Sedat Peker'in adamı Emre Olur tutuklandı

21 Eylül Çarşamba 2022 12:16 - Son Güncelleme:21.09.2022 18:24

Sedat Peker'in basın danışmanı olarak bilinen Emre Olur savcılık tarafından tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. Emre Olur'un avukatı Volkan Bahadır Odatv'ye yaptığı açıklamada Emniyet'te kötü muamele görmediklerini ifade ederek "Savcı birçok gazeteci ismi 'Sedat Peker ile görüşmek istedi mi' diye sordu" dedi. Emre Olur örgüt üyeliğinden tutuklandı.

Organize suç örgütü lideri olduğu gerekçesiyle hakkında yakalama kararı bulunan Sedat Peker'in basın danışmanı olarak bilinen Emre Olur, savcılık tarafından tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. 

Emre Olur örgüt üyeliğinden tutuklandı. 

Emre Olur'un avukatı Volkan Bahadır Odatv'ye yaptığı açıklamada Emniyet'te kötü muamele görmediklerini ifade ederek "Savcı birçok gazeteci ismi 'Sedat Peker ile görüşmek istedi mi' diye sordu" dedi.

Volkan Bahadır sözlerine şöyle devam etti: 

"Emre Olur dün 38 sayfa ifade verdi. Tweetleri kendi attığını kabul etti. 2 suçlama var: Suçu ve suçluyu övmek ve örgüt üyeliği. 

Dubai'den Belgrad'a Belgrad'tan ise Tiran'a uçuyor. Bu bileti Birleşik Arap Emirlikleri polisi veriyor. Direkt göndermiyor. Sırbistan kabul etmiyor ve Arnavutluk Havalimanı'nda gözaltına alınıyor."

Emre Olur’un İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ndeki ve İstanbul Anadolu Başsavcılığı’ndaki ifadesi “Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak” ve “Suç ve suçluyu övme” suçu kapsamında alındı. Emniyet’te 38 sayfa ifade veren Olur’a çok sayıda soru yöneltildi.

YAPILAN YARDIMLAR

Halktv'den Seyhan Avşar'ın haberine göre Sedat Peker’in Kurban Bayramı’nda yaptığı kurban bağışı ve Kastamonu’da yaşanan sel felaketine ilişkin gönderdiği yardımlar da polisin merceği altındaydı. Bu yardımların ne şekilde yapıldığı ve kim tarafından organize edildiği de yine Emniyet yetkilileri tarafından Olur’a yöneltilen sorular arasında yer aldı.

‘ŞARKI KLİBİNİ KİM ÇEKTİ?’

Şarkıcı İsmail Türüt’ün Sedat Peker için yaptığı şarkı da Olur’a soruldu. Polisler, şarkının klibinin kim tarafından çekildiğini öğrenmek istedi.

‘TELEFONLAR DUBAİ’DE KALDI’

Ayrıca gözaltına alınırken üzerinden 2 telefon ve 2 SIM kart çıkan Olur, bu duruma ilişkin ise Emniyet ifadesinde şunları söyledi: “Dubai’de telefon ucuz olduğu için 2 adet yeni telefon aldım. SIM kartlar zaten kullanılmıyor. Kahvaltı yaptığım sırada otelde gözaltına alındım. Daha önceki telefonlarım otel odasında kaldı. Bulabiliyorlarsa gidip alsınlar” dedi.

Olur, İstanbul Anadolu Başsavcılığı’nda verdiği ifadeler de dikkat çeken beyanlarda bulundu.

İRTİBATLI OLDUĞU İSİMLERİ EMNİYET’E VERDİ

Sedat Peker ile ilk tanışmasının Flash TV’deki yayınlar nedeniyle Peker’in kendisini araması üzerine olduğunu belirten Olur, “Benim kendisine sempatimden kaynaklı olarak ara ara görüşmelerimiz oldu. Daha sonraki süreçte kendisinin yurtdışına gitmesi üzerine yayımladığı videolar ve tweet'ler sırasında bana kendisine ‘dijital tecrit uygulandığını’ söyleyerek WhatsApp üzerinden bir kısım tweet dizisini atarak kendi hesabımdan yayınlamamı istedi. Geçmişte kendisine olan muhabbetim nedeniyle, kıramadım. Bu tweet'leri kendi hesabımdan yayınladım. Peker’in çevresinde olan ve bana sorulan isimlerin bir kısmı koruma ekibinde olan şahıslardır. Bu şahısların bir kısmı ile kısmen irtibatım vardı” dedi. Olur, irtibatlı olduğu isimleri emniyet ifadesinde verdiğini aktardı.

‘BASINDA ÇIKAN YAYINLARDAN ALINTI YAPTIM’

Sedat Peker’in bayramlardaki yardımlarına ilişkin olarak ise Olur savcılık ifadesinde, “Kendi hesabımdan yayınladığım görselleri yerel ve ulusal basından alarak, kendi hesabımda haber niteliğinde yayınladım. Bunu ilk önce ben yayınlamış değilim. Basında çıkan yayınlardan alıntı yaptım” ifadelerini kullandı.

‘CAHİLLİĞİMDEN ATTIM’

Sedat Peker’e ilişkin attığı tweet'lere ilişkin olarak ise Olur, “Tweet'lerimi cahillik neticesinde attığımı kabul ediyorum. Bu tweet atma eylemlerinin suç niteliği olabileceğini değerlendirmediğim için bu şekilde cahilliğimden tweet atmış oldum” diye konuştu.

‘TÜRKİYE’YE GELMEYİ BEN İSTEDİM’

Sedat Peker ile tanıştıktan sonra örgütsel herhangi bir eylem iştiraki olmadığını öne süren Olur, Peker’in yurtdışına kaçmasının ardından Karadağ ve Makedonya’da kendisiyle beraber yaklaşık 7,5 ay kaldığını belirtti. Daha sonra Türkiye’ye geri döndüğünü aktaran Olur, “Bir müddet ailemle beraber Türkiye’de yaşadım. 23 Mayıs 2021 tarihinde tekrar yurtdışına çıkmak zorunda kaldım çünkü Peker ile bağlantılarımdan dolayı devletin beni takip ettiğini düşündüğüm için korkmuştum. 13 Eylül 2022 tarihine kadar Makedonya’da kaldım. Herhangi bir suç işlediğim konusunda kendimi suçlu hissetmediğim için kendi kredi kartımı kullandım. Yerim ve adresim belliydi. Tatil için Dubai’ye gitmek üzere internet üzerinden vize talebinde bulundum. Birleşik Arap Emirlikleri mail yoluyla vizemi kabul etti. Bu kabulden sonra Dubai’ye gittim. Yaklaşık 2 gün kaldım. Sonra Dubai polisi beni otelde bularak ülkeyi terk etmem gerektiğini söyleyip bana Belgrad ve oradan da Arnavutluk’a gitmem üzere 2 bilet vererek uçağa bindirdi. Ben de bu şekilde Arnavutluk’a geldim. Havalimanında indiğim sırada polisler beni alarak karakola götürdü. 2 gün bekletti. Daha sonra nereye gitmek istediğimi sordular. Ben de Türkiye’ye gitmek istediğimi söyleyince Türkiye uçağına bindirip İstanbul’a gönderdiler. Bu şekilde Türkiye’ye geldim” dedi.

NE OLMUŞTU

Emre Olur'un Arnavutluk'tan BAE'ye gittiği öğrenilmişti. Burada Arnavutluk'a iade edilen Olur, Türkiye'ye getirilerek gözaltına alınmıştı.

Arnavutluk'un başkenti Tiran'da gözaltına alınan Emre Olur, İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ndeki 2 gün süren sorgusunun ardından Kartal'daki Anadolu Adliyesi'ne sevk edildi.

Sabah 09.00'da  adliyeye getirilen Emre Olur'un Emniyet ifadesi yaklaşık 8 saat sürdü. 

Soruşturmayı yürüten savcılığa çıkarılan Olur, ifadesinin ardından "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma" suçundan tutuklanması talebiyle nöbetçi hakimliğe gönderildi.

Eneshan Solmaz

Odatv.com

0
İletişim
Haber Merkezi: 0212 741 52 00
Mobil Uygulamalar
app
play
Reklam
Reklam: 0212 741 57 00
© 2022, Oda TV. Tüm haklar saklıdır.
×
ODATV
ANA SAYFA YAZARLAR VİDEO FOTO GALERİ ARŞİV KATEGORİLER
Önceki Analiz Siyaset Güncel Ekonomi Medya Spor Magazin Kültür Sanat Canlı Anlatım
app
ply
bck