Tezcan Karakuş Candan: Bugünden itibaren Mustafa Kemal'in memuruyum

01 Ekim Cumartesi 2022 10:37

İçişleri Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu tarafından Çankaya Belediyesi’ndeki memuriyet görevinden ihraç edilen Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, bugün belediyeye giderek tebligatını aldı. Polis, Mimarlar Odası ve Tüm Bel Sen üyelerinin belediye önünde açıklama yapmasına izin vermedi. Candan, “Bugünden itibaren devlet memuru değilim. Bugünden itibaren, yeminini ettiğim Mustafa Kemal’in memuruyum” dedi.

İçişleri Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Togo Kuleleri’ne karşı başlattığı hukuk mücadelesinin ardından Sinan Aygün’ün şikayeti üzerine hakkında soruşturma başlatılan Oda Başkanı Tezcan Karakuş Candan’ın Çankaya Belediyesi’ndeki memuriyet görevinden çıkartılmasına karar vermişti.

“BUGÜNDEN İTİBAREN, YEMİNİ ETTİĞİM MUSTAFA KEMAL’İN MEMURUYUM”

Candan, bugün Çankaya Belediyesi’ne giderek memuriyetten ihraç edildiğine dair tebligatı aldı. Belediyeden çiçeklerle uğurlanan Candan, burada yaptığı açıklamada, “Bu hukuksuz karardan sonra yargı sürecimiz başlayacak. Bu ülkenin Cumhuriyet değerlerinin rantçılara kalmadığını bir kez daha göstereceğiz. Bugünden itibaren devlet memuru değilim. Bugünden itibaren, yemini ettiğim Mustafa Kemal’in memuruyum” dedi.

Tüm Bel Sen Genel Başkanı Erdal Bozkurt ise “Candan arkadaşımız, kenti talan eden politikalara karşı itiraz etti. Rahatsız oldular. Bu rahatsızlık, Candan arkadaşımızın sadece kurumdan hukuksuzca ihraç edilmesiyle biten bir süreç değil, bu bir başlangıç. Buradan çıktığımız gibi adil bir yargının vereceği kararla tekrardan arkadaşımızı buraya getireceğiz” diye konuştu.

Belediye önünde basın açıklaması yapmak isteyen Mimarlar Odası ve Tüm Bel Sen üyelerine polis izin vermedi. Belediye önünde yaşanan arbede sırasında bir kişi baygınlık geçirdi. Tebligatı aldıktan sonra Mimarlar Odası Genel Merkezi’ne giden Candan’a CHP Ankara Milletvekili Murat Emir de destek verdi.

Murat Emir, Mimarlar Odası Genel Merkezi’nde yaptığı açıklamada, “İğne deliğinden deveyi geçirecek bir karar. Hukukun çiğnendiği karar. Niye bu karar verildi? Kuyruk acıları var. TOGO kulelerinden, Atatürk’ün mirasının yok edilmesinden var ve bunun da sembol ismi Bayın Candan. Bu kararla aslında demokratik kitle örgütlerine ve meslek odalarına, aykırı her sese parmak sallıyorlar. Bu kararları vereneler bilsinler ki yılmayacağız” dedi.

Candan ise ihraç kararını veren kuruldaki isimlerle ilgili şunları söyledi:

“Bu altı kişilik heyet içerisinde beni temsilen sendika temsilcimiz var. Diğerleri beş tane erkek. Mehmet Ersoy, Vali. Bakan Yardımcısı İbrahim Akın. Vali, Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanı, eski Kırşehir Valisi’ydi merkeze çekildi. Kırşehir Hükümet Konağı’nın arazisini TÜRGEV’e peşkeş çeken ve Mimarlar Odası’nın da yargıya taşıdığı bir yapı. Mehmet Fatih Serdengeçti, Personel Genel Müdürü. Personel Genel Müdürlüğü benden sorumlu olamaz. Abdullah Korkmaz, Hukuk Hizmetleri Genel Müdür Vekili. Hukuk Hizmetleri Genel Müdürü’nün farklı bir tavır içerisinde olabileceğini düşünmüştük, lakin o gün izinliymiş, yerine Genel Müdür Vekili baktı. Selçuk Aslan, İller İdaresi Genel Müdürü.”

Odatv.com
 

0
İletişim
Haber Merkezi: 0212 741 52 00
Mobil Uygulamalar
app
play
Reklam
Reklam: 0212 741 57 00
© 2022, Oda TV. Tüm haklar saklıdır.
×
ODATV
ANA SAYFA YAZARLAR VİDEO FOTO GALERİ ARŞİV KATEGORİLER
Önceki Analiz Siyaset Güncel Ekonomi Medya Spor Magazin Kültür Sanat Canlı Anlatım
app
ply
bck