En güzel örneği Coca Cola... Nedir bu Glokalizasyon

17.09.2022

Yerel değerlerin önemi, artık tartışılmayan bir fenomen. Bu beklentinin giderek büyük önem kazanması… Turizmdeki en önemli beklentilerden biri haline gelmesi, önemini arttırıyor.

Hem belirli standartlar oluşturularak özgünlüklerle oynanmaması ve hem de inovatif katkılarının ihmal edilmemesi gerekiyor.

Glokalizasyon: Küresel Düşün, Yerel Hareket Et…

21. Yüzyıl’da İnternet sayesinde Glokalizasyon ön plana çıktı.

Yani, Globalleşme bir yanda… Glokalleşme (yerelleşme) diğer yanda…

Glokalleşme kavramı, ilk kez bu yıl vefat eden İskoçyalı sosyolog Roland Robertson tarafından kullanıldı. Yerel pazarda bulunan bir ürünün küresel planda ifade ettiği değeri bu kavramla ortaya koyan sosyolog, tüketicilerin kendi kültürleriyle bezenmiş, ancak bir o kadar da global değeri olmaklığı gereken bütünlüğü vurgulamayı amaçlamıştı. 

Glokalizasyon; ülkelerde üreticilerin özgün kültürlerinden kopmadan hizmet, mal, ürün üretmelerini ifade ediyor. Bu yöntem; özellikle turizm sektöründe tüketicide cazibe oluşturuyor müşteri portföyünü genişletiyor. 

Glokalizasyon; konvansiyonel alışkanlıkları yüksek, geleneklerine bağlı ve globalden gelen “yeni”lere göre biraz daha kapalı toplumlar için başarı yüzdesi yüksek olabilecek bir strateji. 

“Küresel düşün, yerel hareket et” mottosuyla birçok şirketin başvurduğu glokalizasyon stratejisi, her geçen gün artan örnekleriyle pazarlamada yeni kapıları aralıyor. 

Fast Food zincirlerinin önde gelen markalardan McDonalds’da glokalizasyon stratejisini zaman zaman benimseyen işletmelerden biri olarak gösteriliyor. Bir zamanlar sadece ülkemize has çıkarılan McTurco hamburger ve tavuk burgerler ile Türk yemek kültürüne uygun servisler yapıldığını hatırlarsınız. Bu sayede Türkiye’nin marka ve fastfood kültürüne entegre edilmesi amaçlanmıştı.

Her yıl reklamlarıyla glokalizasyon örneğinin en güzel şekilde sunan Coca Cola’da gelenekselleşmiş Ramazan reklamlarıyla topluma hitap ediyor. 

(Think Global, ActLocal)” insanlar tarafından o kadar çok benimseniyor ki, genel bir deyiş halini alıyor. 

Ekonomik avantajları bir yana, çevre koşullarına da uygun bir yöntem. Karbon ayak izinin de önleyicisi.

Halit Kakınç

Odatv.com

0
Popüler Yazılar
İletişim
Haber Merkezi: 0212 741 52 00
Mobil Uygulamalar
app
play
Reklam
Reklam: 0212 741 57 00
© 2022, Oda TV. Tüm haklar saklıdır.
×
ODATV
ANA SAYFA YAZARLAR VİDEO FOTO GALERİ ARŞİV KATEGORİLER
Önceki Analiz Siyaset Güncel Ekonomi Medya Spor Magazin Kültür Sanat Canlı Anlatım
app
ply
bck