Resmiyete döküldü: Avrupa'nın tasarruf planı

30 Eylül Cuma 2022 13:23

Avrupa Birliği Enerji Bakanları, Brüksel’de bir araya geldi. Kuzey Akımı 1 ve 2’nin patlamasından sonra alınan kararda, Avrupa Birliği devletleri tasarruf önlemleri almayı kabul etti.

Kuzey Akımı 1 ve 2 boru hatlarının sabotaj sonucu patlamasıyla birlikte Avrupa’da doğal gaz fiyatları yüzde 30 zamlandı.

Rusya’ya uyguladığı yaptırımlar yüzünden yüksek enflasyonla karşılaşan ve ekonomik durgunluğa girmesi beklenen Avrupa ekonomisi, Rusya’nın vanayı kapatmasıyla kırılgan bir hale geldi.

Avrupa ağır sanayi patronları, “Rusya’dan gaz alınmalı” dedi. Avrupalı siyasetçiler, silah sanayisi patronları ve finans zenginleri ise “yaptırımlara devam” mesajını verdi.

Avrupa’nın birçok şehrinde doğal gaz fiyatlarını ve elektrik zamlarını protesto eden on binlerce insan, “Rusya’ya yaptırımlar kaldırılsın, doğal gaz alınsın” sloganları attı.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ise, “Halk sokağa çıkıp eylem yapsa bile geri adım atmayacağız. Seçmenlerin ne düşündüğü önemli değil” dedi.

Bu atmosferde toplanan Avrupa Enerji Bakanları, tasarruf önlemleri planını kabul etti. 

FOSİL YAKIT ŞİRKETLERİNDEN ALIP DİĞER ŞİRKETLERE VERECEKLER

Avrupa Birliği Enerji Bakanları, şu tasarruf önlemleri üzerinde anlaştı:

-İnsanların ısınma ve elektriği en çok kullandığı saatlerde, enerji ve elektrik kullanımını en az yüzde 5 azaltma

-Fosil yakıt şirketlerinin aşırı kârlarını vergi olarak alıp diğer şirketlerin ve işletmelerin batmasını engellemek için “destek paketi” olarak kullanmak. Bu paketin içeriğine göre, vatandaşlara yardım yerine “tüketim” odaklı bir yardımda bulunulacak. İnsanların “rahatça tüketebilmesi” için fosil yakıt firmalarından alınan vergiler halka “yardım” olarak verilecek, halk da tüketim yaparak diğer şirketlerin kasalarını dolduracak. Halihazırda aşırı kâr eden banka, finans, sigorta, silah sanayi, kimya endüstrisi ve kozmetik gibi dev sermayelere ise ek vergi yok.

-Nükleer ve yenilenebilir enerji üreten şirketlere vergi indirimi 

HERKES ÇOK ÖFKELİYDİ

Bloomberg, Kuzey Akımı 1 ve 2’nin patlaması sebebiyle, toplantıya katılan bakanların çok öfkeli ve gergin olduğunu ifade etti.

Siyasi kulislerden alınan bilgilere göre, Avrupa Birliği Enerji Bakanları, “çok geç kaldık” dedi. Tasarruf önlemlerinin “geç de olsa alınması” amacıyla bugün görüşüldüğü bildirildi.

ALMANYA’DAN ABD VE NORVEÇ’E UYARI

Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck, ABD ve Norveç’i uyardı.

Kuzey Akımı 1 ve 2 sonrası doğal gaz fiyatlarındaki artışa dikkat çeken Robert Habeck, Norveç ve ABD’nin fırsattan istifade ederek “Avrupa’ya fahiş fiyattan gaz satmaması ve durumu suistimal etmemesi” uyarısında bulundu.

NORVEÇ: ASKERİ GÜCÜMÜZ YETERSİZ

Kuzey Akımı 1 ve 2’de meydana gelen sabotajdan sonra Norveç, Atlantik Okyaunusu’nda ve Baltık Denizi’nde yer alan, denizden çıkardığı doğal gazı Avrupa’ya sattığı enerji hatları konusunda önlem almak istediğini açıkladı.

Norveç boru hatlarının sabotaj riskine karşı korunması gerektiğini ifade eden Norveç yetkilileri, Norveç Silahlı Kuvvetleri’nin bunu yapacak kapasitede olmadığını, askeri güçlerinin oldukça yetersiz olduğunu belirtti.

Odatv.com

0
İletişim
Haber Merkezi: 0212 741 52 00
Mobil Uygulamalar
app
play
Reklam
Reklam: 0212 741 57 00
© 2022, Oda TV. Tüm haklar saklıdır.
×
ODATV
ANA SAYFA YAZARLAR VİDEO FOTO GALERİ ARŞİV KATEGORİLER
Önceki Analiz Siyaset Güncel Ekonomi Medya Spor Magazin Kültür Sanat Canlı Anlatım
app
ply
bck