Erdoğan karikatürüne ödül

15.11.2017

Almanya’nın son dönemdeki en usta portre karikatürcülerinden biri kabul edilen Frank Hoppmann, bu kez de Erdoğan karikatürü ile ülkesinin büyük karikatür ödülünü aldı.

Halen çalışmaları Frankfurt’ta sergilenen Hoppmann’a, kısa sürede Trump ve Merkel karikatürleri kadar ün kazanan “son derece eleştirel” Erdoğan portresi nedeniyle, 18’inci Alman Karikatür Ödülü verildi. Ödülün 5 bin avro tutarında olduğu bildirildi.

Frank Hoppmann, özellikle ayrıntılardaki özgün diliyle dikkatleri üzerinde topluyor.

“Altın Kanatlı Kurşunkalem Ödülü”nü Dresden’de alan Hoppmann’ın Erdoğan portresi, tıpkı Trump, Merkel gibi her biri yankı uyandıran diğer çalışmalarıyla birlikte “Animalism” başlığı altında Frankfurt Karikatür Müzesi (Caricatura Museum Frankfurt ) salonlarında 3 Aralık tarihine kadar sergilenmeyi sürdürecek.

1975 Emsland doğumlu Alman sanatçı, “Die Welt”, “Welt am Sonntag”, “Los Angeles Times”, “Rolling Stone Magazin”, “Eulenspiegel” gibi ünlü gazete ve yayın organlarında yapıtlarıyla sürekli yer alıyor. 2000 yılından beri verilen ödül, Alman kamuoyunun bu sanat dalına olan ilgisini çoğaltmayı ve değerinin de kabul görmesine katkıda bulunmayı amaçlıyor. Frank Hoppmann’ın tarzı, sanat çevrelerinde “fantastik yergicilik” olarak da tanımlanıyor.

İşte o karikatürler:

(c) Frank Hoppmann

Osman Çutsay

Odatv.com

0
Popüler Yazılar
Facebook Twitter Youtube Instagram