Belediye başkanına ayakkabı numarasını sordular

15 Ekim Pazartesi 2018 12:55

Türk Eğitim Sen Gaziantep Şube Başkanı Bekir Avan, yaptığı yazılı açıklamayla, Şahinbey Belediyesi’nin tutumunu eleştirdi.

Gaziantep’in AKP’li Şahinbey Belediyesi, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde şehirde bulunan öğretmenlere spor ayakkabı hediye edeceğini, okullara gönderdiği yazıyla duyurdu. Belediyeden okullara gönderilen yazıda, öğretmenlerin ismi, telefon numaraları, TC kimlik numaraları ve ayakkabı numaraları istendi.

Türk Eğitim Sen Gaziantep Şube Başkanı Bekir Avan, yaptığı yazılı açıklamayla, Şahinbey Belediyesi’nin tutumunu eleştirdi.

“GELİNEN NOKTA VAHİMDİR”

Avan, öğretmenlerin hediye almamasına ilişkin çıkarılan genelgeleri hatırlatarak şu ifadeleri kullandı:

“Şahinbey Belediyesinin öğrencileri ‘Gaziler Diyarından, Şehitler Diyarına’ adlı projeyle Çanakkale Şehitliği’ne öğrencileri götürerek gezdirmesi önemli bir proje. Belediyenin eğitime çeşitli katkıları da var elbette. Ancak 24 Kasım 2018 Öğretmenler Gününde Şahinbey ilçesi sınırları içindeki okul ve kurumlardaki eğitim çalışanlarına Spor Ayakkabı Dağıtımı hem etik değildir. Hem de doğru değildir.

Şahinbey Belediyesi eğitim çalışanlarını ve öğretmenleri etik değerlerden uzaklaşmaya ve yozlaşmaya zorlamaktadır. Spor ayakkabısı hediye edilmek istenmesi öğretmenlerde genel bir yardım görüntüsü ve algısı oluşturmaktadır. Okullar yıllardır her türlü yardımın merkezi yapılmaya çalışılmaktadır. Toplum ihtiyacı olduğu halde yardım istemeye utanırken, son yıllarda yardım aleni bir şekilde istenmeye başlanmıştır. Yardımlar nedeniyle toplumun değer duyguları erozyona uğramıştır. Toplum okuldan eğitim almak, bilgi almak yerine, yardım almak için okullara gelmeye ve hatta okulları rahatsız etmeye başlamışlardır. Gelinen nokta vahimdir.”

“HEDİYE DAĞITIMINA ÖĞRETMENLERDEN ÖZÜR DİLEYEREK BİR AN ÖNCE SON VERİN”

“Yardım görünümlü hediye uygulamasına son halka olarak ta Şahinbey Belediyesinin öğretmenlere spor ayakkabısı dağıtma isteği olmuştur” diyen Bekir Avan şöyle devam etti:

“Şahinbey Belediyesi öğretmenlerin, eğitim çalışanlarının ayakkabı numarası, telefon numaracı ve T.C Kimlik numarasını isteyerek yardım yapma gösterisiyle 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde öğretmenlere spor ayakkabısı hediye etmek istemektedir. Şahinbey Belediyesinin spor ayakkabısı hediye ve yardımı eğitim çalışanları ve öğretmenleri incitmiştir. Eğitim çalışanlarının ayakkabı numaralarının istenmesi eğitim çalışanlarına, öğretmenlere ve öğretmenlik mesleğine hakarettir. Bu duruma tepki gösteren öğretmenlerimizin bizlere ilettikleri cümlelerde ‘Seçim yaklaşıyor öğretmenlerden oy mu isteniyor’, ‘TC kimlik numaraları ile adres tespiti mi yapılacak’, ‘Alınan telefon numaraları reklam maksatlı mı kullanılacak’ şeklinde birçok düşünce paylaşılmaktadır. Bu soruların cevabı da ayrıca verilmelidir.

Şahinbey Belediyesi nezdinde Sayın Belediye Başkanımıza önerimiz, yapılacak bu yardım görünümlü hediye dağıtımına öğretmenlerden özür dileyerek bir an önce son verin.

Her öğretmenimiz kendine spor ayakkabısı alacak yeterli maddi güce sahiptir. Eğer Şahinbey Belediyesi öğretmenler gününü kutlayacaksa (tabii ki kutlaması güzel olur) maddi değeri olmayan (sembolik çiçek v.b) hediyelerle veya sözle kutlaması daha doğru olur.

Şahinbey Belediyesi eğitime şöyle ya da böyle katkı sağlıyor olabilir. Ancak eğitime katkı sağlanacaksa önümüzdeki yıl Türkiye genelinde normal eğitime geçilecek. Gaziantep bu gidişatla önümüzdeki yıl normal eğitime geçemeyecek. Şahinbey ilçesi sınırları içerisindeki Karataş bölgesindeki okulların birçoğunda hala ikili (normal olmayan) eğitim yapılıyor. Şahinbey Belediyesi, Şahinbey İlçesinde farklı mahallelere derslik sayısı 24-30 olan en az 30 okul yaptırarak eğitime katkı sağlayabilir.”

“ÖĞRETMENLER GÜNÜ EN ANLAMLI BİR ŞEKİLDE KUTLANMIŞ OLUR”

Bekir Avan açıklamasını şöyle noktaladı:

“Yine eğitime katkı sağlamak ve öğretmenler gününü kutlayacaksanız Gaziantep’te 1986 yılında yapılan 54 odalı ve 108 yataklı ihtiyaca cevap veremez hale gelen bir öğretmenevimiz var. Gaziantep’e gelen öğretmenler ve misafirlerimize mevcut öğretmenevi yetmiyor Gaziantep’in Şehitkamil ve Şahinbey ilçelerinde en az 250’şer yatak kapasiteli olmak üzere 2 öğretmenevine ihtiyacı var. Gaziantep’in İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve merkezdeki Şehitkamil ve Şahinbey İlçelerimize İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü binası ihtiyacı var.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Şehitkamil ve Şahinbey Belediyeleri Gaziantep’in okul, öğretmenevi ve il ve ilçe müdürlükleri ve benzeri binalarını yaptırarak eğitime daha fazla katkı sağlar ve öğretmenler gününü kutlamış olurlar. Şayet bunlar yapılırsa biz öğretmenlerin de öğretmenler günü en anlamlı bir şekilde kutlanmış olur.

Yine 2019 yılı Mart ayında yerel seçim öncesi Şahinbey İlçesindeki eğitim çalışanlarına yardım görünümlü hediye dağıtılmak istenmesi siyasi partilerin rekabeti açısından doğru ve etik değildir. Bu konuda siyasi partiler ayrıca değerlendirmelerini mutlaka yapacaklardır.

Şahinbey İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ilçedeki eğitim çalışanlarının koruması gereken telefon numarası, T.C kimlik numarası gibi bilgileri Şahinbey Belediyesiyle paylaşması doğru değildir. Bu bilgiler korunması ve saklı tutulması gereken bilgilerdir. Bu bilgilerin Şahinbey Belediyesiyle paylaşılması eğitim çalışanlarını endişelendirmektedir. Bu konuda yetkilileri sorumlu olmaya ve sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyoruz.

Şahinbey Belediye Başkanı Sayın Mehmet Tahmazoğlu’na empati kurması için şunu da söylüyoruz:

- Mehmet Tahmazoğlu; adını soyadını, T.C kimlik numaranı, ünvanını, ayakkabı numaranı, cep telefonunu söyle sana öğretmenler olarak ayakkabı alacağız!

- Sakın yanlış anlama yardım değil, hediye bu!

- Öğretmenlik onurumuzla oynanmaktadır. Şahinbey Belediyesini öğretmenleri rencide etmekten vazgeçmeye, öğretmenlik onurumuzla oynamamaya davet ediyoruz.”

Odatv.com

0
İletişim
Haber Merkezi: 0212 741 52 00
Mobil Uygulamalar
app
play
Reklam
Reklam: 0212 741 57 00
© 2022, Oda TV. Tüm haklar saklıdır.
×
ODATV
ANA SAYFA YAZARLAR VİDEO FOTO GALERİ ARŞİV KATEGORİLER
Önceki Analiz Siyaset Güncel Ekonomi Medya Spor Magazin Kültür Sanat Canlı Anlatım
app
ply
bck