İTO'da komite seçimleri başladı

09 Kasım Çarşamba 2022 11:31

Türkiye’nin en büyük Odası olan İstanbul Ticaret Odası’nda 700 bin firmayı temsil eden iş insanları, Oda’nın meslek komitelerinde görev yapacak temsilcilerini seçmek için sandık başında. İTO'da başkanlık seçimi de 15 Kasım'da yapılacak.

Türkiye’nin en büyük Odası olan İstanbul Ticaret Odası’nda 700 bin firmayı temsil eden iş insanları, Oda’nın meslek komitelerinde görev yapacak temsilcilerini seçmek için sandık başında. İTO'da başkanlık seçimi de 15 Kasım'da yapılacak. 
İstanbul Ticaret Odası (İTO) seçimlerinin birinci aşamasını oluşturan meslek komitesi ve meclis üyesi seçimi için üyelerin oy verme işlemi başladı.
İstanbullu şirketler, Türkiye'nin en büyük odası olan İTO'da kendilerini 4 yıl boyunca temsil edecek meslek komitesi ve meclis üyelerini seçmek için bugün saat 08.00'den itibaren Yeşilköy'deki İstanbul Fuar Merkezi'nde (İFM) sandık başına gitti.
Bugün saat 17.00'den itibaren açılmaya başlanacak 247 oy sandığı, İTO'daki 81 meslek komitesinin üyelerini ve bu komitelerden İTO Meclisi'nde görev alacak isimleri belirleyecek.
İTO, Oda yönetimini iki aşamalı seçimle belirleyecek. Bugün başlayan seçimle İTO'nun 273'ü meclis üyesi olmak üzere toplam 627 meslek komitesi üyesi belirlenecek. İTO Meclisi'ne girecek iş insanlarının belirlenmesinin ardından 15 Kasım'da 21. dönem İTO Meclisi, Oda Yönetim Kurulu'nu seçecek.
İTO Başkanı Şekib Avdagiç, firmasının bağlı olduğu komitede oy kullanmasının ardından yaptığı açıklamada, üye firma yetkililerini, seçimde oy kullanmaya çağırdı.

BAŞKANLIK SEÇİMİ 15 KASIM'DA

Alınan bilgiye göre, sonuçların kesinleşmesiyle birlikte bir sonraki aşama için seçim sandıkları 15 Kasım'da 09.00 ila 12.00 saatleri arasında kurulacak. Mazbatalarını alan Oda meclis üyeleri, İTO'nun gelecek 4 yılına yön verecek yönetim kurulu başkanını, yönetim kurulu üyelerini, disiplin kurulu üyelerini ve TOBB delegelerini seçecek. Ardından yapılacak bir seçimle de İTO Meclis Başkanı ve Meclis Başkanlık Divanı belirlenecek.

HER 3 ŞİRKETTEN BİRİ İTO ÜYESİ

Bu yıl 140. yılını kutlayan İTO, üye sayısı itibarıyla dünyanın en büyük ilk 3 odası arasında yer alıyor. İTO, Türkiye'deki ortalama her 3 şirketten birini temsil ediyor. Milli gelirin 3'te birini, toplam vergi gelirinin ve dış ticaret hacminin ise yüzde 50'ye yakınını İTO üyeleri üretiyor.

Odatv.com

0
İletişim
Haber Merkezi: 0212 741 52 00
Mobil Uygulamalar
app
play
Reklam
Reklam: 0212 741 57 00
© 2022, Oda TV. Tüm haklar saklıdır.
×
ODATV
ANA SAYFA YAZARLAR VİDEO FOTO GALERİ ARŞİV KATEGORİLER
Önceki Analiz Siyaset Güncel Ekonomi Medya Spor Magazin Kültür Sanat Canlı Anlatım
app
ply
bck