Son buluşmada neler oldu

07 Haziran Pazartesi 2021 16:45

Hikmet Çiçek yazdı... Bugün Sedat Peker, Mehmet Ağar, Süleyman Soylu ve Erdoğan ailesi çevresinde yaşananlar tarihin tekerrürü gibi.

“… Ankara Gazeteciler Cemiyeti’nin Çevre Sokak’taki yeri tarihi bir buluşmaya tanık oluyordu. Yıl 1987… Polis-Adliye muhabirliğinin duayeni, rahmetli gazeteci ağabeyimiz Ünal İnanç’ın oğlu Özgür’ün sünnet düğünü yapılıyordu.

“Ünal Baba’nın oğlunun düğününde bakanlar, milletvekilleri, gazeteciler, MİT mensupları ve polis şeflerinin çokluğu göze çarpıyordu. 1984-88 arasında Terör ve Asayişten sorumlu İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı olarak çalışan Mehmet Ağar oradaydı. O dönemde MİT’te şube müdürü olarak görev yapan Mehmet Eymür de…

“Ağar, Eymür’ün yanına yaklaşarak ‘Nasıl yazarsın o raporu’ diye çıkışıyor. Eymür cevap veriyor. Düğün neredeyse bir kavgaya sahne olacak. ‘İki Mehmet’in bir araya geldikleri son buluşmadır bu. Artık kılıçlar çekilmiştir.”

12 Nisan 2015 günü böyle yazmıştım.

Sedat Peker’in yaptığı ve devamı geleceği anlaşılan açıklamalar, Susurluk rezaleti ile geride kaldığını sandığımız polis- mafya- siyaset ilişkilerini yeniden gündeme getirdi.

Mehmet Ağar’dan başlayalım. Sıra diğerlerine de gelecek.

Babası Zülfü Ağar polisti. Adnan Menderes’in en güvendiği emniyet müdürlerinden biriydi 27 Mayıs Devrimi sırasında Adana Emniyet Müdürü iken gözaltına alındı ve bir süre meslekten el çektirildi. Mehmet Ağar 1951’de Elazığ’da doğdu. Babasının görevi nedeniyle Muş, Mardin, Kırklareli, Urfa, Diyarbakır, Erzincan, Gümüşhane, Bolu, Adana, Kayseri, Uşak, Ankara, İstanbul gibi çeşitli illerdeki okullarda okuyan Mehmet Ağar İstanbul Haydarpaşa Lisesinden mezun oldu. Emniyet Genel Müdürlüğü’nden burs alarak 1968’de Siyasal Bilgiler Fakültesi'ne (SBF) girdi.

ÖCALAN’IN OKUL ARKADAŞI!

Ağar’la aynı dönemde SBF’de PKK’nın lideri Abdullah Öcalan, THKP-C’nin kurucu lideri Mahir Çayan, Hüseyin Cevahir, Mesut Yılmaz, Murat Karayalçın, Hasan Celal Güzel, Uluç Gürkan, Mehmet Keçeciler de okumaktadır.

Mehmet Ağar, 68 kuşağının etkin olduğu SBF’de, “katılacağım” diye söz verdiği hiçbir eyleme katılmadı.

Fakülteyi bitiren Ağar, Emniyet Genel Müdürlüğünde Komiser Muavini olarak işe başladı. İlk görev yeri Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesi’ndeydi.

Ağar daha sonra Cumhurbaşkanlığı Koruma Müdürlüğüne tayin oldu. Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'tü.

ÖZAL’LA YAKIN BAĞLANTI

17 Şubat 1997 tarihinde TBMM Susurluk Araştırma Komisyonuna bilgi veren eski Başbakanlık Müsteşarı Hasan Celal Güzel, Mehmet Ağar konusunda şunları söylüyordu:

“Mehmet Ağar'ın Özallarla yakın irtibatının kurulması bu olaylara rastlar. Şöyle ki: Zeynep Özal'ın Asım Ekren isimli bir müzisyenle münasebeti vardı. Zeynep Özal da, Semra Özal da eğlenmeyi seven kişiler oldukları için gecenin herhangi bir vaktinde sabaha karşı filan çeşitli eğlence yerlerine giderlerdi, tabiî birtakım asayiş problemleri çıkardı. Bu çerçevede, Başbakan’ın kızının ve eşinin korunması tabiî devletin bir göreviydi, yoksa bu bir özel hizmet değildi polise verilmiş. O çerçevede, tabii, Ünal Erkan'la muhatap olurduk. O, Emniyet Müdürü’ydü. Ancak, Ünal Bey, bu tip işlerden çok fazla haz etmeyen bir polisti, politika tarafı çok fazla yoktu, sonra politikacı oldu ama. Mehmet Ağar politikaya daha müsaitti, Mehmet Ağar'ı işte o zaman tanıdık. Mehmet Ağar, çok kibar, nazik, kurnaz, zeki, herkes tarafından sevilen, çok süratle hareket eden, iyi polis denilebilecek kabiliyetlere sahip bir genç adamdı hem de Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunuydu (…) Mehmet Ağar, Özallara ondan sonra yakın oldu… Benim bildiğim, Sayın Semra Özal ile çok yakından bir samimiyet kurdu, Sayın Turgut Özal'la aynı samimiyeti kurdu ve âdeta onların emrinde gibi bir şey oldu, özel polisi gibi bir şey oldu açıkçası ve sonra da Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne terfian getirilmek istendiğinde ben Bakanlar Kurulu’nda karşı çıktım… Ankara Emniyet Müdürü olması fevkalade yanlıştır diye itiraz ettim. Epeyce bir münakaşadan sonra tabiî Turgut Bey dediğini yaptı, Mehmet Ağar Ankara Emniyet Müdürü oldu ve sonra da geldi bana "emriniz var mı Sayın Bakanım" diye de sordu, benim aleyhte olduğumu bilmesine rağmen; yani, tavrı bakımından söylüyorum...”

SORULMAYAN SORU

16 Ocak 1997'de TBMM Susurluk Komisyonuna Mehmet Ağar da ifade veriyordu. Ağar komisyona “Rahat olduğumuz bir tek konu vardır, buramızdan geçen bir şey yoktur. O bakımdan, benim hiç endişem yok" diyordu. Ama kimse ona ‘bir polisin bu kadar servete nasıl sahip olduğunu’ sormuyordu...

BANKER BAKO

Asıl adı Baki Cengiz Aygün. Hakkında toplam 126 yıl hapis istendi. 42 davanın sanığı oldu. “Banker Bako”, devleti dolandırmaktan 18 yıl hüküm giydi. Dolandırıcılıktan üç yıl hapis yatan Bako, bankalardan kredi çekerken imza yerine papatya resmi çiziyordu.

Bako, Emlakbank'ın Silivri Şubesi'nden 1992'de Mayıs ve Eylül arasında Haksan ve İlba isimli şirketleri için 152, Altıyol Şubesi'nden Beko isimli paravan şirketi için 160 milyar lira olmak üzere toplam 312 milyar lira, Kartal Şubesi'nden ise Denge isimli şirketine 65 milyon mark kredi çekti. Devlet bankalarını 1987'de soymaya başlayan Banker Bako, 1992'ye kadar birçok yolsuzluğa karıştı.

BANKER BAKO RAPORU

Mehmet Eymür tarafından hazırlanan MİT’in “Banker Bako Raporu”, siyasal tarihimize “Birinci MİT Raporu” olarak geçti.

Raporda, Banker Bako olayının arkasındaki güçler arasında İstanbul Emniyet Müdürü Ünal Erkan, Yardımcısı Mehmet Ağar ve emniyet müdürlüğünün diğer üst düzey yöneticileri olduğu ifade ediliyordu.

Mehmet Ağar, 24 Aralık 1995 genel seçimlerinde DYP Elazığ milletvekili seçildi. 1996 yılında kurulan 53. Hükümet (ANAP DYP Koalisyonu) kabinesinde Adalet Bakanı oldu. Aynı yıl kurulan 54. Hükümet (REFAH DYP Koalisyonu) bünyesinde ise İçişleri Bakanlığı görevinde bulundu. 8 Kasım 1996 tarihinde görevinden istifa etti.

YERALTI DÜNYASI İLE YAKIN İLİŞKİ

MİT raporunda Ünal Erkan başkanlığındaki İstanbul Emniyet Müdürlüğü üst düzey kadrosunun, İstanbul’daki yeraltı dünyası ile yakın ilişki içinde olduğu öne sürülüyor ve “Bu ilişkinin en büyük koordinatörü emekli Cinayet Masası Şefi Ahmet Ateşli ve Mehmet Ağar’dır. Ahmet Ateşli seçimlerde DYP den aday olmuş, Mehmet Ağar da aynı partiden milletvekili olmayı düşünürken bilahare bundan vazgeçmiştir” deniliyor.

Ünal Erkan’ın Emniyet Müdürlüğü döneminde, Mehmet Ağar’ın ise İkinci Şube Müdürlüğü döneminde Ahmet Ateşli ile yakınlaştıkları ifade ediliyor.

“FINDIK KRALI”

MİT Raporunda şöyle deniliyor: “Mehmet Ağar, fındık kralı diye bilinen Lokman Kondakçı’yı bir yeraltı grubuna dövdürmek ve sonra himayesine almak suretiyle Lokman’la yakınlık kurmuş, keza hayali ihracatın büyük isimlerinden Turan Çevik de baskı kurdurarak aynı yakınlığı sağlamıştır. Yeraltı dünyasını Ankara’daki üst düzey bürokratlara da M. Ağar empoze etmekte ve Turan Çevik, Fevzi Öz, Necdet Ulucan gibi ünlü isimleri üst düzey bürokrat ve bakanlarla tanıştırıp faaliyetini örtmüştür.”

Gene raporda, gayrimeşru paraların Ağar’ın dayısı Yılmaz Akçadağ ve ortağı Ekrem Gocay’a verildiği, bu şahısların da paraları büyük iş adamlarına vererek faiz aldıkları öne sürülüyor.

Raporda Ağar’a ait 18 adet ev ve arsa tapusunun, dayısı Yılmaz Akçadağ’ın boşanmış eşi Şükran Akçadağ üzerinde olduğu iddia ediliyor.

Gene raporda, Ünal Erkan ve Mehmet Ağar’ın gizli buluşmalarını; Etiler Ulus Mahallesi’nde ve Kadıköy Bostancı’da iki evde yaptıkları belirtiliyor.

MAKAM TELEFONU

5 Ağustos 1985 tarihinde Milano’da Bülent Gökben, Mehmet Serdar Alpan, Fikri Pahparoğlu, Fahrettin Özdemir isimli şahıslar 10 kilo 230 gram eroinle yakalandılar. Yakalananların üzerinde bazı telefon numaraları çıktı. İtalya Kaçakçılık Daire Başkanlığı bu telefonların nerelere ait olduğunu İstanbul Emniyet Müdürlüğünden sordu. Cevapta, telefonların İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Mehmet Ağar’ın makam telefonları olduğu söyleniyordu!

Rapora göre, İstanbul Mali Şube Müdürü Orhan Uzeler, Behçet Cantürk’den rüşvet almaktan soruşturma geçirmiştir. Elazığ’lı olan Orhan Uzeler’e, Mehmet Ağar, Emniyet Müdürü Ünal Erkan yardım ettiler ve müfettişlere karşı himaye edip aklanmalarını sağladılar.”

HANEFİ AVCI ANLATIYOR

TBMM Susurluk Komisyonu’nda 4 Şubat 1997 günü bilgisine başvurulan EGM İstihbarat Daire Başkan Yardımcısı Hanefi Avcı’nın, Mehmet Ağar hakkında neler söylediğini hatırlatalım:

“Emniyet içerisinde, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar’a bağlı Özel Harekat Dairesi’nde İbrahim Şahin’in başkanlığında bir grup polis, Korkut Eken’e bağlı bir grup sivil insan, geçmişte yatmış çıkmış ülkücü insan, bunlar birleştirilerek, bu dediğim yöntemlerle çalışan bir grup oluşturulmuştur. Bunlar ‘Bu PKK yanlısı insanlarla böyle mücadele edilmesi gerekir’ diyerek, illegal bir takım eylemlere giriştiler.

“Aynı dönemde, Mehmet Eymür ve ona bağlı kendi çevresindeki, bir kısım Özel Harpten geçmiş subaylardan oluşan, bir kısmı, yine aynı saydığım şekilde, aşırı ülkücü ve mafya dediğimiz insandan oluşan bir grup var; o grupla bir harekete geçiyor.

“ (...) Herkeste şöyle bir intiba uyandırıyor. İşte, Emniyet-MİT çelişkisi veyahut iki istihbarat birbiriyle çelişiyor, dövüşüyor gibi iddialar var. Aslına bakarsanız, olay böyle gibi görünüyorsa bile, olayın özünde böyle bir olay yok. Olayın özünde Mehmet Ağar’la Eymür’ün bir çelişkisi var, bu başka zamanda, başka zeminlerde de olmuş. MİT içerisinde bir grup var, demin de size anlattığım gibi, Mehmet Eymür ve beraberindeki bir grup hep illegal insanlarla çalışma... İşte aşırı sağcı, yatmış çıkmış bu ülkücülerle beraber hareket ettiği kendisine bir görev biçimi verilmiş, hep onlarla hareket eden, onlarla oturup kalkan (...)”

SUSURLUK RAPORU’NDA AĞAR

Özal dönemi “Kürt sorununa federasyon çözümü” tartışmalarıyla geçti.

Demirel-İnönü koalisyonu terörle mücadele konusunda askere bağlıydı.

Demirel köşke çıktı, Çiller Başbakan oldu ve her şey değişti.

Olayları Kutlu Savaş’ın hazırladığı Susurluk Raporu’ndan okuyalım:

“Başbakan terörle mücadeleyi, ön plandaki faaliyeti olarak takdim etti. Emniyet Genel Müdürlüğü'ne Mehmet Ağar geldi ve ciddi bir tercih yapıldı; polis terörle mücadelede daha aktif olacak bir konuma getirildi ve Özel Harekât Timleri ön plana çıktı.”

Kısa sürede durum değişmeye başladı. Doğudaki görev süreleri dolan Özel Harekât timleri Batı’ya tayin oldular. 8 bin Özel Harekatçıdan Doğu’da sadece bin 600’ü kalmıştı.

İstanbul başta olmak üzere Batı illerindeki Kürt işadamları kaçırılarak öldürülüyor; hakkında Kürtçülük dosyası açılanlar adını listeden sildirmek için milyonlarca dolar haraç veriyor, uyuşturucu baronları gemilerle kaçakçılık yapıyor, mafya bakanları bile tehdit ediyor, kara para ve siyasilerin iç içe olduğu karanlık bir ağ kuruluyordu.

Bütün bunların arkasında iktidar destekli bir yapılanmanın bulunduğu ortaya çıkacaktı.

Susurluk Raporu’nda gelinen nokta şöyle anlatılıyordu:

“Özel Harekât Dairesi’nin kısa bir dönemde beklenen fonksiyonunun dışına çıktığını ortaya sermektedir.”

ÇİLLER ÖZEL ÖRGÜTÜ VE AĞAR

Ağar ve çevresine topladığı özel harekatçılar ile ülkücü mafya 3 Kasım 1996’da meydana gelen Susurluk Kazası ile ortaya dökülmeye başladı.

Kırmızı bültenle aranan Abdullah Çatlı, Emniyet Müdürü Hüseyin Kocadağ ve DYP Milletvekili Sedat Bucak kaza anında aynı araçtaydı.

Çatlı için Mehmet Özbay ve Mehmet Özbey adına düzenlenmiş sahte kimliklerin altında Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar’ın imzası vardı.

Fakat organizasyon çok daha ‘yukarılara’ yani Başbakan Tansu Çiller ve kocası Özer Çiller’e kadar uzanıyordu.

Rapordan aktaralım:

“DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, bazı MİT ve emniyet mensupları ile ülkücülerin içerisinde yer aldığı Özel Suç Örgütü kurmuştur.

“Anılan örgüt mensuplarınca, kendi aralarında, özel büro olarak adlandırılan, Çiller Özel Örgütü, CIA ve MOSSAD ile bağlantılıdır.

“700 kişiden oluşan Özel Büro içerisinde; DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, Özer Çiller, Mehmet Ağar, MİT Müsteşar Yardımcısı ve Kontr Terör Daire Başkanı Mehmet Eymür, Emniyet Genel Müdürlüğü Müşaviri, Emekli Albay Korkut Eken, Özel Harekat Daire Başkanı İbrahim Şahin, ülkücü mafya şeflerinden Alaattin Çakıcı, Abdullah Çatlı bulunmaktadır.”

FETHULLAH GÜLEN’İN ROLÜ

Oluşturulan örgüt bir tür Mafya-Tarikat-Siyaset üçgeniydi.

MİT raporunda Ağar ve ekibinin yürüttüğü faaliyetler sayılırken Fethullah Gülen’in rolü de anlatılıyordu.

MİT Raporu Fethullah Gülen’in o zamanki rolünü şöyle açıklıyordu:

“Mart 1995 tarihinde, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'e yönelik darbeyi, Tansu Çiller'in onayı ile dönemin Türk cumhuriyetlerinden sorumlu Devlet Bakanı Ayvaz Gökdemir, Emniyet Genel Müdürü Ağar, İbrahim Şahin ve Korkut Eken planlamış, ancak MİT'in olayı Süleyman Demirel'e bildirmesi ve Cumhurbaşkanı'nın da Aliyev'i haberdar etmesi ile darbe girişimi başarısızlığa uğramıştır.

“Fethullah Hoca'nın, Çiller'in kara para aklama işinde gizli ortağı olduğu, Fethullah Hocacıların CIA'nın bölgemizdeki en önemli sivil toplum kuruluşu olduğu iddiaları, Maliye Bakanlığı müfettişlerinin Fethullah Gülen'in mali kayıtlarını incelemesi ile İçişleri ve Dışişleri bakanlıklarının ilgili kuruluşlarla yapacakları koordine sonucunda çözülebileceği değerlendirilmektedir.”

SUSURLUK’TAN 128 MİLYAR DOLARA

Bu karanlık yapı sadece mafyatik yöntemlerle çıkar sağlamıyordu. Ankara’dan organize ediliyor, kamu bankaları üzerinden yürütülen faaliyetlerle büyük vurgunlar yapılıyordu.

Susurluk Raporu’nda bu durum açıkça şöyle anlatılmıştı:

“Susurluk, Ankara'daki tercihlerden kaynaklanmış, OHAL bölgesinde gelişmiş ve ülkenin büyük merkezlerine taşınmış, oralardaki uygun olay, kişi ve grupları bünyesine alarak genişlemiştir. Neticede çok yönlü ve derinliğine bir ilişkiler yumağı oluşmuş, devlet kurumları ve yöneticiler bilerek bilmeyerek devrede olmuşlardır. Kamu Bankaları belirli gruplara ve Holdinglere, firmalara ödeyebileceklerinden çok daha fazla krediler açmış, limitlerin zorlanması gündeme gelince off - shore Bankalar kredilendirmeye devam etmiş, birçok firmaya leasing işlemleri yapılmış, bu da yetmemiş ve yurtdışı ortaklık olan Bankalardan krediler açılmıştır.”

‘DEVLET SIRRI’

İstanbul DGM Başsavcılığı Ağar hakkında, Sedat Edip Bucak ile birlikte ‘cürüm işlemek için çete kurmak, hakkında yakalama ve tevkif müzakeresi bulunan kişileri yetkili mercilere haber vermemek ve görevi kötüye kullanmak’ iddiasıyla 6 yıldan 12 yıla kadar ağır hapis cezasıyla dava açtı. 11 Aralık 1997’de dokunulmazlığı kaldırılan Ağar’ın Yüce Divan’a gönderilmesi TBMM’de reddedildi.

Ağar, TBMM Susurluk Komisyonu’ndaki ifadesinde neredeyse her soruya “Devlet Sırrı” diyerek sessiz kaldı.

SOYLU’YLA KESİŞEN YOLLAR

Ağar’ın Türk siyasetinde etkili olduğu yıllarda Süleyman Soylu da Çiller’in gözdelerindendi. 2002-2007 arasında DYP Genel Başkanlığı’nı Ağar yürütürken Soylu da DYP’nin etkin isimlerindendi.

ANAP-DYP birleşmesinin başarısızlığı sonrası Ağar, Demokrat Parti’den istifa edecek, bir süre sonra yerine Süleyman Soylu genel başkan olacaktı.

AĞAR’A ÖZEL CEZAEVİ

15 Eylül 2011 günü; Ankara Özel Yetkili 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi, Mehmet Ağar'ın “suç örgütü yöneticisi” olduğuna karar verdi ve Susurluk davasında 5 yıl hapse mahkûm etti.

5 yıllık cezanın 3 yılını yatmış gibi kabul edilen Ağar, geriye kalan iki yıl cezasını yatmak üzere Aydın iline bağlı Yenipazar ilçe cezaevini seçmişti. İki yıllık cezasının bitmesine henüz bir yıl kalan Ağar denetimli serbestlik hakkında yararlanarak tahliye edildi.

Ağar teslim olmadan önce cezaevi boyama bahanesiyle boşaltıldı ve mahkûmiyetini diğer üç mahkûmdan ayrı koğuşta kalarak çekti.

İKİNCİ AĞAR DÖNEMİ

Sedat Peker’in açıklamaları arasında en çok tartışma yaratan Tolga Ağar’la ilgili olanlardı. Kazakistan uyruklu Yeldana Kaharman’a cinsel saldırıda bulunup öldürdüğü, babası Mehmet Ağar’ın da dosyayı kapattığı iddiaları üzerine gündeme gelen Tolga Ağar, 2015’te Bodrum Yalıkavak’taki yat limanının yönetim kurulu başkanıydı.

Önceki yönetim kurulu başkanı Azeri işadamı Mübariz Mansimov’du. Mansimov, 2020’de FETÖ’den tutuklandı.

İfadesinde iki kez Pensilvanya’ya gittiğini, birinde Başbakan Erdoğan’ın 2007’deki ABD ziyareti sırasında, diğerinde ise 2013’te Mehmet Ağar’ın isteği üzerine Gülen’e gittiğini açıkladı.

Tolga Ağar, 2018’de AKP’ye katılınca yat limanının başına babası Mehmet Ağar geçti.

Peker çektiği videolarda Ağar’a yönelik bir dizi iddiayı gündeme getirmiş ve Bodrum Yalıkavak’ta yer alan bu marinaya ‘çökmek’le suçlamıştı.

Cezaevinden çıkan Alaattin Çakıcı’yla Ağar, Korkut Eken ve Engin Alan’ın Bodrum’da fotoğraf çektirdikleri yer orasıydı.

İşte bu fotoğraftan sonra Sedat Peker’e karşı operasyon düğmesine basıldı.

Peker’in videolarıyla da kirli çamaşırlar ortaya dökülmeye başladı.

TEKERRÜR

90’lardaki “özel büro”, Kürt sorununa federatif çözüm söylemlerinin arkasından kurulmuş, sonra kişisel çıkarların vatan-millet edebiyatının önüne geçtiği bir menfaat çetesine dönüşmüştü.

AKP dönemi de “Kürt Açılımı” ile başladı, belediyelere kayyım atandığı, tüm muhaliflerin terörist ilan edildiği bir düzene dönüştü.

Vatan-millet edebiyatının doruğa çıktığı günlerde gemilerle uyuşturucu kaçakçılığı yapılıyor, PKK ile mücadele ettiğini söyleyenler uyuşturucu işini PKK ile birlikte organize ediyordu, herkes payını alıyordu.

O günlerde kamu bankaları üzerinden halkın kaynakları belli şirketlere aktarılıyor, paralar off-shore bankaları üzerinden yurt dışına kaçırılıyordu.

Azerbaycan’da darbe planlanıyor, Aliyev iktidarını devirmek için yurt dışına özel silahlı gruplar gönderiliyordu.

Hiç yabancı gelmiyor değil mi?

Bugün Sedat Peker, Mehmet Ağar, Süleyman Soylu ve Erdoğan ailesi çevresinde yaşananlar tarihin tekerrürü gibi.

25 yıl sonra benzer olaylar, benzer suçlamalar, her şeyden önemlisi de aynı isimler…

Mafya deyimiyle, “her türlü ortaklık biter ama suç ortaklığı bitmez.”

Susurluk Raporu’nun sonuç bölümündeki ifadelerle bitirelim:

“Baştan beri zikredilen olaylar, kişiler ve faaliyetleri müstakil veya birbirinden bağımsız işler olarak algılamak son derece yanıltıcıdır.”

Hikmet Çiçek

Odatv.com

0
İletişim
Haber Merkezi: 0212 741 52 00
Mobil Uygulamalar
app
play
Reklam
Reklam: 0212 741 57 00
© 2022, Oda TV. Tüm haklar saklıdır.
×
ODATV
ANA SAYFA YAZARLAR VİDEO FOTO GALERİ ARŞİV KATEGORİLER
Önceki Analiz Siyaset Güncel Ekonomi Medya Spor Magazin Kültür Sanat Canlı Anlatım
app
ply
bck