Merkez Bankası Başkanı'nın çıkışı çok konuşulacak: Dolar değil, Türk lirası

30 Nisan Cumartesi 2022 14:54

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, döviz ödemeli kamu-özel işbirliği sözleşmelerinin Türk Lirası’na çevrilmesini istediğini söyledi. Şahap Kavcıoğlu, “Herkesin desteğini bekliyorum” dedi.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, kamu-özel işbirliği (KÖİ) projelerindeki döviz sözleşmelerinin, Türk Lirası’na çevrilmesini istediklerini söyledi.

Sözcü Gazetesi yazarı Erdoğan Süzer’in haberine göre, basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Şahap Kavcıoğlu, Sözcü Gazetesi’nin sorusunu yanıtladı.

KAVCIOĞLU: “TL’YE EVRİLECEK”

Sözcü, “Liralaşma stratejisi kapsamında, her alanda TL’nin kullanılması gerektiğini söylüyorsunuz. Ancak kamu-özel işbirliği projelerindeki ödemeler hala dövizle yapılıyor. KÖİ sözleşmelerinin TL’ye dönüştürülmesi konusunda ne düşünüyorsunuz?” sorusunu yöneltti.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, şu yanıtı verdi:

“Dolarizasyon, sürdürülebilir fiyat istikrarına zarar veriyor. Kur artışlarının enflasyon üzerinde çok büyük olumsuz etkisi var. Geçen yıl sonunda başlattığımız liralaşma çok önemli sonuçlar doğurmaya başladı. Bu, hepimizin arkasında durması gereken bir süreç. Söylediğiniz tüm konular (KÖİ sözleşmeleri) bu noktaya evrilecektir. Türkiye'nin global bir dünya içerisinde dünya ile ticaret yaptığını da göz ardı etmeyelim. Hazine ve Maliye Bakanlığımızın aldığı kararlara baktığımızda taraflar önemli. Bunlar yurtdışı taraflar… Bu noktada da süreç içerisinde tedricen alınacak kararlarla bizim arzuladığımız noktaya gelineceğini düşünüyoruz. Bu yöndeki kararları da destekliyoruz.”

Odatv.com

0
İletişim
Haber Merkezi: 0212 741 52 00
Mobil Uygulamalar
app
play
Reklam
Reklam: 0212 741 57 00
© 2022, Oda TV. Tüm haklar saklıdır.
×
ODATV
ANA SAYFA YAZARLAR VİDEO FOTO GALERİ ARŞİV KATEGORİLER
Önceki Analiz Siyaset Güncel Ekonomi Medya Spor Magazin Kültür Sanat Canlı Anlatım
app
ply
bck