Altın Portakal'da sansür diyenler neden AKP'nin adını ağızlarına almadılar

24.10.2014

Altın Portakal kapsamındaki Antalya Film Forum’un konuğu Abbas Kiarostami’nin ‘Ustalık Sınıfı’nda yaptığı konuşmanın, festival öncesindeki sansür tartışmalarına eklemlenmesi kaçınılmazdı. Doğrusu usta sinemacı, bazı arkadaşlarımızı ‘hayal kırıklığına’ uğratan, beni ise hiç şaşırtmayan şeyler söyledi bu konuda. Şaşırmadım çünkü dünyada sansürün ‘en katı’ biçimde uygulandığı iki ülkenin, yani İran ve Çin sinemasının temsilcilerinin bu konuda ne düşündüklerini, nasıl davrandıklarını, ne gibi tecrübeler biriktirdiklerini az çok biliyordum. Şurası çok net; yedinci sanatın özünü yansıtan filmler üreten, yaklaşık 20 yıldır uluslararası festivallerdeki başarı kürsüsünün gediklisi haline gelen İranlı ve Çinli sinemacılar, sansüre çok fazla aldırmazlar, asla bir bahane olarak kullanmazlar, Batılılardan gelen ‘otosansür’ eleştirilerini falan da hiç takmazlar.

Konuşmasında “Ben filmi makaslanıp bölünüp bazı yerleri çıkarılıp sonra bunun edebiyatını yaparak ünlenen yönetmenlerden değilim. Yönetmenler zeki ve akıllı olmalı ki sansür varsa en güzel şekilde aşabilsinler. Bizim ülkemizde en kötü filmleri yapan yönetmenler, sırf iktidar karşıtı kelimeleri kullanarak en iyi filmleri yaptıklarını söylediler. Ama bu filmler İran sinemasına en kötü etkiyi yapan filmler oldu” diyen Kiarostami’nin sözleri aklıma doğrudan Godard’ı ve onun ‘politik film’- ‘politik yöntemle yapılan film’ ayrımını getirdi. ‘Politik filmler’, slogan atar ve çoğu zaman da kaba politika yapmaya çalışır; ‘politik yöntemli filmler’ ise diyalektiğe ve tarihsel materyalizme başvurur, ideolojiyi ve politikayı içselleştirir, sanat yapar.

Bana sorarsanız aynı yöntem son günlerin önemli tartışması ‘sansüre karşı mücadele’ için de geçerli. Kaldı ki hiç kimsenin ‘sansüre karşı sıfır tolerans’ göstermemekle suçlayamayacağı, ‘otosansürcü’ diyemeyeceği Kiarostami’nin dikkat çektiği noktanın yabancısı değiliz. Bizde de aynen böyle olmadı mı? 1980’ler 90’lar boyunca pek çok beceriksiz yönetmen hep ‘sansür bahanesi’nin ardına sığınmadı mı… Son tartışmada da benzer şeyler yaşamadık mı?

“SANSÜRÜ AŞTIK AMA SANSÜR TARTIŞMALARINI BİR TÜRLÜ AŞAMADIK”

Sinemacılarımızın 1977’deki tarihi İstanbul-Ankara ‘Sansüre Hayır’ yürüyüşü ve 1979’un Altın Portakal’ında üç filmin sansürlenmek istenmesi üzerine festivalin iptaline dek giden kolektif tavır alışlarıyla kıyaslanırsa, 2014’teki sansür tartışmalarında her açıdan kötü sınav verildiği, sözcüğün her anlamıyla ‘politik’ davranıldığı söylenebilir. Öyle ki sansürü aştık ama sansür tartışmalarını bir türlü aşamadık.

“GEZİ DİRENİŞİ GİBİ BİR SONUCUN ÇIKMAYACAĞI DA ZATEN BURADAN BELLİYDİ”

Ortada, fitili ilk kim ateşlemiş olursa olsun bir sansür girişimi vardı ve doğal olarak çok tepki çekti. Festival yönetimi, sorunun giderileceğini ‘alttan alta’ iletmekle birlikte krizi yönetemedi. ‘Sektör’ün bileşenlerinden ya da örneğin kendilerini bir anda tartışmanın odağında bulan belgeselcilerden uzun süre ses çıkmadı. Sektörün ‘sansüre karşı olmakla birlikte’ her şeyden önce kendi çıkarını ve Altın Portakal’ın ‘sağlığını’ düşündüğü anlaşıldı. İlk örgütlü tepki SİYAD üyesi eleştirmenlerden geldi. 75 dernek üyesinin imzasıyla yapılan açıklamada Altın Portakal’ın 1979’dan sonra bir kez daha sansür utancı yaşamaması dilendi, sansürlenen belgeselin festival programına geri alınması talep edildi. Bu açıklama sansüre karşı net tavır içeriyor, kırmızı çizgiyi çekiyor, sorunun aşılması için dayanışma öneriyor ama festivale karşı da ‘yıkıcı’ bir tavır ve üslup sergilemiyordu. Ardından festivalin yarışmalı bölümlerinde görev yapacak bazı jüri üyeleri istifalarını açıkladı, bazıları da söz konusu film üzerindeki engel kaldırılmadığı takdirde istifa edeceklerini duyurdu.

Bu verimli basınç üzerine belgeselin tekrar programa alındığı açıklandı ama bence ‘film’ de orada koptu. Talep karşılanmış, net bir kazanım elde edilmişken festival yönetiminin açıkça özür dilemediği, gelecek yıllara ilişkin garanti verilmediği vb. gerekçelerle istifalar yaşandı. İki gün önce ‘kahraman’ muamelesi gören Reyan Tuvi’nin otosansürcü ilan edilmesi gibi saçmalıklar gözlendi. Festivali boykot çağrıları geldi, aşırı ve biraz da fanteziye kaçan talepler sıralandı, sansürün geri püskürtüldüğü gerçeği gölgelendi. İşin ilginci, tüm bu ‘politik’ süreçte en uzlaşmaz tavırları alanlar AKP’nin A’sını bile telaffuz etmemeyi başardı! Süreçten Gezi Direnişi gibi bir sonucun çıkmayacağı da zaten buradan belliydi.

En kesin ve keskin askeri zaferlerin sonunda bile karşı tarafla masaya oturulur ve bir ‘anlaşma’ yapılır. Herhangi bir mücadeleden başarıyla çıkmanın göstergesi, karşı tarafa ille de özür ve aman diletmek, diz çöktürmek, alay etmek, sıfatlar takmak, adeta kafası kesilmiş hale getirmek değildir. Öte yandan en ‘ileri’ talepler, kimi zaman en ‘geri’ noktaya dönüşe yol açabilir. ‘En sol’, bir bakarsınız ‘en sağ’ oluvermiştir. “Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek”in, hakkındaki sansür uygulaması kaldırılmışken, bu kez de ‘mahalle baskısı’ sonucu festivalde gösterilememiş olması, yani sansürü aşıp da sansür tartışmasını aşamaması işte bunun, en geri noktaya dönüşün kanıtıdır.

Haftaya görüşmek üzere. Sinema salonunu en son siz terk edin!

Tunca Arslan

Odatv.com

 

0
Popüler Yazılar
Facebook Twitter Youtube Instagram