Bilim Kurulu üyesi Aktaş: Böyle bir yöntem yok

19 Temmuz Pazartesi 2021 13:54
'Koronasavar' diyerek 250 TL'ye "çubuk" satıyorlar... Gürkan Karakullukçu - Cansu Karakuş yazdı...

Dünya Ocak 2020'den beri koronavirüsle mücadele ediyor. Bugüne kadar 190 milyondan fazla kişi bu hastalığa yakalandı, 4 milyondan fazla kişi ise hayatını kaybetti... 

Koronavirüs pandemisiyle mücadelede şu an yöntem temizlik, mesafe ve aşılar...

Ancak insanların koronavirüse karşı hassasiyetlerini kullanmak çok kolay.

Koronavirüse karşı etkili olduğu iddia edilen ürünler ortaya çıkarıyor...

Bunun son örneği ise “klordioksit çubukları” oldu. Ürün Koreli bir şirket tarafından üretiliyor. Şirket, bu ürünün 2017 yılında Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nden (FDA) onay aldığını belirtiyor. Ürün çeşitli internet sitelerinde 110 ile 250 TL arasında satılıyor. 

Bu çubukların iddialarından biri koronavirüsü havadan uzaklaştırmak.!

Peki bu geçek mi?

“BÖYLE BİR YÖNTEM YOK”

Konuyla ilgili görüştüğümüz Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Firdevs Aktaş, koronavirüsle mücadele için dünyanın hiçbir ülkesinde kılavuzlarda böyle bir yöntem olmadığını belirterek, "Koronavirüs için önerdiğimiz şeyler belli. Bizim önerimiz havayı, temiz havayla değiştirmek. Klimalar bile koronavirüsü yayıyor. Özel cihazlarla havayı tamamen temizlemek mümkün değil" ifadelerini kullandı.

Aktaş bu ürünün bir "ticari amaçlı" olduğunu söyleyerek, "Halk böyle şeyleri seviyor. Klor yüzey temizliği için kullanılabilir. Havalandırma için anlamı yok" dedi.

ŞİRKET ÇUBUKLARINI NASIL TANITTI

Koreli şirketin reklamlarında ise ürün şu sözlerle tanıttı:

"Kendinizi ve sevdiklerinizi bakterilerden ve virüslerden yeterince koruyor musunuz? 

60 güne kadar enfekteden korur. 15 metrekareye kadar etkilidir.

Yukarı aşağı hareket ettirerek içindeki kapsülü kırarız ve etken hale getiririz. Aktive öncesinde birinci ve ikinci solüsyon birbirinden farklıdır.

İlk solüsyonda hidrojen klorür, ikincisinde sodyumklorür vardır. Aktive sonrasında klordioksit haline gelirler. Oksijen ile temas edince direk insan vücudunu koruma etkisi gösterir. Mikro organizma elementlerine ayrılır.”

Gürkan Karakullukçu - Cansu Karakuş

Odatv.com

0
Facebook Twitter Youtube Instagram