Meclis’te bir ilk: CHP’ye destek veren AKP’liler

07 Temmuz Perşembe 2022 13:44 - Son Güncelleme:07.07.2022 14:42

Gaziantep Şahinbey Belediye Meclisi'nde toplamda 5 imar değişikliğine 5 CHP’li üye itirazda bulundu. AKP'li 8 meclis üyesinin de itiraza destek vermesi dikkat çekti. Toplamda 13 itiraza karşılık AKP’lilerin oyunun fazla olması nedeniyle itiraz reddedildi.

Gaziantep Şahinbey belediye meclisi Mehmet Tahmazoğlu başkanlığında toplandı. Mecliste Akbulut Mahallesi, Güneykent Mahallesi imar değişikliği ve 3 imar değişikliği itirazı oy çokluğu ile kabul edildi. Mecliste büyük bir sürpriz yaşandı. Bir süre önce Geneyik, Beştepe, Cebeler, Gerciğin ve Sarısaklım’da imar değişikliğine CHP’li meclis üyeleri ile Gaziantep Mimarlar Odası, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve vatandaşlar itiraz etmişti. Bu üç madde dün Şahinbey belediyesi meclisinde gündeme geldi. 5 CHP’li üyesi itirazlarının kabul edilmesi yönünde oy kullandı. Daha sonra AK Partili 8 meclis üyesi de diğer meclis üyelerinden ayrı bir şekilde itirazların kabulünü istedi. 

gaziantep27.net’ten Leyla Özekşi Polat’ın haberine göre, 3 maddeye yapılan itirazlar görüşülürken CHP’li 5 üyenin yanı sıra AKP’li 8 meclis üyesi de bu maddenin lehine oy kullandı. Değişikliğe karşı karşı çıkan kişi sayısı 13’e çıktı. Ak Partili meclis üyeleri Osman Toprak, Yusuf Erdem Güzelbey, Halil Uğur, Mustafa Kaplan, Muzaffer Çolak, Bedia Darıcılar, Özkan Alpaslan, İbrahim Ceylan ve CHP meclis üyeleri itirazların kabulünü istedi.  Mecliste ayrıca CHP Meclis üyesi Uğur Kalkan, Yılmaz Kireç ve MHP’li Halil Beyazay şampiyon olan Polisgücü Hokey takımlarının ve diğer şampiyon takımların ödüllendirilmesini önerdi. Tahmazoğlu da “Bugün ALG’yi görüşelim, diğer takımlardan da talep alıp değerlendirme yapalım” dedi

KALKAN DİKKAT ÇEKTİ

CHP meclis üyesi Uğur Kalkan “Şimdi Güneykent Mahallesi 4083 ada özellikle 5 parsel 4 parsel. 5 parselin makus bir tarihi var aslında. 2013 yılında TÜRGEV’e 25 yıllığına bedelsiz olarak tahsis etmiştiniz. 2018 yılında TÜRGEV burayı kullanmayacağını belirterek buranın tahsisinin iptalini istedi. O zaman biz CHP grubu olarak yurt ya da okul yapılsın dedik. Milli eğitime tahsil edilsin dedik. 2022 yılında burası okul alanı yapıldı. Bu çok güzel. Asıl daha da skandalı olan gelişme… Karar geliyor yurt alanı olarak görülüyor. Ama okul alanına çeviriyor. Ne hikmetse Şahinbey meclisinin meclis üyelerinin yetkisine ipotek koyarak 7 temmuzda parsel bazında zeminde ve temel etüd raporu hazırlıyor. Eylül ayında burası puanda imar değişikliği yapılıyor, ekim ayında ihaleye çıkıyor ve aralık ayında da sözleşme yapılıyor. . 24 milyon TL + KDV’ye. Temmuz ayında karar meclise geliyor. Belediye meclisinin hakkı gasp edilmiş yetkisi elinden alınmış alınıyor. Bizi halk seçti. Yetkimizi almak ne sizin elinizde ne valilin yetkisinde” dedi.

ALG’YE 1 MİLYONLUK DESTEK 

Alg Spor kulübüne 1 Milyon Liralık yardım yapılması teklifi de gündem dışı olarak geldi. Yılmaz Kireç söz olarak desteğe karşı olmadıklarını ama Büyükşehir’in yaptığı gibi diğer şampiyonların da ödüllendirilmesinin daha doğru olacağını söyledi. Mecliste ayrıca ek bütçe görüşüldü. Oy çokluğuyla kabul edildi. Bu maddele CHP meclis üyeleri ret verdi.

Odatv.com

0
İletişim
Haber Merkezi: 0212 741 52 00
Mobil Uygulamalar
app
play
Reklam
Reklam: 0212 741 57 00
© 2022, Oda TV. Tüm haklar saklıdır.
×
ODATV
ANA SAYFA YAZARLAR VİDEO FOTO GALERİ ARŞİV KATEGORİLER
Önceki Analiz Siyaset Güncel Ekonomi Medya Spor Magazin Kültür Sanat Canlı Anlatım
app
ply
bck