Türk - Yunan savaşı senaryosu dünya gündeminde: Nükleer tehlike var

26 Eylül Pazartesi 2022 12:42

İspanyol gazetesi El Publico, Türkiye ve Yunanistan arasındaki olası bir savaş senaryosunu inceledi; savaş çıkarsa NATO’un bölüneceğini ve işin nükleer tehlikeye kadar gidebileceğini ifade etti.

Türkiye ve Yunanistan arasında artan gerginlik, Avrupa’nın gündeminde.

İspanyol gazeteci Hibai Arbide Aza’nın imzasını taşıyan “Türkiye ve Yunanistan, Kimsenin Konuşmadığı Bir Savaşı Başlatma Noktasında Mı?” başlıklı makale, İspanya’nın en ünlü gazetelerinden biri olan El Publico’da yayınlandı.

“UKRAYNA’DA YANILDIM”

Hibai Arbide Aza yazısına, Türkiye ve Yunanistan arasında bir savaş yaşanmasının “imkansız” olduğunu ifade ederek başladı: “Türkiye ve Yunanistan arasında bir savaş başlamak üzere mi? Kesin bir dille söyleyebilirim ki hayır. İki NATO üyesi arasında savaş olması pratikte imkansız.”

Greek soldiers fire warning shots at Turkish helicopter in Aegean Sea amid  growing tensions

Ancak Hibai Arbide, daha sonra Ukrayna konusunda yanıldığını dile getirdi, Türk-Yunan geriliminin ciddiyetine vurgu yaptı: “Rusya’nın Ukrayna’da büyük ölçekli bir işgal başlatmasının imkansız olduğunu da söylemiştim. Şimdi o yüzden kesin konuşmaya cesaret edemiyorum. Dünya, o savaş başladıktan sonra çok değişti.”

HARİTALAR GÖSTERİLDİ

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin poz verdiği Mavi Marmara haritası, Yunanistan’da paniğe sebep oldu. Yunan devlet televizyonu ERT’nin 2022’de en çok kullandığı sözcük “Türkiye” olarak kayıtlara geçti.

Yunanistan’ın başkenti Atina’nın Pankrati semtindeki bir polis karakolunda ise, İstanbul’u sözde “Tarihi Yunan toprağı” olarak gösteren bir harita asıldı.

El Publico, iki haritadan yola çıkarak, Doğu Akdeniz’deki sorunların 100 yıldır devam ettiğini belirtti.

Miçotakis'ten Devlet Bahçeli'ye harita tepkisi: 'Bu bir provokasyon mu  yoksa gerçek hedef mi?'

BİR GECE ANSIZIN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Samsun’da düzenlenen Teknofest’te söylediği "Adaların işgali bizi bağlamıyor. Zamanı geldiğinde, doğru zamanda gerekli olanı yapacağız. Bir gece ansızın gelebiliriz” sözlerinin yankısı devam ediyor.

Erdoğan'dan Yunanistan'a: Bir gece ansızın gelebiliriz! - Gazikent27 - Son  Dakika Haberler

“Erdoğan’ın sözleri tehdit” diyen gazeteci Hibai Arbide, Türk savaş uçaklarının, Yunan hava sahasını 2 bin defa ihlal ettiğini iddia etti.

Yunanistan’ın 11 Eylül’de, uluslararası sulardaki bir Türk gemisine taciz ateşi açtığına dikkat çeken Hibai Arbide, Türkiye’nin de Yunan sınırına doğru askeri ekipman ve personel sevkiyatı yaptığını belirtti.

TÜRKİYE’NİN SAVAŞ SEBEBİ VAR

Türkiye ve Yunanistan, 1. Dünya Savaşı’ndan beri karşı karşıya.

1974’te Kıbrıs Rum Kesimi’nin ENOSIS planını engellemek ve adadaki Türklere yönelik soykırımı durdurmak için barış harekatı düzenleyen TSK, Kıbrıs Rum kesimini ve onu destekleyen Yunanistan’ı mağlup etti.

Kıbrıs Barış Harekatı'nın 46'ıncı yıldönümü - Son dakika haberleri – Sözcü

El Publico, Kıbrıs’ın o tarihten beri ikiye bölünmüş durumda olduğunun ve krizin devam ettiğinin altını çizdi: “Ada, Rum yönetimi ve sadece Türkiye’nin tanıdığı KKTC arasında ikiye bölünmüş durumda. Rum kesimi, Atina’ya güveniyor. Türk gemileri ise Kıbrıs’ın kıta sahanlığında petrol ve doğal gaz arıyor.”

1996 Kardak krizine de dikkat çeken El Publico, Türkiye’nin 1995’te Yunanistan’ı uyardığını ifade etti: “1995’te Türk meclisi, Yunanistan’ın deniz sınırlarını 6 milden 12 mile çıkarması durumunda bunu savaş sebebi sayacağını açıkça söyledi. Yunan hükümeti, 1982 Deniz Hukuku konulu BM sözleşmesini öne sürüyor ancak Türkiye bu sözleşmeye taraf değil”

TSK'nın yurt dışındaki en fazla askeri 40 bin asker ile KKTC'de

12 mil senaryosun gerçekleşmesi durumunda, Türkiye’nin Ege’ye hapsolacağını ve Yunan karasuları tarafından kuşatılacağını belirten El Publico, Yunanistan’ın deniz milini arttırma ısrarıyla “yangına körükle gittiğini” söyledi.

SIĞINMACILAR, KRİZİN MERKEZİNDE

Hibai Arbide, Türkiye ve Yunanistan’ı karşı karşıya getiren bir diğer konunun, sığınmacılar ve mülteciler olduğunu yazdı.

Greece blocks 4,000 migrants at its border with Turkey

Türkiye’nin, sığınmacı ve mültecileri kullanarak Avrupa Birliği’ne şantaj yaptığını iddia eden yazar, Yunanistan’ın da sığınmacıları ölüme terk ettiğini ve ceza almadığını belirtti.

Yunan milliyetçilerinin komplo teorisine dikkat çeken yazar, şu ifadeleri kulandı: “Yunan milliyetçileri, Müslüman sığınmacıların, Erdoğan tarafından yönetilen bir işgalin piyonları olduğunu öne sürüyor.”

At least seven killed as migrant boat capsizes off Greece | Migration News  | Al Jazeera

İZMİR’E “İŞGAL” DEDİLER

İspanyol gazetesi El Publico, İzmir’in Yunan işgalinden kurtulduğu 9 Eylül’ü, “Türk işgali” olarak tanımladı: “Haftalar önce Türkler, İzmir’in işgalini ve 1.5 milyon Osmanlı Rumunun, Türkiye’den zorla çıkarılmasının 100. yılını kutladı. Diğer binlerce Rum öldürüldü. Bugünkü Yunan sınırlarından da birçok Türk sürülüp Türkiye’ye gönderilmişti.”

99. Yıldönümü'nde İzmir'in Kurtuluşu

BÜYÜK KAZANAN TÜRKİYE

Rusya – Ukrayna Savaşı’nda, bir NATO üyesi olarak hem Ukrayna hem de Rusya ile görüşüp uzlaşı yolunu açan Türkiye’nin diplomasisi övüldü. El Publico, “Türkiye, Avrupa Birliği’nin başaramadığı şeyi yaptı, Rusya ve Ukrayna’yı masaya oturttu. Üstelik Türkiye’nin başarısı diplomasi ile sınırlı kalmadı. Türkiye’nin teknolojik dronları ve silahları, Ukrayna’da üstün kabiliyet gösterdi. Ukrayna ordusuna güç kattı, cephelerde yardımcı oldu. Türk savunma sanayisine talep arttı.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin Suriye'de terör örgütlerine karşı eş güdüm  içinde hareket etme kararlılığını teyit

YUNANİSTAN’IN TARİHİ YAYILMACI

Hibai Arbide, Yunanistan’ın sanılanın aksine yayılmacı bir ülke olduğunu söyledi: “Yunanistan'ın tarihi, yayılmacı bir ülke tarihi. Türkiye'yle kıyaslanınca küçük ve zayıf bir devlet gibi görünse de gerçek şu ki 1821'de Osmanlı İmparatorluğu'ndan ayrılarak bağımsız olmasından bu yana genişletebildiği kadar toprak genişletti. Dünyanın diğer yerlerinde belki çok bilinmeyen bir örnek verelim: 1. Dünya Savaşı'nda Yunanistan, Müttefik Devletler ona, Osmanlıların yerini alacak bölgesel güç olmayı teklif edene kadar tarafsız kaldı. Yunanistan, teklifi, İstanbul ve Ankara'yı fethetmek için açık çek olarak yorumlayarak savaşa girdi.”

File:Map Greece expansion 1832-1947-en.svg - Wikimedia Commons

TÜRK ORDUSU ÜSTÜN ANCAK NÜKLEER TEHLİKE VAR

El Publico, Türk ordusunun çok daha güçlü olduğunu ancak savaş senaryosunda Avrupa Birliği ve NATO nükleer silahlarının da yer alabileceğini belirtti: “Askeri bakış açısından Türkiye, Yunan komşusundan çok daha güçlü. Ancak mesele şurada karmaşıklaşıyor: Hem Yunanistan hem de Türkiye, NATO üyesi. Yunanistan ile Türkiye arasındaki bir savaş, Avrupa'nın geri kalanını da sürükleyecektir. Türkiye de AB üyesi devletler Almanya, İtalya, Belçika ve Hollanda'yla aynı şekilde Amerikan nükleer silahlarına sahip. Yunanistan, AB üyesi. Fransa'nın kendi nükleer silahları var ve gerekli olduğu takdirde Yunanistan'ı savunacağını ima etti. Farazi bir savaşta, NATO'nun, nükleer güce sahip üye devletleri arasındaki bir mübadelede çaresiz şekilde bölünmüş kalma ihtimali ortaya çıkacaktır. Sadece düşününce bile korku veren benzeri görülmemiş ve öngörülemeyen bir senaryo.”

How France greenwashes nuclear weapons – Foreign and security policy | IPS  Journal

Odatv.com

0
İletişim
Haber Merkezi: 0212 741 52 00
Mobil Uygulamalar
app
play
Reklam
Reklam: 0212 741 57 00
© 2022, Oda TV. Tüm haklar saklıdır.
×
ODATV
ANA SAYFA YAZARLAR VİDEO FOTO GALERİ ARŞİV KATEGORİLER
Önceki Analiz Siyaset Güncel Ekonomi Medya Spor Magazin Kültür Sanat Canlı Anlatım
app
ply
bck