Dilin konuşmaya, kalemin yazmaya direndiği günahların, suçların failleri aramızda dolaşıyorlar

28.11.2021

Suç ve günah kapısı aralandığında fail artık karşımızdadır. Fail görünür olduğunda ise "onun" büyük suçları işlerken hep aramızda, yanı başımızda olduğunu fark ederiz.  

Tıpkı kaybolduğunda birlik olup aradığımız, ölüm haberi geldiğinde tek yürek olup ağladığımız Müslüme'nin ölümünün şu ana kadar ki tek zanlısı dede Hasan Yağal gibi. 

Dilin konuşmaya, kalemin yazmaya direndiği günahların, suçların karanlığıydı Hasan Yağal...

Sıradan bir köylü gibi, torun torba sahibi bir insan olarak aramızda dolaştı yıllarca.

Müslüme'nin ölümünün ardındaki sır aralanmasaydı belki de halen dolaşmaya devam edecek, yeni kurbanlar arayacaktı kendine...

Melek Müslüme'nin ölümü günlerdir Türkiye'nin gündeminde, toplumsal tepki çığ gibi. Peki ya sonra?

Gözyaşlarımız, çığlıklarımız, beddualarımız bittikten sonra tekrar bir sonraki "çocuk istismarına" "ensest" vakasına kadar susacak, sessiz mi kalacağız ? 

Modern toplumlar, önce sorunları belirler, teşhisi koyar ve tedaviye başlar. Sorunun sorun olduğunu kabul eder ve çözer.
Kötü sonuçlarla karşılaşmadan önce süreci masaya yatırır. Her olayda yol haritası budur. Bu toplumun her kesimine sirayet eder.

Aynaya bakalım ve kendimizi görelim...

Cinsel istismar vakaları, ensest gibi toplumsal çıbanları saklamak, gizlemek, yokmuş gibi davranmak çözüm müdür ? 

Elbette ki değildir. 

O halde her bu tip olayda tezahür eden "gizleme" çabasının sebebi nedir ?

Yayın yasaklarına duyulan tepki, bugüne kadar bunca olayın üstünü örtme çabasına karşı bir refleks olduğunu düşündünüz mü ?

Düşünün...

Ortaya koyduğunuz argümanları topluma inandırmanın yegane çaresi, görmezden geldiğiniz toplumsal yaraları, çıbanları tedaviye yönelik çabalarınız olacaktır. 

Yoksa her bu tip olay, patladığında "görmezden gelme" "unutturma gayreti" değil...

Yanlış anlaşılmasın. Hiç bir zaman tek sorumlu yoktur.

Çuvaldızı kendimize batıralım. 

Medya olarak biz olayın neresindeyiz? Hiç mi sorumluluğumuz, hiç mi günahımız yok bu bataklığın içinde..

Kamuoyuna doğru bilgi aktarmak, toplumsal sorunları kötü sonuçlar doğmadan bir "erken uyarı" şeklinde fotoğraflayıp sunmak gibi bir ödevimiz yok mu ?

Yoksa biz sadece sonuçlar üzerinden ahkam kesen, yaralı ruhları daha da fazla kanatan vampirler miyiz ?

Bu tip korkunç olayların takibini gazetelerimizin tirajını, internet sitelerinin tıklanmasını, TV kanallarının reytingini yükseltmek için mi yapıyoruz ? 

Cevabınız hayır ise bu tip toplumsal sorunların çözümü için de korkunç vakalarla karşılaşmadan önce de masaya yatırmalıyız. Sorumluluktan kaçan, işleri doğru yapmayan kurumları haberlerimiz ile uyarmalı, kimsenin kafasını kuma gömmemesi için çaba sarf etmeliyiz.

Yazının son bölümünde sizlere Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü internet sitesindeki "Çocuk İstismarına" ilişkin verileri paylaşmak istiyorum.

2020 yılındaki verilere göre; 
Ceza mahkemelerine açılan dosyalardaki toplam "çocukların cinsel istismarı" suç sayısı: 17 bin 948... Açılan bu davaların 12 bin 504'ü mahkumiyet kararı ile sonuçlanmış. 

"Çocukların cinsel istismarına" ilişkin suç sayısı ise 5 bin 480 suç ile Marmara Bölgesi. Sonra ise Akdeniz Bölgesi 2 bin 744 suçla, Marmara Bölgesini izliyor. İller tarafından bakıldığında ise İstanbul 3 bin 54 suç ile ilk sırada yer alıyor. 
Yalnız bu istatistik verileri okurken ilk sırada Marmara ve Akdeniz Bölgesi'nin bulunması diğer bölgelerde "Çocuklara cinsel istismar" suçunun daha az olduğu anlamına gelmiyor. Konuştuğum uzmanlar, toplumsal bilinç ve duyarlılık arttıkça insanların "sessiz" kalmadığını ve resmi şikayetlerde bulunduğunu söylüyor. Küçük yerleşim yerlerindeki insanlar ise "korkular" "toplumsal baskı" vb nedenlerle mahkeme süreçlerine taşıyamıyor. 

Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü internet sitesindeki "Çocuk İstismarına" ilişkin verileri incelediğimizde; 2014 yılında artış gösteren suç sayısının 2015 ve 2016 yıllarında azalış gösterdiği, 2017 yılında tekrar artışa geçtiği, 2020 yılına gelindiğinde ise suç sayısının azaldığı görülüyor. 

İstatistiki verilere yansıyan tüm bu rakamlar ise sadece mahkemelere taşınabilenler... 

Ya halen aramızda dolaşanlar ? 

#ÇocukİstismarınaDurDe

Toygun Atilla

Odatv.com

0
Popüler Yazılar
Facebook Twitter Youtube Instagram