Tuncay Özkan’ın adını vermediği milletvekilini Odatv açıklıyor: Kiralık katili hangi AKP’li tuttu

25 Kasım Perşembe 2021 14:10
CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, adını vermediği eski bir AKP milletvekili tarafından öldürülmek istendiğini açıkladı. Özkan’ın adını vermediği AKP’liyi Odatv buldu.

CHP’li Tuncay Özkan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Adalet Bakanlığı’nın 2022 yılı bütçe teklifi ile ilgili görüşmelerde söz aldı. 

Tuncay Özkan, kumpas davaları sürecinde FETÖ’cülerin aldığı kararlar nedeniyle yaşadığı hukuksuzluk ve mağduriyetleri ayrıntısıyla anlattı.

“Bir akşam saat 24 civarında sahibi olduğum kanaldan çıkarken üzerime ateş açıldı” diyen Tuncay Özkan, “Dinleme tutanaklarının iki sayfasını bana gösterdi sayın savcı, bir eski AKP milletvekili benim öldürülmem için kişiye talimat veriyordu” ifadelerini kullandı. 

Tuncay Özkan, komisyonda Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e ve milletvekillerine hitaben şunları söyledi:

“Bir akşam saat 24 civarında sahibi olduğum kanaldan çıkarken üzerime ateş açıldı. Ateş açan şahsı yakaladık. Bir şarjöre yakın mermi boşaltmıştı. Şahıs polise teslim edildi. İki ay sonra beni, kanalımın tamamını polis basarak, ben de Ankara’da bir konferanstaydım Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde, beni müşteki olara ifadeye çağırdılar. Böyle bir uygulamayı neden yapıyorsunuz, siz adli kolluksunuz, ne zamandan beri müştekiye böyle bir bildirim yapılıyor, dedim. Savcı bey öyle emretti dediler. Savcı bey ne demek istiyor, ben gidip burada mı ifade vereyim dedim, hayır savcı bey sizi bekliyor dediler. O zaman Beşiktaş Adliyesi’nden içeri girdiğimde savcı bey beni kapıda bekliyordu, koluma girdi, genç bir savcıydı. Ağabey bu işi burada kapatalım, ben sizdenim İzmir’den geldim, şimdi yukarıda Zekeriya da olacak, şikayetçi değilim de, dedi. Ben de niçin geldiğimi bile bilmiyorum, dedim. O savcı beyle yukarı çıktık oturdum, bana iki tane ses dinleme kayıt tutanağı gösterdi. Bir kuyumcunun kaçırılmasıyla ilgili olarak yapılan dinlemede bir korucu ailesi İstanbul’a getirilmiş, kuyumcuyu kaçırmışlar fidye talep ediyorlar, aynı kişi bana ateş eden kişi. Dinleme tutanaklarının iki sayfasını bana gösterdi sayın savcı, bir eski AKP milletvekili benim öldürülmem için kişiye talimat veriyordu. O şimdi milletvekili değil.”   

İşte o konuşma: 

TUTANAKLAR “DAMAT” KİTABINDA

Tuncay Özkan’ın anlattığı saldırının ayrıntıları Odatv Editörü Caner Taşpınar’ın kaleme aldığı “Damat-Fethullahçıların AKP'li Kayınpederleri” adlı kitapta yer aldı. 

Kırmızı Kedi Yayınevi’nden çıkan kitapta, Tuncay Özkan’ın Kanaltürk Televizyonu’nun başında olduğu dönemde, silahlı saldırıya uğradığı, ancak konunun üzerinin o dönemki yetkililer tarafından kapatıldığı gündeme getirildi.

Kitaba göre, silahlı saldırıyı planlayan AKP kurucusu ve eski Diyarbakır Milletvekili İhsan Arslan…

Olay kitapta şöyle anlatıldı:

“30 Mart 2007 günü ve önceki hafta, Tuncay Özkan ve KanalTürk binası için çok hareketliydi.

O sıralarda KanalTürk televizyonu, AKP Diyarbakır Milletvekili İhsan Arslan ve oğlu Ali İhsan Arslan'ın yolsuzluk yaptığı iddialarına ilişkin haberler yapıyordu. Arslan ailesinin “kirli” işlerini anlattığı söylenen bu dosya haberler, henüz yayına koyulmadan Tuncay Özkan'ın canını sıkmaya başlamıştı. Telefon üstüne telefon geliyor ama Tuncay Özkan kararlılığını sürdürüyordu. Tehdit edildi. Sadece Tuncay Özkan'ın kendisi değil, aynı zamanda kanala sponsorluk yapan şirketler de tehdit edildi. Kanalı batırmak istiyorlardı. O günler hem KanalTürk hem de Tuncay Özkan için çok zor günlerdi.”

SUİKAST PLANI TELEFON DİNLEMESİYLE DEŞİFRE OLDU

Matkap dava dosyasına ulaşan Gazeteci Caner Taşpınar, kitabında iddianameye girmiş olan tüm telefon konuşmalarını ilk kez yayımladı.

Kitapta, suikastın ayrıntılarının konuşulduğu resmi belgelerde yer alan telefon mesajları ve tapeler şöyle yer aldı:

“Orhan Aykut, 21 Mart 2007 günü saat 19:49'da ‘Salih’ adındaki bir kişiyle telefon konuşması yaptı. Polisin dinlemesine takılan bu telefon konuşmasında ‘Salih’ adlı şahıs şöyle dedi: ‘Hasan Abi bunlarla çalışın bunları halledin demedi mi? Hacı için Hacı İhsan.’ Orhan Aykut şu yanıtı verdi: ‘Gidin gidin o Tuncay Özkan'la bi görüşün.’

Orhan Aykut, Tuncay Özkan'la görüşülmesi talimatını verdikten bir gün sonra dönemin AKP Diyarbakır Milletvekili olan İhsan Arslan'a saat 12:16'da ‘Tuncay Özkan'ı köşeyi sıkıştırdım. Bilgileri yüzde yetmiş Aziz verdi. Ama çok sıkıştırdım bilgin olsun abem benim’ şeklinde mesaj gönderdi. İhsan Arslan bu mesajı alır almaz hemen Orhan Aykut'u aradı:

İhsan Arslan: Sağ ol mesajını aldım da İstanbul'da mısın?

Orhan Aykut: He abi köşeye sıkıştırdım bunu da.. Yani bi kanaldan köşeye sıkıştırdım şu anda görüşüyorlar, ben de dışardayım. Bu tam bi çakal ya..

İhsan Arslan: Öyle çakal, kişiliği değeri yok yani..

Orhan Aykut: He he.. Biz bunu alıyoruz. Ondan bilgin olsun ha bunu da alıcam o Aziz'i de halledecem hiç merak etme sen artık abimsin bu saatten sonra..

İhsan Arslan: Hayırlı olsun, Allah razı olsun..

Aynı gün akşam saatlerinde de Orhan Aykut, İhsan Arslan'a mesaj gönderdi ve ikili arasında telefon konuşması gerçekleşti.

23 Mart 2007 Cuma günü çok hareketliydi. Telefonlar susmak bilmedi. Çünkü o gün Tuncay Özkan'a haddini bildireceklerdi!

Saat 18:16'da İhsan Arslan telefona sarıldı ve Orhan Aykut telefonu açar açmaz kendisine gelen mesajları hatırlattı. Belli ki telefonda tehdit organizasyonunu konuşmaktan çekiniyorlardı. Üstü kapalı sordu İhsan Arslan, Orhan Aykut konuşurken ‘O televizyoncu’ deyince hedef anlaşıldı.

İhsan Arslan: Bir şeyler yazmışsın, gönderdin de adam öyle ne yapacağız bilmiyorum.

Orhan Aykut: Yani aynısı ya aynı senin söylediğin çok çok az söyledin. Bu adamı sıkıştırdık ya köşeye... O televizyoncu... 

İhsan Arslan: O bana iftira ediyor, o baştan sona iftiradır yani...

Orhan Aykut: Şimdi senin tanıdığın bir tane hemşerin var ağabey... Çok değerli bir ağabeyimiz... Kendisi şeylidir, hemşerindir, bizim hemşerimiz... Hemşerinden çok korkuyormuş.

İhsan Arslan: Valla yardımına ihtiyacım var ağabey, görüşmek üzere... 

Orhan Aykut'un bahsettiği ‘hemşehri’ telefon görüşmelerine göre bulundu. İhsan Arslan'ın KanalTürk'te hakkındaki dosya haberler yayınlanmasın diye girdiği mücadelede ilk adım başlamıştı. Yalvarıyordu İhsan Arslan, bu iş için...

23 Mart 2007 günü saat 20:26'da İhsan Arslan, Orhan Aykut'u aradı. Polis dinlemesine takılan telefon konuşması şöyle: 

İhsan Arslan: Mesajlarını aldım ne yapıyorsunuz?

Orhan Aykut: Vallahi görüşüyorlar.. Bizim o hemşerimiz görüşüyor şu anda onunla ben de burada dinliyorum. Tam bir şerefsiz abi yav.. Yav bizim o hemşeriye kurban olayım.. Yav adam tam adam gibi adam.. Diyor ki sakın yanlış anlama beni Hacı buraya göndermedi beni Hacı beni buraya gönderirse Allah vekil burayı kan gölüne çeviririm. Onun haberi yok bu pisliklerden bir daha bu adamı ağzına almayacaksın. O da bana yardımcı olsun televizyonla ilgili bir şeyim var dedi.. Hiçbir şartı kabul etmiyorum şartsız bir şekilde.. Hiçbir şartını kabul etmiyoruz sen burayı verdiğin zaman İstanbul'u kan gölüne çeviririm diyor aslan gibi maşallah..

İhsan Arslan: Senin sayende Allah razı olsun sağ ol

Orhan Aykut: Bu Müfit'tir abi o da Hiyarlı'dır. Ablanın da sana selamı var abi

İhsan Arslan: İnşallah bir gün görüşürüz en güzel şartlarda.”

TELEVİZYON BİNASI ÇIKIŞINDA ÜÇ EL ATEŞ EDİLDİ

Kitapta, “İstanbul, Mecidiyeköy'de bulunan KanalTürk Televizyonu binası önü, saat 00:02 sıraları.. 30 Mart 2007 Cuma gecesi Orhan Aykut'un adamı Nasip tetiği çekti. Tuncay Özkan'ın televizyon binası çıkışında üç el ateş edildi” denilerek o gün tetikçiyle yapılan telefon tapesinin tam metinine yer verildi.

TUNCAY ÖZKAN: ELLERİNDEN GELENİ ARTLARINA KOYMASINLAR

Kitaba göre; Tuncay Özkan, Kanaltürk’teki “Politika Durağı” adlı programının, 7 Ocak 2007 tarihinde yayınlanan bölümünde bu silahlı saldırı öncesinde aldığı tehditleri şöyle anlatmıştı:

“Başbakan’ın danışmanı Mücahit diye bir oğlan, adı Ali İhsan mıdır, nedir? Bir de babası var Diyarbakır Milletvekili. Onların ikisine buradan sesleniyorum, daha ne yapacaklarsa ellerinden geleni artlarına koymasınlar.”

MATKAP DAVASI

FETÖ’den tutuklu bulunan eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek’in bir dönem Yardımcı İstihbarat Elemanı olduğunu kitapta açıklayan Orhan Aykut, 3 Ocak 2008 günü “Matkap” adlı bir operasyonla gözaltına alınıp tutuklanmıştı.

Kitapta, Matkap davasına ilişkin şu satılar yer aldı:

“Savcı, Orhan Aykut’un milletvekillerini ‘PKK sizi öldürecek’ ifadesiyle kandırdığını öne sürdü. Bu arada, Matkap operasyonunu başlatan isim, Cumhuriyet Savcısı Hikmet Usta’ydı. Hikmet Usta, aynı zamanda Hrant Dink cinayeti davasında duruşma savcılığı yapmıştı. Hatta, mahkemenin Dink davasını Ergenekon’a bağlamamasına da itiraz etmişti. 15 Temmuz sürecinin ardından firar etti, hakkında FETÖ üyeliğinden tutuklama kararı bulunuyor.”

Orhan Aykut, Ergenekon operasyonları ve dava sürecinde, dosyada yer alan belgelerin sahte olduğunu, bu davanın bir “kumpas” olduğunu, bunu yapanları da bildiğini açıklamış, savcılığa itiraflarda bulunmuştu.

Odatv.com

KİTABI İNCELEMEK İÇİN LİNKİ TIKLAYINIZ:

https://www.odakitap.com/damat-kitabi-caner-taspinar

 

0
Facebook Twitter Youtube Instagram