if (LayoutModel.Option.InsidePageRefreshPeriod != 0) {}

AKP'deki kaset şantajına ilk tutuklama

11.01.2019

Çorum’da AKP Çorum İl Başkanı Av. Mehmet Karadağ’ın bir partili kadınla yaptığı konuşmaları çeşitli yerlere servis ederek yayınlanmasına aracılık ettiği önü sürülen Erdal A. isimli bir kişi gözaltına alındı. Emniyetteki sorgusunun ardından adliyeye sevk edilen zanlı çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

SİYASİ KUMPASA İLK TUTUKLAMA

AKP İl Başkanı Av. Mehmet Karadağ’a yönelik olarak kurulan siyasi kumpas ve şantaj olayı ile ilgili olarak yürütülen yargı sürecinde bir kişinin tutuklandığı öğrenildi.

Çorum Belediye Başkan Adaylığına kesin gözüyle bakıldığı bir dönemde İl Başkanı Av. Mehmet Karadağ ile ilgili olarak ses kayıtları ortaya atılmış ve genel merkeze de iletilen ses kayıtları nedeniyle Karadağ, başkan adayı gösterilmemişti.

Ses kayıtları ile ilgili olarak kendisine kumpas kurulduğunu ve şantaj yapıldığını her fırsatta dile getiren İl Başkanı Karadağ, parti genel merkezinin görevini sürdürmesini istemesine rağmen kumpası kuran ve şantaj yapanların AKP’li olması nedeniyle yasal süreci daha sağlıklı ve objektif bir şekilde yürütebilmek adına bir süre önce il başkanlığı görevinden istifa etti.

Karadağ’ın başlattığı hukuki süreçte ilk ciddi gelişme yaşandı.

Açılan soruşturma dosyası üzerinde gizlilik kararı olması nedeniyle olayla ilgili olarak isimler açıklanmazken, edinilen bilgiye göre olayla ilgili olarak hakkında yakalama kararı çıkarılan bir şahıs gözaltına alındı. Erdal A. isimli şahsın çıkarıldığı mahkemece de tutuklandığı öğrenildi.

AKP’li başkana yakın kaynaklar çok kişi hakkında suç duyurusu yapıldığını ve önümüzdeki gönlerde çok önemli siyasetçilerle ilgili yeni gelişmelerin yaşanacağını öne sürdüler.

"HAKKIMI HELAL ETMİYORUM"

Partisinde düzenlediği basın açıklaması ile istifasını açıklayan ve böyle bir süreçte il başkanı olarak görevde bulunmasının etik olarak doğru olmayacağını düşündüğü için istifa yolunu seçtiğini kaydeden AKP Çorum İl Başkanı Mehmet Karadağ, açıklamasında şunları söylemişti:

"Bana bu tuzakları kuranlar partide bazı isimler üzerinde de aynı oyunları oynamalarına şahit oluyoruz. Bundan büyük üzüntü duyuyorum. Bu zihniyete buradan çağrı yapıyorum. Bu düşüncenizden artık vazgeçin. Bana bu kumpası yapanlar hakkında suç duyurusunda bulunduk. İşin içinde olan herkesin cezalandırılması istiyor ve bunda kararlıyız.

İstifamla ilgili Parti Genel merkezine 2 kez sözlü, birde yazılı olarak başvuru yaptım. Partimin zarar görmemesi için il başkanlığında bulunmam etik olamazdı. Bugün itibari ile istifa dilekçemi işleme koyan, bizi kırmayan, sizlere yol gösteren başta başkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm teşkilatlara sonsuz teşekkür ediyorum. Siyasette birileri hakkında bu tür çeşitli spekülasyon her dönemde olmuştur. Biz kırk yıldır Çorumluyuz. Annemiz, babamız, tüm sülalemiz, burada. Ölünceye kadar da Çorum’dayız.

Ak Parti’nin bir neferi olarak partimizin başarısı için koşmaya devam edeceğiz. Şimdiye kadar belden aşşağı siyasetin içinde hiç olmadım. Mert oldum, dürüst oldum. Yol arkadaşlarımı hiç satmadım. Budan sonrada bu tavrımı devam ettireceğim. Bundan sonra bin hukukçu olarak, üretmeye, Çorumun ekmeğini yemeye, suyunu içmeye devam edeceğim.

Bir ihanet sürecini hep birlikte atlattık. FETÖ ile ölümüne mücadele ettik. Birileri yüzünden haksız yere zarar görüyorsak kararlı duruşumuzu devam ettireceğiz. Bel altı siyaset yapanlara hakkımı helal etmiyorum. Siyasette sizlerin hakkını ödeyemeyiz. Sizlere ayrıca teşekkür ediyorum. Sizlerden haklarınızı helal etmenizi istiyorum."

"DOSYADA GİZLİLİK KARARI VAR"

Toplantı sonrası gazetecilerin kimler hakkında suç duyurusunda bulunduğu yönünde sorularını da yanıtlayan Karadağ, “Dosyada gizlilik kararı var. Seçim sürecini etkilemeye yönelik olduğu düşünüyoruz. Çorum’da seçimleri daha da güçlü olarak kazanacağız. Bu tür oyunlar içerisinde olanların hangi partilerle flört ettiklerini görüyoruz ve onlara fırsat vermeyeceğiz. Yeni başkanın atamasını genel merkezimiz yapacaktır. O güne kadar bir arkadaşımız vekalet edecektir. Hiçbir sorun olacağını düşünmüyorum” diye yanıt vermişti.

AKP İl Başkanı Mehmet Karadağ ise, kasetin montaj olduğunu öne sürerek bazı partililer hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu.

Servet Seyfettin Mete

Odatv.com

0
Popüler Yazılar
İletişim
Haber Merkezi: 0212 741 52 00
Mobil Uygulamalar
app
play
Reklam
Reklam: 0212 741 57 00
© 2022, Oda TV. Tüm haklar saklıdır.
×
ODATV
ANA SAYFA YAZARLAR VİDEO FOTO GALERİ ARŞİV KATEGORİLER
Önceki Analiz Siyaset Güncel Ekonomi Medya Spor Magazin Kültür Sanat Canlı Anlatım
app
ply
bck