Akkuyu krizine el koydu... Erdoğan Akkuyu'ya gidecek

06.08.2022

Toygun Atilla

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Soçi'de bir araya geldiği Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e Akkuyu Nükleer Santrali'nin 2023'te mutlaka bitmesini istediğini söyleyerek önümüzdeki hafta içi bizzat Akkuyu'ya giderek incelemeler yapacağını, oluşan krize bizzat el koyacağını söyledi. 

AKKUYU KRİZİNİ İLK KEZ ODATV DUYURDU

Odatv okurları Akkuyu Nükleer Santrali inşaat projesinin büyük hissedarı Rus devlet şirketi Rosatom'un Türk şirketi İçtaş A.Ş'nin sözleşmesini fesh ettiğini ilk kez bu sütunlarda öğrendi. 

Erdoğan'ın Soçi ziyareti öncesi yaşanan bu gelişme ülkenin en önemli gündem maddelerinden biri oldu. 

Rus Rosatom şirketi, sözleşmeye aykırı davrandığı, iş güvenliğini sağlayamadığı gerekçeleri ile Türk şirketi İçtaş ile yollarını ayırma kararı aldığını açıkladı. 

İçdaş ise Rus Rosatom'un usulsüz bir şekilde sözleşmenin feshine gittiğini, Türk şirketini devreden çıkararak Rus şirketlerle yola devam edeceğini, milli sermayenin alaşağı edildiğini öne sürdü. Siyasi parti temsilcileri de ardı ardına açıklamalar yaptı. 

İşte bu şartlar altında Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan Soçi'nin yolunu tuttu. 

DOĞALGAZDA MUTLU SON

Akkuyu'nun dışındaki bir gündem maddesi de yine "Winter is Coming" başlıklı makalemde yazdığım üzere doğalgaz sorunuydu. 

İLGİLİ HABER:

Winter is coming... (Kış geliyor) Botaş tamtakır... Ruslar hangi Türk şirketlerden rahatsız

Eylül ayında Rusya'ya ödeme yapması gereken Botaş'ın kasası "tam takır" haldeydi. Tek sorun bu da değildi. Hali hazırda doğalgaza Rusya tarafından yapılacak ekstra zam kış aylarının Erdoğan yönetimi için hayli güç ve zorlu geçmesine neden olabilirdi. 

Neyse ki, Soçi görüşmelerinin ardından Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak "Putin ve Erdoğan, Türkiye'ye gaz tedarikini görüştüler, doğalgaz için kısmi ödeme konusunda anlaştılar" şeklinde açıklaması geldi. 

Bu, kış aylarında Rusya'dan doğalgaz akışının kesilmeyeceği, Botaş'ın cüzi bir ödeme ile Eylül krizini atlattığını ve Rusya tarafından doğalgaza zam yapılmayacağının müjdesiydi. 

ERDOĞAN BİZZAT AKKUYU'DA OLACAK

Şimdi dönelim Akkuyu meselesine, Putin ve Erdoğan'ın Soçi'deki buluşmalarındaki gündem maddelerinden biri de elbette Akkuyu Nükleer inşaatındaki fesih kriziydi. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, projede yer alan Türk şirketi ile ilgili olumsuzlukları ve şikayetleri Cumhurbaşkanı Erdoğan ile paylaştı.

Recep Tayyip Erdoğan, Akkuyu Nükleer Santrali'nin yapımını önemsediğini belirterek, 2023 yılında inşaatin tamamlanmasını istediğini Putin'e iletti. 

İkili görüşmenin sonunda ise Akkuyu'daki krize bizzat el koyacağını söyleyen Erdoğan, önümüzdeki hafta bizzat incelemeler yapmak üzere Akkuyu'ya gideceğini söyledi. 

Önümüzdeki hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Akkuyu'ya gidişi ile birlikte oluşacak son durumu hep birlikte izleyeceğiz.  

Odatv.com

0
Popüler Yazılar
İletişim
Haber Merkezi: 0212 741 52 00
Mobil Uygulamalar
app
play
Reklam
Reklam: 0212 741 57 00
© 2022, Oda TV. Tüm haklar saklıdır.
×
ODATV
ANA SAYFA YAZARLAR VİDEO FOTO GALERİ ARŞİV KATEGORİLER
Önceki Analiz Siyaset Güncel Ekonomi Medya Spor Magazin Kültür Sanat Canlı Anlatım
app
ply
bck