Türkler ABD’ye kötü bakıyor

09 Şubat Perşembe 2017 15:28

Amerika’nın Sesi’nin çatı kurumu ABD Yayın Kurulu’nun girişimiyle araştırma şirketi Gallup tarafından düzenlenen ankete göre Türkler’in yaklaşık yarısı, Amerika’ya karşı olumsuz görüşlere sahip.

Amerika’nın Sesi’nin çatı kurumu ABD Yayın Kurulu’nun girişimiyle araştırma şirketi Gallup tarafından düzenlenen ankete göre Türkler’in yaklaşık yarısı, Amerika’ya karşı olumsuz görüşlere sahip. Ancak Türkler, ırklar arası uyum, insan haklarının korunması ve uluslararası suçla mücadele çabalarına kıyasla, okullar ve iş fırsatları konusunda Amerika’ya daha yüksek not verdi.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre; ankete katılanların sadece yüzde 12,4’ü Amerika’ya ‘çok olumlu’ baktıklarını belirtirken, ‘biraz olumlu’ bakanların oranı ise yüzde 29,8 oldu. Yüzde 33’lük kesim Amerika’ya karşı ‘çok olumsuz’ bakış ortaya koyarken, yüzde 14 ise ‘biraz olumsuz’ dedi. Yüzde 12’nin biraz altında bir oran ise, konu hakkında bilgi sahibi olmadıklarını söyledi ya da yanıt vermeyi reddetti.

Gallup’un anketi, Türkler arasında Rusya’ya bakışın ise Amerika’dan bile kötü olduğunu ortaya koydu. Buna göre, ankete katılanların yüzde 44,1’i Rusya’ya yönelik ‘çok olumsuz’ görüş belirtirken, bu oran üç yıl öncesinde yüzde 33’dü.

Anket geçen yıl 12 Mayıs-19 Haziran arasında, 15 Temmuz darbe girişiminin öncesinde yapıldı. Türkiye’nin Amerika ile ilişkileri o dönemden bu yana daha da gerilirken, Rusya ile işbirliğinde ise artış görüldü.

Odatv.com

0
İletişim
Haber Merkezi: 0212 741 52 00
Mobil Uygulamalar
app
play
Reklam
Reklam: 0212 741 57 00
© 2022, Oda TV. Tüm haklar saklıdır.
×
ODATV
ANA SAYFA YAZARLAR VİDEO FOTO GALERİ ARŞİV KATEGORİLER
Önceki Analiz Siyaset Güncel Ekonomi Medya Spor Magazin Kültür Sanat Canlı Anlatım
app
ply
bck