Eski Tuğgeneral Nihayet Ünlü 15 Temmuz gecesi yaşananları Odatv'ye anlattı: Ege'de iki mesaj çarpıştı

03 Mayıs Salı 2022 13:20 - Son Güncelleme:07.05.2022 01:13

FETÖ’cü darbe girişiminin ardından tutuklanan ve yaklaşık 6 yıl sonra tahliye olan eski Tuğgeneral Nihayet Ünlü 15 Temmuz gecesini Odatv’ye anlattı: "O gece Ege Ordu Komutanı Abdullah Recep’in darbe karşıtı emri ve Kara Kuvvetleri Harekât Merkezi’nden gelen darbeci Tuğgeneral Erhan Caha imzalı sözde sıkıyönetim mesajları çarpıştı."

15 Temmuz 2016.
Saat 00.00’da yıllık izni başlıyordu.
Akçay’da eşiyle yürüyüş yaparken 22.42’de Tugay’ın nöbetçi Amiri aradı. “Komutanım Genelkurmay’dan ‘acil’ koduyla bir mesaj geldi Tugaya gelmeniz gerekiyor” dedi.
Akçay’dan hemen yola çıktı. 
23.00 sularında Edremit’e vardı. Tam bu sırada Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep arayarak “Nihayet Paşam Tugaya git ve Tugayına sahip çık” dedi.
23.35’te Edremit 19'uncu Motorlu Piyade Tugay Komutanlığı’na ulaştı.
Makam odasına girdi ve darbecilerden gelen sözde sıkıyönetim mesajı önüne geldi. 
Mesajı okurken Bergama’daki Tank Tabur Grup Görev Komutanı arayarak “Komutanım bu gelen mesaj nedir?” diye sordu.

“EMİRLERİ EGE ORDU KOMUTANI’NDAN ALIYORUZ”

FETÖ’cü darbe girişiminin ardından 16 Temmuz 2016’da tutuklanan ve 31 Mart 2022 tarihinde tahliye edilen eski 19'uncu Motorlu Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Nihayet Ünlü için 15 Temmuz gecesi böyle başlamıştı.
Odatv’ye konuşan Nihayet Ünlü o gece yaşananları şöyle anlattı:
“Tabur komutanlarına Ordu Komutanı Abdullah Recep ile görüştüğümü ve kesinlikle dışarı çıkılmayacağı talimatını saat 00.05’te verdim. Ordu Komutanlığının darbe karşıtı resmi emri Tugay karargâhına 03.39’da geldi. Emir gelir gelmez yazılı olarak da tüm bağlı birliklere bizzat kendim geçtim. 04.50’de Ege Ordu Karargâhı Kurmayı Başkanı darbeci eski Tümgeneral Memduh Hakbilen aradı. Bergama Tank Tabur Görev Kuvveti’nin İzmir’e intikal emrini verdi.”
 


“SENİNLE SABAH GÖRÜŞECEĞİZ”

Mahkeme kayıtlarına tanık ifadeleriyle de giren bu görüşmeyi anlatmaya Nihayet Ünlü şu şekilde devam etti:
“Memduh Hakbilen’e ‘Ordu Komutanı sizin gibi düşünmüyor. Birliklerden çıkış emri olmayacak’ yanıtını verdim. Ege’de darbeye katılan en yüksek rütbeli FETÖ’cü general emri tekrarladı: ‘Ordu komutanı Ankara’dan gelen emirleri dinlemiyor. Birliklere çıkış emri verin!’
Hakbilen’e tekrar ‘Biz Ege Ordu Komutanı’na bağlıyız ve birlikleri dışarı çıkarmayacağız’ dedim.
Sabaha karşı 05.00 sularında Memduh Hakbilen yeniden arayarak ‘Emri verdin mi askerler çıkıyor mu?’ diye sordu.
‘Hayır’ dedim.
‘Derhal emir ver’ dedi. 
‘Ordu komutanı ile görüştüm ve bu emri vermeyeceğim’ diye tekrarladım.
‘Ordu Komutanı Ankara’dan gelen mesajları dinlemiyor. Seninle sabah görüşeceğiz’ dedi.”

EGE’DE ÇARPIŞAN MESAJLAR

Saat sabaha karşı 05.00 sularında Ege Ordu Komutanlığı’nın darbe karşıtı emri darbecilerin kontrolünü ele geçirdiği Ankara’da bulunan Kara Kuvvetleri Harekât Merkezi’ne ulaştı. Ege’de darbeciler kaybediyordu. 
Nihayet Ünlü anlatıyor:
“Kara Kuvvetleri Harekât Merkezi’nden o sırada ‘Ege Ordu Komutanlığı’nı dikkate almayın. Buradan gelen emirlere uyun’ diye sözde sıkıyönetim mesajı geldi. Mesajın altında darbeci Erhan Caha imzası bulunuyordu. Bu emri de dikkate almadık. Ege Ordu Komutanlığı’na bağlılığımızı bildirdik.
Saat 05.30’da İzmir Kara Havacılık Okulu’ndaki 3 helikopterin olmadığı haberi geldi.
Memduh Hakbilen’in ‘Sabah görüşeceğiz’ tehdidi aklıma geldi. Helikopterlerin Tugaya gelme ihtimali üzerine makineli tüfekleri bir saldırıya karşı hazırlattım.
Edremit, Burhaniye, Ayvalık ve Bergama’da tek bir asker dışarıya çıkmadı.
Tugayda hiçbir harekât olmadığını saat 06.00 sularında Ordu Komutanına bildirdim.
Ordu Komutanı ‘Atatürk’ün Tugayı böyle olacak’ dedi. (19'uncu Motorlu Piyade Tugay Komutanlığı Atatürk’ün Çanakkale Savaşı’nda komuta ettiği 19. Piyade Tümeni’nin devamı kabul ediliyor.)”

TUTUKLULUK VE CEZAEVİ

Nihayet Ünlü, sözde sıkıyönetim direktifinde görevinin karşısında “devam” yazdığı için 18 Temmuz’da tutuklanarak Balıkesir Kepsut Cezaevi’ne gönderildi. 
28 Eylül 2016’da Bandırma, 20 Ocak 2017’de Aliağa Cezaevi’ne nakledildi.
Aralık 2019’da istinaf savcısı beraatını istedi. Mahkeme tarafından ağırlaştırılmış müebbet cezası onandı.

Duruşmalar esnasında Ege’de darbeye katılan en yüksek rütbeli subay olan eski Tümgeneral Memduh Hakbilen, “Hakkınızı helal edin” dedi.
Temyiz edilen kararı Yargıtay 31 Mart'ta bozdu ve tahliyesine karar verdi.

TAHLİYE OLUNCA ANITKABİR’E GİTTİ

5 yıl, 8 ay, 15 gün sonra 31 Mart’ta tahliye edilen Nihayet Ünlü “Bugün vatana millete bağlılığımda hiçbir azalma yok” diyerek FETÖ’nün eli kanlı bir terör örgütü olduğunun ve ülkeye büyük zarar verdiğinin altını çiziyor.
31 Mart’ta akşam saatlerinde hücresine gelen bir infaz memurundan tahliye haberini alan Nihayet Ünlü o an yaşadıklarını şöyle anlattı: 
“İnfaz memuru tahliye edildiğim bilgisini verdi. Ben ‘nakil’ olarak anladım ve öyle bir talebim olmadığını söyledim. ‘Nakil değil, tahliye’ dedi. Odamı toparladım ve Aliağa’ya geçtim. Biletin telefonuma mesaj olarak geleceğini söylediler. Telefonum olmadığı için eşimin numarasını verdim. Mesaj eşime gidince inanamamış. 
Otobüste bir adamdan ‘Ben cezaevinden yeni çıktım, eşime haber verebilir miyim’ diye telefonunu rica ettim. Eşime tahliye olduğumu söyledim. Sabah Ankara Otogar’da eşim, oğlum ve kızım karşıladı.
Ankara’ya gidince evde kahvaltı yaptıktan sonra ailecek Anıtkabir’e gittik. Cezaevine girerken evlilik yüzüğümü eşime vermişler. Eşim Atatürk’ün huzurunda yüzüğümü yeniden taktı.”
 

Ersin Eroğlu
Odatv.com

0
Facebook Twitter Youtube Instagram