if (LayoutModel.Option.InsidePageRefreshPeriod != 0) {}

Antioksidan nedir

16.10.2022

Yaşamımız boyunca mükemmel işleyişine hayran kaldığımız vücudumuz, bel­li bir yaştan sonra bize ihanet eder ve toksik maddeler, cildin kolajen tabakasını tahrip eden serbest radikaller ve karbonmonoksit gibi zararlı gazlar oluşturarak yaşlanma sürecini başlatır. Bitkilerdeki bazı vitaminlerin bu süreci azaltıcı etki­si vardır. Hakkında uzun süredir araştırmalar yapılan, kongreler düzenlenen söz konusu vitaminler, geçtiğimiz yıllarda bir başlık altında toplanmış ve antioksidan adını almıştır.

ANTİOKSİDANLARIN ETKİLERİ

Vücudumuzun kendini tahrip etme özelliği olduğu gibi savunma mekaniz­malarının sağladığı tedavi özelliği de vardır. Bunu daha da pekiştiren ve dirençli olmamızı sağlayan besinler, bileşimindeki paslanmayı önleyici maddelerle serbest radikallerin ve toksinlerin oluşumunu engeller ve yaşlanmayı yavaşlatır. Daha da önemlisi, başta kanser olmak üzere birçok hastalığın oluşumunu engeller. Vücu­dun hücre koruma sistemleri içinde önemli bir yere sahip olan antioksidanlar, bu görevi belirgin hücre hasarlarına yol açabilen maddeleri etkisizleştirerek gerçek­leştirirler. 

ANTİOKSİDANLAR NELERDE BULUNUR

A, C ve E vitaminlerinde, magnezyum, selenyum ve çinko temel antioksidan­lardır. 

Antioksidanlar, vücudun serbest radikal kontrol sistemidir: Vücudumuz serbest radikalleri tanıyan ve etkisiz hale getiren bir sisteme sahiptir. Bu sistem enzimler ile antioksidan olan pek çok vitamin ve minerali içerir. Antioksidan sis­tem, serbest radikalleri hücre zarına, DNA’ya ve hücre bileşenlerine saldırmadan kendine çeker ve bağlar. 

Antioksidanlar ve yaşlanma: Serbest radikallerden kaçış yoktur ve savunma mekanizması antioksidanlar sayesinde sağlıklı çalışır. Antioksidanlarla beslenerek serbest radikallerin zararları azaltılabilir.

YAŞLANMAYI YAVAŞLATIR

Kahvaltılık tahıllar: Yulaf, karabuğday gevreği 

Süt ürünleri: Organik soya sütü, gravyer, parmesan peynirleri ve yoğurt 

Ekmek çeşitleri: Kara ekmek, tahıllı ekmek, arpa, yulaf ve çavdar ekmeği 

YAŞLANMAYI HIZLANDIRIR

Kahvaltılık tahıllar: Mısır gevreği, demirle zenginleştirilmiş tahıllar 

Süt ürünleri: Yağlı peynirler, demirle zenginleştirilmiş süt 

Ekmek çeşitleri: Beyaz ekmek, bisküvi, turta, pizza

Bu konuda ve benzer konularda daha fazla bilgi edinmek için “Antienflamatuar Beslenme Rehberi’’ kitabımdan faydalanabilirsiniz. 

Nöralterapi ve Hüseyin Nazlıkul’un diğer tedavi yöntemlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Hüseyin Nazlıkul

Odatv.com

0
Popüler Yazılar
İletişim
Haber Merkezi: 0212 741 52 00
Mobil Uygulamalar
app
play
Reklam
Reklam: 0212 741 57 00
© 2022, Oda TV. Tüm haklar saklıdır.
×
ODATV
ANA SAYFA YAZARLAR VİDEO FOTO GALERİ ARŞİV KATEGORİLER
Önceki Analiz Siyaset Güncel Ekonomi Medya Spor Magazin Kültür Sanat Canlı Anlatım
app
ply
bck