimindeki ordu, gelip Berlin kapılarına dayanınca alelacele Normandiya çıkarmasını yapmışlar, hiçbir direnç görmeden Berlin’e kadar gelmişlerdi. Sovyet Ordusu ve Batıdan gelen ordu; bilinen Berlin duvarının orada iki ordu buluştu. İlk giren Sovyet Ordusuydu Berlin’e. Önce Sovyet Ordusu girdiği için, Hitler ve Eva Braun birlikte 5 Mayıs 1945’de sığınağında intihar ettiler ve Almanya teslim oldu. Böylece 2. Dünya Savaşı sona erdi.

Mareşal Jukof yine anılarında beş yıldır savaşan ordusunu, en çetin savaşın Berlin önlerinde olduğunu söyler. Almanya teslim olur olmaz ilk iş, “kamplardaki esirleri kurtarmak ve belgelere el koymak oldu.” Auschwitz kampında çekilen, önceki yazımızda sözünü ettiğimiz, 16,5 dakikalık yakılan insanların filmiydi ele geçirilen. Tutsakları kamplardan kurtardı. Josef Szajna da bu kurtulanlar arasındaydı.

SZAJNA YAŞAMA NASIL DÖNDÜ

İki arkadaşı ile gerçekleştiği sabotajdan sonra, Szajna dört yıl Auschwitz kampında kaldı. Oradaki bütün alçakça yapılan soykırımlara tanıklık etti. Savaştan sonra bir süre dinlendi, sonra liseyi bitirdi. Krakow’da üniversitede resim bölümünü tamamladı. Ardından tiyatro eğitimi aldı. Ve yavaş yavaş, dekor-kostüm tasarımlarıyla tiyatroya başladı. Uzun süre dekor-kostüm tasarımlarıyla adını duyuruyor. Gogol’ün müfettişi ile Goethe’nin Faust’unu sahneye koyarak olağanüstü bir başarıya imza atıyor. Szajna’nın Faust yorumu yıllar sonra Macar sinema yönetmeni Zabo’nun yönettiği Faust filmine esin kaynağı oluyor. Szajna’nın o yorumu inanılmaz boyuttadır. Müfettiş gibi, Faust’u izlediğim zaman müthiş etkisi altında kalmıştım. İKSV’nin düzenlediği uluslararası tiyatro festivaline, Nejat Eczacıbaşı ve Aydın Gün dönemindeki tiyatro festivaline, Szajna’nın yazıp yönettiği Stüdyo Tiyatrosu’nda sahneye koyduğu Replika adlı oyunla festivale katıldı (1986). Rumelihisarı’nda oynandı ve büyük ilgi gördü. Replika, kamplardan izlenimler taşıyan, çok az diyaloğu bulunan etkili, vurucu ve şaşırtıcı bir oyundu. Daha sonra şehir tiyatrolarına Szajna’nın gelmesini sağladım. Tiyatro Araştırma Laboratuvarı’nda (TAL) Szajna Faust’u sahneye koyacaktı. Çünkü o, kendi uyarlamasıydı. Dekor ve kostüm tasarımlarını da hazırlamıştı. Nedense TAL’ın yönetmeni Beklan Algan oyunu sahneye kendisi koymak istedi, oysa bu oyunun yaratıcısı Szajna’ydı. İş uzadı, gecikti ve Szajna ülkesine döndü. Böylece Faust’u izlemekten yoksun kalındı.

Josef Szajna ile ülkemiz arasında tiyatro ilişkileri Ankara Devlet Tiyatrosu’nda devam etti. Devlet Tiyatroları Genel Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni Yücel Ertem’di. Szajna, Ankara Devlet Tiyatro’sunda 1993 yılında İzler 2 adlı yazdığı oyunu sahneye koydu. İzler oyununu Lehçe’den dilimize Tuğrul Çetiner çevirmişti. Polonya büyükelçiliğinin büyük katkısı ile gösterilen oyun Ankara’da büyük ilgi ile izlendi.

Polonya Kültür Bakanlığı Szajna’nın sağlığında Jozej Szajna Müzesi’ni kurdu. Orada bütün çalışmaları sergileniyor. Polonya’da bir sanatçı için yapılan önemli bir hizmetti. Varşova’da ayrıca 19. yüzyıl Polonya şairi Adam Mickiewicz (24.12.1798-26.11.1855 İstanbul) Varşova’da Adam Mickiewicz müzesi vardır. Evi, Tepebaşından, Kasımpaşa’ya inerken Mickiewicz’in oturduğu ev şimdi müze halindedir. Devrimci bir şairdir.

STÜDYO TİYATROSU BÜYÜK BİR DENEME SAHNESİYDİ

Josef Szajna’nın tiyatro tarihine geçen deneysel tiyatro çalışmaları büyük örneklerle doludur. Varşova’da Stüdyo Tiyatrosu’nda izlediğim çok önemli birkaç oyundan söz etmek istiyorum. Bunlardan biri: ünlü İtalyan Divina Komedya yazarı Dante’yi bütün boyutlarıyla sahneye taşıdı. Oyunlaştırdı, dekor-kostüm tasarımlarını yaptı ve Stüdyo Tiyatrosu’ndan önce Dante adlı oyun dünya Prömiyerini Floransa’da yaptı. Dante Alighieri, (01.06.1265-14.09.1321)  Polonya İtalya arasındaki kültürel ilişkilerin değişik bir boyutuydu. Sonra oyun, Polonya’da Stüdyo Tiyatrosu’nda oynanmaya başladı, ben de 1975 yılında Stüdyo Tiyatrosu’nda izledim. Böyle olağanüstü başarılı bir oyunu ilk kez görüyordum. Bir yüz yıl dile getirilmişti oyunda. Kuyruklar oluşuyor, biletler bulunamıyordu. Bu oyun yıllarca kapalı gişe oynandı.

Bir büyük deneme oyunu olarak söyleyebileceğim, Dante gibi benzersiz yönüyle yine benzersizliğini daha ileriye taşıyacağı Cervantes oyununu sahneye koydu. Donkişot’un yaşam öyküsü bir tiyatro olayı olarak Polonya ve yurt dışında büyük yankılar uyandırdı. Meksika’da, sanıyorum İspanya’da Cervantes (1976) oyunu Stüdyo Tiyatrosu oyuncuları tarafından özel gösteriler biçiminde oynandı. 1979’da Finlandiya’da  da gösterildi.

1982 SZAJNA’NIN 60. SANAT YILI

Polonya devletinin büyük bir töreniyle kutlandı. Uluslararası ünlü tiyatro insanları szajna’nın 60.cı sanat yılı listesinde özel olarak yer aldı. Türkiye adına da, Hayati Asılyazıcı yer aldı.

Szajna’dan iki kaset almıştım. Dante ve Cervantes’i tanıtmak için Türkiye’ye getirdim. İki ayrı konferansta Dante ile Cervantes’in video kasetlerini gösterdim. Daha sonra akademi İstanbul da tiyatro bölümü öğrencilerine bu iki oyunu ve Szajna tiyatrosunu anlattım. Josef Szajna’nın tiyatro anlayışının temeli deneysel tiyatroya dayanıyordu. Onun Nazi kamplarındaki yaşamı kendisinin çok farklı boyutlarla oyunlar yazmasına neden olduğunu düşünüyorum. Müfettiş, Mayakovski, Replika, İzler, Vitkaci, Dante ve Cervantes gibi büyük yapımlardan oluşan bu oyunlar hem deneme tiyatrosunun hem de Polonya tiyatrosunun dünyaya açılan penceresi oldu.

Hayati Asılyazıcı

Odatv.com

0
Popüler Yazılar
Facebook Twitter Youtube Instagram