Dedeağaç limanında neler oluyor... E. Tümamiral Cem Gürdeniz ve E. Tümgeneral Ahmet Yavuz Odatv'ye açıkladı

22 Eylül Perşembe 2022 20:52 - Son Güncelleme:23.09.2022 23:19

Bugün yapılan ihaleyi ABD firması Black Summit’in almasına kesin gözüyle bakılıyor...

Yunanistan’ın küçük liman şehri Türkiye’ye en yakın bölgelerden Dedeağaç, artan gerilim sonrası oldukça önemli bir jeostratejik merkez haline geldi. 

ABD’nin buraya yaptığı askerî yığılma nedeniyle odak merkezi haline gelen Dedeağaç Limanı’nın özelleştirmeye açılması sonrası yeni gelişmeler yaşandı.

Bugün yapılan ihaleyi ABD firması Black Summit’in almasına kesin gözüyle bakılıyor. 

İhale ilk açıklandığında liman ihalesine talip olan Rusya’ya yakın tarafta daha önce Rusya Parlamentosu’nda görev yapmış ve Dış İlişkiler Komitesi’nde Putin’in danışmanı olarak bulunmuş Rus-Yunan Oligark Ivan Savridis’ti.

Rus Gazprom’un yerel ortaklarından, St. Petersburg Havalimanı’nı inşa eden ve 2016 yılına kadar işletmesini yürüten, Yunanistan’ın en büyük üçüncü doğal gaz şirketi Prometheus Gas’ı da bünyesinde bulunduran Copeluzos Group yer alıyordu. 

Savridis’in aynı zamanda Yunanistan’ın en büyük ikinci limanı olan Selanik Limanı’na sahip olması rekabet kurallarına aykırı görülürken Copeluzos Group’un 2007 yılındaki WikiLeaks belgelerinde Gazprom’un Yunanistan’daki paravanı olarak gösterilmesi soru işaretleri oluşturuyordu.

Fakat bugün teklif veren firmalar arasında Copeluzos Group yer almadı. 

İki teklif, Quintana Altyapı ve Geliştirme; Cameron S.A-Goldair Cargo ve Bollore Africa Logistics konsorsiyumu ile Black Summit Financial Group, Euroports, EFA Group ve GEK Terna'dan oluşan International Port Investments Alexandroupolis ortak girişimi tarafından verildi. 

Öte yandan bölgedeki tansiyon ve askeri yığılma Yunanistan için ekonomik bir fırsata çevrileceği yorumları yapılıyor. 

2008 yılında yakalandığı borç krizinden beri stratejik bölgelerini özelleştirme yoluna giden ülkede daha önce Selanik Limanı’nı Rusya’ya yakın Savridis alırken en büyük liman olan Pire ise Çinlilere satılmıştı.

İHALENİN ARKASINDAKİ AMAÇ NE

Peki Dedeağaç’taki ihalenin perde arkasında ne var?

Odatv’ye konuyu değerlendiren, E. Tümamiral ve yazar Cem Gürdeniz, limanın satın alınmasının amacının doğalgaz vanalarının kapatılmasının ardından ABD’nin Avrupa’ya yönelik LNG ticareti olduğunu aktardı.

Ayrıca askeri yardım malzemelerinin buradan Ukrayna’ya ulaştırılması için bir kara köprüsü olduğunu da sözlerine ekleyen Cem Gürdeniz şunları aktardı:

“Son gelişmeler sonrasında Avrupa’ya Amerikan LNG’sini yani kaya gazının ihracatı katlandı. Burada ABD’nin niyeti, kayagazına müşteri bulmak. Hem Rusya’nın doğalgazına bağımlı Avrupa’ya ‘ben yanındayım’ mesajı vererek Avrupalılarının seçeneklerini çeşitlendirmek istiyor.

Temel sorun, dünya üzerinde 500’e yakın LNG gemisi var. Avrupa’nın ihtiyacını karşılamak için 500 gemi Almanya’ya yıl boyunca gaz getirmesi lazım. Bu bile yetmez. 

Üstelik yarın krizin boyutu arttığında, Rusya sıkıştığı anda batı gemilerini hedef gözetebilir. Bu gemiler Atlantik’i kullanacaklar. Batı ile Rusya arasında kriz oluşursa açık hedef haline gelecekler. Avrupa enerji için deniz yoluna bağımlı olmaz. Buna hiçbir ülke izin vermez. LNG gemilerinin hayatta kalma şansı yok. 

Farkındaysanız ABD bir yere askeri olarak giriyorsa ticari olarak da giriyor. Dedeağaç’ta da bunu yapıyorlar. Terminal olarak kullanabilir. Liman derinleştirildiği takdirde savaş gemileri yanaşabilir. 

Esas amaç LNG gemilerini buraya getirmek. İkincisi de Amerikan savuna sanayi ürünlerini geçirmek. Yunan hükümetinin bütçesi limanı geliştirmeye yetmiyor olabilir. 

Öte yandan bu özelleştirmenin Türkiye için de anlamı var. Çanakkale Boğazına çok yakın. Yunan Deniz gücü ile ABD deniz gücü burada üslenerek, Türk deniz gücünü baskı altında tutabilir. ABD gemileri olması Türkiye’yi caydıracaktır. “

E. TÜMGENERAL AHMET YAVUZ: BİZİM AÇIMIZDAN TEHDİT

Dedeağaç’ta yaşananlar ilgili Odatv’ye açıklamalarda bulunan E. Tümgeneral Ahmet Yavuz ise, limanın ABD’nin eline geçmesinin Türkiye için “rahatsız edici” olduğunu dile getirdi.

“Bizim açımızdan bir tehdit potansiyeli taşıdığı da gerçek” diyen Ahmety Yavuz şu ifadeleri kullandı:

“Dedeağaç üssünün esas olarak Rusya’ya karşı kurulduğu açık. Montrö sınırlamaları nedeniyle Bulgaristan ve Romanya’yı ve onlar üzerinden de Ukrayna’yı desteklemeye hizmet ediyor. İşin TR’ye ilişkin yanı daha ziyade bir Türk-Yunan çatışmasını engellemeye ve özellikle caydırmaya yönelik olduğunu düşünmenin daha makul olduğunu düşünüyorum. Zira ABD’nin giderek zayıfladığı ve bu zayıflığı gidermek için NATO’yu tahkim ettiği, Avustralya ve Japonya’da ittifaklar oluşturduğu bir dönemde iki NATO üyesi arasında bir çatışma çıkmasını ve bunlardan birini (haliyle TR) kaybetmesi kendi adına kayıp olur. Ancak bizim açımızdan bir tehdit potansiyeli taşıdığı da gerçektir. Rahatsız edicidir çünkü karşılıklı güven kaybı yaşanmıştır, yaşanmaktadır. Dedeağaç ile birlikte diğer ABD üslerinin varlığı Yunanistan’ın abartılı cesaret sergilemesine ve kabul edilemez isteklerini daha cüretkar bir şekilde açığa vurmasına yol açmaktadır. Bir ölçüde Fransa’dan gördüğü destek de bunun tamamlayıcısıdır.”

Odatv.com

0
İletişim
Haber Merkezi: 0212 741 52 00
Mobil Uygulamalar
app
play
Reklam
Reklam: 0212 741 57 00
© 2022, Oda TV. Tüm haklar saklıdır.
×
ODATV
ANA SAYFA YAZARLAR VİDEO FOTO GALERİ ARŞİV KATEGORİLER
Önceki Analiz Siyaset Güncel Ekonomi Medya Spor Magazin Kültür Sanat Canlı Anlatım
app
ply
bck