Selvi’ye yardımcı olalım... İzlenmesi şart video... Kılıçdaroğlu "Cenk Bey’den yararlanalım” diyecek

30 Eylül Cuma 2022 18:50

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gazeteci Abdülkadir Selvi'nin “Şehir hastaneleri ile konusunda muhalefetin sesi biraz kesildi. Nasıl karşılıyorsunuz?” sorusuna “Valla Abdülkadir Bey artık köşenden gereğini yapacaksın. Bak Ahmet Bey (Hakan) gereğini yapıyor” şeklinde yanıt vermişti. Prof. Dr. Cenk Yücel Bilen’in Şehir hastaneleriyle ilgili konuşması ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gazeteci Abdülkadir Selvi'nin “Şehir hastaneleri ile konusunda muhalefetin sesi biraz kesildi. Nasıl karşılıyorsunuz?” sorusuna  “Valla Abdülkadir Bey artık köşenden gereğini yapacaksın. Bak Ahmet Bey (Hakan) gereğini yapıyor” şeklinde yanıt vermişti. 

Prof. Dr. Cenk Yücel Bilen’in Şehir hastaneleriyle ilgili konuşması ortaya çıktı.

Prof. Dr. Cenk Yücel Bilen konuşmasında Türkiye’deki sağlıkta dönüşüm projesini anlatıyor, şehir hastaneleri için kanunlar çıkarıldığını ve üniversite hastanelerinin bile KHK ile Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu’na devredilebileceğini ifade ediyordu.

DÜNYA BANKASI PROJESİ

Gazeteci-yazar Soner Yalçın bugünkü köşesinde Şehir Hastaneleri’nin bir Dünya Bankası projesi olduğunu yazdı.

Soner Yalçın’ın yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Muhalefetin sesi kesilmiş olabilir ama bizim sesimiz kesilecek değil. Yazayım:
İlk yanıtlanması gereken soru şu, “şehir hastaneleri projesinin asıl sahibi kim?”
Dünya Bankası!
Dünya Bankası, Türkiye tıp-sağlık sivil toplum kuruluşlarını katılımı olmadan toplantılar gerçekleştirdi! Yaptığı “araştırmalar” sonucunda, her bir ülke (Romanya, Zambiya, Andorra, Tayvan, Sri Lanka, Uruguay, İspanya, Polonya, Uganda, Portekiz, Bulgaristan, Yunanistan, Slovakya, Macaristan, Güney Kıbrıs, Letonya, Litvanya, Ukrayna Azerbaycan vs.) için “sağlık durum raporu” hazırladığını açıklasa da hepsi birbirinin kopyasıdır!
Neoliberalizmin darbeyle iktidar yapıldığı Şili'den dünyaya, “sosyal devlet” yerine, güvencesiz dayanışmasız, özelleştirilmeci, salt bedeni hedefleyen sağlık hizmeti projesi yayıldı. Diğer ülkeler gibi Türkiye'de de Dünya Bankası devreye sokuldu:
-Dünya Bankası kredisiyle DPT adına 18 Mart 1986 tarihinde “Türkiye Sağlık Sektörü Araştırması” yapıldı.
-Dünya Bankası, yine DPT aracılığıyla “Sağlık Sektörü Master Plan Etüdü Mevcut Durum Raporu” hazırlama görevini 1989 yılında “PriceWaterhouse” adlı Londra merkezli olsa da ABD şirketine verdi!
Ve Türkiye, 7 Ekim 1988 tarihinde şunu kabul etti: Hastaneler işletmeci olmalıdır…
Sağlık Bakanlığı 1991 yılı başı itibariyle -Dünya Bankası'ndan gelen kredilerin kullanım alanlarının belirlenmesi ve koordinasyonu için- “Sağlık Projesi Genel Koordinatörlüğü (SPGK)” kurdu. Bu sözde “sağlık reformunun” başlangıcı oldu.
23-27 Mart 1992'de Ankara'da 1. Ulusal Sağlık Kongresi düzenledi. “TBMM'ye Sunulmak Üzere Hazırlanan Ulusal Sağlık Politikası Taslak Dokümanı” tamamen Dünya Bankası'ndan tercüme idi!
Bu tüm çalışmaların parasını Dünya Bankası verdi.”

Odatv.com

 

 

 

 

 

 

 

 

0
İletişim
Haber Merkezi: 0212 741 52 00
Mobil Uygulamalar
app
play
Reklam
Reklam: 0212 741 57 00
© 2022, Oda TV. Tüm haklar saklıdır.
×
ODATV
ANA SAYFA YAZARLAR VİDEO FOTO GALERİ ARŞİV KATEGORİLER
Önceki Analiz Siyaset Güncel Ekonomi Medya Spor Magazin Kültür Sanat Canlı Anlatım
app
ply
bck