Danıştay savcısından İstanbul Sözleşmesi kararına itiraz

28 Nisan Perşembe 2022 15:38 - Son Güncelleme:28.04.2022 18:32

İstanbul Sözleşmesi davası, Danıştay 10. Daire'de bugün görülmeye başlandı. Danıştay, kararın iptali istemiyle açılan davalar için özel duruşma açma kararı aldı.

Danıştay savcısı, İstanbul Sözleşmesi'nde çekilmenin hukuka aykırı olduğunu belirterek "Kararın iptalini uygun buluyorum." dedi. Hakim yazılı karar bildireceğini ifade etti.

Duruşmaya katılmak için yaklaşık bini aşkın avukat yetki belgesi alırken, kadın örgütleri, siyasi partiler ile meslek kuruluşları da duruşma için çağrıda bulundu. Çağrıda, "Eşit ve şiddetsiz bir yaşam isteyen herkesi hep birlikte hukuka ve İstanbul Sözleşmesi'ne sahip çıkmaya çağırıyoruz" denildi.

2011 yılında imzalanan sözleşme İstanbul'da imzalandığı için 'İstanbul Sözleşmesi' adı verilmişti, Türkiye ise ilk imzacı olmuştu. 2021 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararıyla sözleşme tek taraflı feshedildi.

DURUŞMA SONA ERDİ

İstanbul Sözleşmesi'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla feshedilmesi kararının iptali istemiyle açılan dava duruşması sona erdi. 

Danıştay üyesi Yılmaz Akçil başkanlığındaki beş kişilik Danıştay 10. Daire Heyetinin baktığı davada Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Hukuk ve Mevzuat Genel Müdürlüğü Anlaşmalar Daire Başkanı Emre Topal, Cumhurbaşkanlığı kararını savundu.

Emre Topal, “Savunmamızın başında önemle belirtmek isteriz ki İstanbul Sözleşmesi’nin sona erdirilmesi, kadına yönelik şiddet ile ülkemizin topyekün mücadelesinde herhangi bir aksamaya yol açmamaktadır. Başta İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi ve Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi dahil olmak üzere tarafı olduğumuz milletler arası anlaşmaların uygulanmasına devam edilmektedir” derken Danıştay savcısı kararın hukuka aykırı olduğunu vurgulayarak, kararın iptalini istedi.

DANIŞTAY’DA BİR İLK

TBB Başkanı Erinç Sağkan da avukat cübbesi giyerek davacı tarafında yerini aldı. Başkan Yılmaz Akçil, duruşma başında “Danıştay tarihinde bir ilk. Bu kadar kalabalık bir duruşma ilk kez yapıyoruz." dedi. 

Kadınları Derneği Başkanı, Avukat Şenal Sarıhan, "Kadın hakları için kazanımlar elde etmek için çok mücadele ettik. Ter dökmekse ter döktük, ayakkabı parçalamaksa ayakkabı parçaladık, Meclis’e gittik. Bütün bunlar kadının insanlık onurunun korunması içindi. İstanbul Sözleşmesi, kadının, çocuğun, farklı cinsel yönelimi olan kadınların onurunu korumak içindir. Şiddete uğrayan kadın kendisini onursuz hisseder. Yıllardır bunun mücadelesini verdik. Özellikle bu sözleşme imzalandığı için hem iktidar, hem kadınlar bayram ettiler. Çünkü bu kadın hareketinin bir kazanımı idi. Kadın hakları mücadelesinin bir sonucuydu. Bütün dünya kadınlarının kazanımı." dedi.

Duruşmada kadın avukatlar, dışarıda polisin içeri girmek isteyen kadınlara müdahale ettiğini belirterek, "Buna engel olun yoksa biz arkadaşlarımızın yanına gideceğiz" dedi. Başkan Yılmaz Akçil, dışarıda bekleyenlerin içeri alınması taraftarı olduğunu belirterek, "Ancak yarın bu salon çökerse bu idarenin sorumluluğunda. Tazminat davası bize geliyor" dedi. Kadınlar yerde oturabileceklerini belirtirken, bazı kadın avukatlar müdahale edilen arkadaşlarının yanına gitmek için salondan çıktı. Salonda birçok kadın avukatın konuşması üzerine Başkan Yılmaz Akçil, "Bakın çok konuşuyorsunuz" dediği kaydedildi.

 

Odatv.com

0
İletişim
Haber Merkezi: 0212 741 52 00
Mobil Uygulamalar
app
play
Reklam
Reklam: 0212 741 57 00
© 2022, Oda TV. Tüm haklar saklıdır.
×
ODATV
ANA SAYFA YAZARLAR VİDEO FOTO GALERİ ARŞİV KATEGORİLER
Önceki Analiz Siyaset Güncel Ekonomi Medya Spor Magazin Kültür Sanat Canlı Anlatım
app
ply
bck