BİRİLERİ BAŞBAKAN’I KANDIRIYOR MU?

19.04.2009

Nisan 2009’dan itibaren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı C.A.T., yani Özel Operasyon Timleri de korumaya başladı. Erdoğan’ın, Mehmet Ali Şahin’in açıklamasına göre, 221’i yakın koruma olmak üzere toplam 287 koruması bulunuyor. Bu sayı, Bülent Ecevit döneminde 130 civarındaydı. Sayının iki katından fazla artmasının sebebi olarak ise Erdoğan’a düzenlenmesi planlanan suikastler olduğu öne sürülüyor.

2005 yılında Kütahya’da Linyit İlköğretim Okulu’nda düzenlenen törene katılan Erdoğan’a, Mustafa Bağdat isimli bir vatandaşın ekmeğin içine sakladığı kurusıkıdan bozma tabancasıyla suikast teşebbüsünde bulunduğu gazetelerde yer aldı. Kendisine protestocu süsü vererek Tayyip Bey’e yaklaşan Bağdat, korumalar tarafından etkisiz hale getirildi. Olayın incelemesinde, bilirkişiler bu tabancayla 1-2 metreden ateş edilse bile etkisiz olacağını açıkladılar.

2006 yılında Atabey isimli bir örgütün lideri olduğu öne sürülen Murat Eren isimli şahıs yakalandı. Onun ifadelerine göre, örgüt Zapsu’ya ,Erdoğan’a ve BİM marketler zincirine karşı eylem yapmayı düşünüyordu.  Bu sebeplerle yakalanıp Mamak Cezaevi’ne konuldu.

2008 yılı görece daha hareketli geçti. Temmuz ayında “yandaş” medya, Ergenekon’un DHKP-C aracılığıyla Tayyip Erdoğan’a suikast düzenlemeye çalıştığını iddia etti, buna kanıt olarak ise Tayyip Bey’in evinin iç ve dış krokilerinin bulunduğunu gösterdi. Ekim ayında ise Tuncay Güney, Erdoğan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı iken Ergenekon’un, ona  suikast yapmayı düşündüğünü; ancak malum “1 numara”nın suikaste engel olduğunu söyledi.

2009 yılında ise Ocak ayında Yarbay Mustafa Dönmez’in evinde yapılan aramalar sonucu, Erdoğan’ın evinin krokisi bulunduğu iddia edildi ve suikast tertiplediği şüphesiyle tutuklandı. Mart ayında, Adana AKP mitinginde suikast yapacakları ile ilgili teknik takibe takılan 4 kişi yakalandı ve adliyeye sevk edildi. Sonrasında böyle bir planın olmadığı anlaşıldı ve 4’ü de serbest bırakıldı( Bu sırada İslamcı basın, zanlıların PKK veya Ergenekon ile bağlantılı olduğunu yazıyordu). Aynı ay, Tekirdağ mitinginde ise miting alanına silahla girmeye çalışan Muammer Altıntaş, korumalar tarafından yakalandı. Sonrasında yapılan sorgularda, önce Erdoğan ve Baykal’ı öldürmeyi düşündüğünü; sonrasında ise Erdoğan’ı öldürdükten sonra kendisini öldüreceği şeklinde birbiriyle çelişen iki açıklama yaptı; ardından Başbakan’ı öldürmeye teşebbüs ve ruhsatsız silah taşımaktan tutuklandı. Ergenekon 2. İddianamesi’nde ise, Kemal Aydın, Neriman Aydın veDurmuş Ali Özoğlu’nun 30 Ağustos’ta yapılan resmi geçitte Tayyip Erdoğan ve Abdullah Gül’e suikast yapmayı planladıkları yazıldı. Bu iddiaya kanıt olarak telefon görüşmeleri sunuldu. Son olarak Üsküdar’da bulunan tünelden bahsetmek gerekli. Önce suikast için olduğu düşünülen tünelin, Osmanlı’dan kalma bir su galerisi olduğu anlaşıldı.

Bunların hepsini alt alta yazıp topladığımızda, elimizde yalnızca bir avuç kroki ve iddialar ile bir tanesi kurusıkıdan bozma çok yakından ateşlense bile işe yaramayacak bir silah ile, polisin arasından cebinde silahla geçmeye çalışacak kadar acemi bir “suikastçi” kalıyor. Bunlara karşılık önlem olarak 287 tane koruma. Üstelik korumaların insancıllıkları da da takdire şayan:  Başbakan’dan azar yiyen Mersinli çiftçi Öncel’i dövenler, Antalya’da Ertuğrul Sağlam isimli protestocuya işkence yapanlar, NTV muhabirlerine silah çekenler yine bu korumalar.

Tüm bunlar düşünüldüğünde ortaya bir tablo çıkıyor. Birileri Başbakanı devamlı tehdit altında olduğuna mı ikna eymeye çalışıyor. Her suikast iddiasından sonra Ergenekon’un başbakanı öldürmek istediği iddia ediliyor. Ardından koruma sayısı ve koruma usulleri artırılıyor. Bu durum suikast iddiaları yanlış çıksa bile devam ediyor.

Son dönemde Ergenekon Operasyonu’nun hükümeti de aştığı söyleniyor. Teorilere göre Ergenekon Operasyonu’nu hükümeti aşan bir irade yönlendiriyor. Durumdan hükümetin de rahatsızlık duyduğu iddia ediliyor. Nitekim Kültür Bakanı Ertuğrul Günay gelinen noktadan rahatsızlığını dün açıkça belirtti. Hepsini toplayınca sorulan soru şu: “yoksa birileri suikast iddiaları ile başbakanı Ergenekon’un varlığına ikna mı etmeye çalışıyor?”

Doruk Cengiz

Odatv.com

0
Popüler Yazılar
Facebook Twitter Youtube Instagram